Počiatok


Originálny názov: Inception
Žáner: Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller / Drama
Krajina pôvodu: USA / Velká Británie
Minutáž: 148 min.
Rok výroby: 2010
Oficiálna stránka: http://inceptionmovie.warnerbros.com/

Réžia: Christopher Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Hrajú: Leonardo DiCaprio (Prekliaty ostrov), Ken Watanabe (Batman začína), Marion Cotlillard (Edith Piaf), Ellen Page (Juno), Tom Hardy (RocknRolla), Joseph Gordon-Levitt, Cillian Murphy (Batman začína), Michael Caine (Temný rytier), Tululah Riley (Pýcha a predsudok).

Je mi jasné, že mnohí už film Počiatok videli. Je pravda, že recenziu prinášame s malým časovým sklzom, ale dôležité je, že ste si našli chvíľku času a klikli na tento článok.

Keď si idete pozrieť film, ktorý fanúšikovia a priaznivci internetového portálu o filmoch označili ako „ašpiranta no Oscara“, čakáte iba to najlepšie. K očakávaniam si pridáme meno režiséra, a v tomto prípade aj scenáristu Christophera Nolana (Batman začína, Temný rytier) a poviete si: „Wau to bude super.“ Ale čo ak nie je?

Film Počiatok je tak dokonalý, že mu jeho dokonalosť jednoducho nechcete veriť. Od impozantnej hudby, ktorú mal na starosti opäť skvelý Hans Zimmer,  po vynikajúce herecké výkony, strih, efekty a samotnú kameru. Pre diváka nie je jednoduché zorientovať sa v príbehu a jeho deji. Aspoň zo začiatku. Postupne nám režisér odkrýva kúsok po kúsku roviny snov a „jednoduchosť“ manipulácie človeka pri snívaní. Téma, ktorú si Nolan vybral pre svoj najnovší film je mi veľmi sympatická. Pochopiť symbol a významy ukryté v ľudskej mysli počas spánku dokážu vyplniť 148 minút bez toho, aby ste si čo len raz pripadli unudene.

Na Počiatku je práve dej a príbeh jeho silnou no zároveň i slabou stránkou. Téma sama o sebe je fajn, je však jednoduché sa v nej stratiť. Stále som čakala na niečo, čo ma dvihne zo stoličky, prinúti ma neveriacky krútiť hlavou alebo mi naskočí „husacia koža“ na tele. Romantické vsuvky medzi DiCapriom a Cotillard boli pre mňa nemastné neslané. Necítila som medzi nimi žiadnu iskru.  Počiatok nie je film na jedno pozretie. Radím ho do kategórie filmov „čo majú čo povedať“, teda tie, nad ktorými ste schopní rozmýšľať a po každom pozretí nájdete niečo, čo vás posunie o kúsok vpred. Keby ste však naopak neboli unesení z filmu ako celku, za potlesk určite stojí strih a vizuálne efekty často pripomínajúce Matrix „stajl“.

Počiatok je zvláštny film, ktorý sa líši od masovej produkcie hollywoodskych filmov svojou originalitou. Či je alebo nie je filmom roka 2010 nechám na vás. Nolanove filmy mám veľmi rada, no tento na mňa zapôsobil menej ako napr. Temný rytier. Väčšinou dám na prvý dojem, ktorý vo mne film zanechá. Po prvom pozretí hodnotím 8/10.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.