Petijee s novým albumom stavil na soul a funk


Hudobný producent Petijee vydal svoj sólový album. Predchádzali mu single I Feel Like a About Love, v ktorom hosťuje Miles Bonny. Už tie naznačovali, že pôjde o srdcovú záležitosť, čo sa aj potvrdilo – album nesie názov Soul Paper Scissors.

Cover je poctivý analóg od Mareka Cinu

Ak vám názov nejak podozrivo sedí aj s vizuálom albumu, je to ok. Artwork bol dokonca vyhotovený skôr než názov a jeho autorom je Marek Cina. Mimochodom, rovnako ako Petijee, pôvodom z Prešova. Ide o poctivú analógovú prácu, Marek si najprv spravil Petijeeho fotku, vytlačil na formát A3, povystrihoval jednotlivé diely a z farebných častí ich opät zlepil. „Najprv bol nápad na cover. Vedeli sme, že bude z papiera. Chcel som, aby to nejak spolu hralo. Keď ma potom napadlo Soul Paper Scissors, vedel som že to je ono.“

petijee album cover

Sample v prvej línii

Okrem spomínaného Milesa ide o inštrumentálny album. Hoci funkciu vokálov prebrali sample, aj v inštrumentálnej hudbe je potrebné udržať určité dianie, aby sa nestala monotónnou. Tvoriť hudbu, ak nie je určená ako podklad pre vokál alebo rap, si možno vyžaduje detailnejší prístup. „Je to iná disciplína. Ak je priestor, aby tam bol vokál, tak to rozvíjam ďalej. Začal som to postupne brať ako pesničky, že sa tam musí niečo diať, je to aj kratší formát. Vo väčšine prípadov je na začiatku sampel alebo zvuk, ktorý ma nakopne, potom pribúdajú bicie a ostatné veci. Proces je však vždy iný. Snažím sa ho vedome meniť, aby som sa nenudil. Ak nejaký plugin už príliš dobre poznám, snažím sa ho vymeniť. Mám pocit, že najlepšie veci vznikajú, ak v tom nie som úplne doma.“

„Úplne doma“ však je, keď hudbu tvorí. Po predchádzajúcom štúdiu, ktoré mal v niekdajšej Cvernovke, sa už do stavania nového štúdia nepustil. „Lepšie sa mi robí doma. Nemusím sa s nikým dohadovať na tom, kedy prídem, a tiež sa nemusím trepať cez pol mesta, aby som zachytil nápad. Zároveň mám pocit, že teraz už som spoznal tú svoju miestnosť tak, že viem čo kde a ako znie.“

Hoci myšlienka na sólo album pretrvávala dlhšie, musela si počkať na ten správny podnet, ktorý by ho udržal pokope. Samotné nahrávanie albumu potom trvalo takmer pol roka, od mája 2016.

petijee album soul paper scissors

Zdroje novej hudby – pri platniach kupuje aj mačku vo vreci

Práca so samplami a produkcia hudby vôbec si vyžaduje neustále vyhľadávanie noviniek. Hoci je dnes prístup k hudbe ľahší než kedykoľvek predtým, najmä medzi mladšími ročníkmi je trend taký, že v pretlaku informácií sú skôr pasívnymi prijímateľmi než aktívnymi vyhľadávačmi. „Najviac novej hudby sledujem na soundcloude. Musíš veľa preklikávať, ale je tam naozaj veľa dobrej hudby. Vlastne všeobecne na sociálnych sieťach a najmä na hudobných blogoch. Je škoda, že veľa blogov, ktoré som kedysi sledoval, prestali fungovať, lebo sa všetko presunulo na sociálne siete. Ja som však bol za takéto platformy vždy rád, lebo keď sleduješ niekoho s určitým vkusom, tak sa k nemu pravidelne vraciaš.“

To je asi aktuálna otázka online magazínov, či ľudia ešte vôbec potrebujú spostredkovateľov, ak môžu sledovať priamo interpreta. V otázke médií ako nosičov sa tiež neustále mení dôležitosť. Po digitále sa vrátil vinyl, no niektorí stále nedajú dopustiť na CD. Petijee zvolil kombináciu digitál + vinyl, pričom obe vyšli v jeden dátum. „Chcel som si ukázať sám pred sebou, že to beriem vážne. Vinyl tomu dáva punc toho, že toto je môj debut. S odstupom času mám pocit, že vinyly nám pomáhajú aj pri posúvaní hudby ďalej. Je to podstatne iné, ak niekomu pošleš platňu, ako keď mu pošleš iba mail s digitálom. Ako artikel je to zaujímavejšie. Napriklad keď sme poslali platňu do LA do Soul Circle Radio, od toho momentu ju začali aj hrávať. Je to pre mna super, lebo toto rádio mám rád a často ho počúvam. Beriem ho zároveň ako zdroj novej hudby.“

Jedna vec je vinyl ako promo materiál, pri predaji fyzických nosičov však ľudia idú skôr na istotu a kupujú to, čo už poznajú. V tomto smere ide Petijee proti prúdu. Za digitál platí až na istotu, pri platniach kupuje aj mačku vo vreci. Zatiaľ čo ostatní ľudia skôr platia aj pri cds na istotku, Petijee vyhľadáva sample.

Keď si inštrumentálna hudba pýta zahraničie

Album Soul Paper Scissors vyšiel v českom vydavateľstve Humble Grooves, ktoré sa zameriava na vydávanie zaujímavej inštrumentálnje hudby a snaží sa posúvať domácich beatmakerov ďalej do zahraničia. Jeho hlavou je Dj Pufaz a s Petijeem sa stretli dávno predtým, než prišla reč na vydanie albumu, no stále to viselo vo vzduchu. Český label síce môže znamenať aj lepší záber na Čechy, predsa len ďalších „deset míčú“ a v inštrumentálnej hudbe je potenciál naozaj „worldwide“. Ak má dnes už interpret vlastné kanály, aká je úloha vydavateľa?

„Pufaz v Prahe organizoval Beat battle, niekedy okolo roku 2012. Poslal som mu asi 4 beaty na mail, či by som sa tam nemohol zúčastniť. Pufaz je v podstate prvý človek, ktorý si ma všimol a nakoniec som na tom battli aj bol. Odvtedy som tak nejak vedel, že keď niečo vydám, tak určite na Humble Grooves. Vydavateľ by mal artistovi umožniť, aby sa viac mohol venovať hudbe a nemusel rieši veci okolo toho. Super je, keď vie potom nahrávku posunúť tam, kde by som ju ja posunúť nevedel.“

Druhý dôležitý človek, ktorý dostal Petijeeho hudbu do zahraničia je BJ Piggo. Odohral inštrumentál k singlu Cibuľa na medzinárodnej tanečnej súťaži Juste Debout 2017 v Paríži. Piggo najskôr kontaktoval Petijeeho s tým, že by tam chcel niečo zahrať a potom mu v deň eventu volal, že mu to prešlo. Cibuľa zaznela ako posledný track na grand finále.

Na Pohoda_FM so živou kapelou

Album Soul Paper Scissors za mesiac svojho života vystrelil kde sa dalo. V spoluprácach sa ukázali americký spevák Miles Bonny, Josephine nahral gitary a basy, Tomáš POinT Vojcovič dodal trúbky. Tam sa však externé zásahy do albumu nekončia. Najbližšie môžete nahrávku vidieť resp. počuť v celkom novej polohe. Petijee vystúpi v rámci relácie Pohoda_FM v štúdiu Slovenského rozhlasu naživo aj s kapelou Space Cats. Petijeeho podklady budú teda dopĺňať živé bicie, basa, klávesy či husle. „Mal som pocit, že niektoré pesničky si pýtali živú interpretáciu. Teraz, keď je to tu som trocha nervózny, že je na to málo času + ja som tak trochu control freak, len ťažko sa viem spoľahnúť na druhých ľudí. Mám rád veci pod palcom, aspoň čo sa týka hudby. Pôjde o hodinový koncert, tracky z albumu budú doplnené aj o iné songy a možno si pripravíme aj nejakú tú coververziu.“

Čo bude, keď nebude soul a funk

Aktuálne Petijeeho hudba  skloňuje vo vodách soulu a funku. Neznamená to však, že tieto rámce nemieni prekročiť. „Sú dve možnosti, buď zrýchlim alebo spomalím. A mám pocit, že asi zrýchlim. Mám pár vecí, ktoré sú rýchlejšie, tanečnejšie. Zostane tam groove a funk. Kebyže mám živú kapelu, tak asi spomalím.“

Príďte sa pozrieť ako bude znieť Petijee so živou kapelou, či spomalí alebo zrýchli,  28.3. v Pyramíde Slovenského rozhlasu.
FB event Petijee v Pohode_FM Live

Fotky: @Spunkey


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.