Gramo Rokkaz – 2010: Manifest


Gramo Rokkaz – 2010: Manifest album

Odporúčam vám niekedy si prečítať, čo píše o sebe label Gramo Rokkaz vo svojom myspace profile. Ja som ten text čítal s veľkou pozornosťou a rešpektom. Je v podstate manifestom hlásajúcim od koho a pre koho chcú vydávať, o čo sa snažia a prečo sú akí sú. O manifeste bude reč aj teraz, pretože názov nového CD z dielne Gramo Rokkaz je práve 2010: Manifest. Tento názov nebol zvolený náhodne. Ide totiž o sampler tohto labelu.

Sampler je pojem v miestnych kruhoch zatiaľ viacmenej neznámy a neprebádaný. Ak sa nemýlim, tak práve Manifest je dokonca vôbec prvým slovenským samplerom. Jeho zmyslom je ukázať aktuálnu formu všetkých interpretov, ktorí tvoria Gramo Rokkaz team, aby poslucháč vedel, na čo sa môže v najbližšom období tešiť.

Nájdeme tu tvorbu šiestich raperov, piatich producentov a dvoch djov. To by už malo byť dosť na to, aby CD nenudilo. A ani nenudí. Zároveň ale (našťastie) nevyzerá ako kikiríkajúci cirkusantský plagát doslova obsiaty nápadmi čo spolu neladia. Práve naopak, nezainteresovaný poslucháč by mohol mať často pocit, že Gramo Rokkaz je jedna väčšia a dobre zohratá kapela. V niektorých skladbách počujeme, tak ako sme zvyknutí, raperov v rozdelení na Danosť, Decko, DMS a Mater, v iných zaznejú v rozličných kombináciách. Najaktívnejším v tomto smere je Tono S z Matere, ktorý sa ukáže rovno v polovici z ponúkaných šestnástich trackov. Asi nikoho neprekvapí, keď uvediem, že najvýraznejšou osobnosťou spomedzi raperov je pre mňa Danosť. Rýmy čo ryjú pod kožu, poukazujú a vyzývajú. To všetko v bezchybnom prevedení s jedným z najlepších flow, aký doma máme.

Ďalším, kto si zaslúži pochvalu je predtým už spomínaný Tono S, ktorý rapuje vtipne a so zdravou dávkou nadhľadu. Decko je zas Decko – jeho prejav je divoký a nevycválaný, ale originálny. Toho si nepomýlite. Dame, Rebel a Separ popri týchto troch osobnostiach mierne zanikajú.

Tu sa ale potvrdzuje, že sila piesne je viac ako sila jednotlivcov, ktorí ju tvoria. Dôležité je, aby jednotliví aktéri spolu aj ladili ako prejavom, tak i obsahovo. Práve preto tracky ako Cítim zodpovednosť, Dva krát meraj, či Premrhaný talent v ničom nezaostávajú za ostatnými trackmi na CD. Posledný menovaný by som dokonca s kľudom označil za najlepší track pre jeho hlbokú a inteligentne podanú tému. Ono celkovo témy piesní tohto samplera sú dosť zmysluplné a preto sa opláca počúvať a hľadať význam.

Vo viacerých textoch siahli raperi po starých slovensých prísloviach, čím si prácu trochu zjednodušili, pretože nemuseli vymýšľať vlastné múdrosti a stačilo v texte rozvinúť múdrosť rokmi overenú. Uvidíme v akej miere sa tento prístup bude uplatňovať v budúcnosti. Hudba na sampleri je tiež štýlovo konzistentná a je vidno, že ju robia ľudia s podobnými náhľadmi a vkusom. Analytik sa vyznačuje dynamickejšou hudbou vhodnou pre agresívnejší rap, Dame a Smart zas častejšie vsádzajú na výrazné sample, ktoré umožňujú vznik skladbám s klasicky znejúcim zvukom. Gramo Rokkaz pôvodne vznikol ako DJ team a tak podľa očakávaní je viacero piesní oskrečovaných dvoma najvýraznejšími DJmi GR – Metysom a Mikom. Pekné je, že v skrečoch často siahajú do vlastných radov a tak v nich zaznievajú hlášky z nahrávok, ktoré majú svoj počiatok práve v Gramo Rokkaz.

No a to je pomaly koniec. Priznám sa, recenzovať tento sampler bolo pomerne náročné. CD je už z definície rôznorodé a nesnaží sa ponúkať nejaký koncept. Každá skladba je unikát a tak sa generalizuje veľmi ťažko. Takže som celý čas balancoval medzi tým, či popísať všetko, alebo nič. Dúfam, že sa mi podarilo zachytiť všetko podstatné a zaujímavé a pritom neotravovať prehnanými detailmi. Na záver dodám, že som len rád, že existuje label, ktorý hľadá kvalitu aj tam, kde nie je reklama a pozlátko. Som rád, že existuje label, ktorý má na svojich reprezentantov aj iné nároky, ako len finančný výnos. Teším sa na ďalšie novinky.

– CD nájdete samozrejme v našom ArtAttack Shope
– Dialóg s členmi Gramo Rokkaz hľadaj na tomto

Tracklist Gramo Rokkaz – 2010: Manifest (Gramo Rokkaz 2010)

01. Manifest (text: Separ, Decko, Danosť, Tono S, Dame, Rebel / hudba: Smart)
02. Cítim zodpovednosť (text: Tono S, Rebel / hudba: Smart / skreče: DJ Metys)
03. Nevyprávaj! (text: Dame, Danosť, Separ / hudba: Dame / skreče: DJ Metys)
04. Bludisko (text: Danosť / hudba: Smart)
05. Dva krát meraj (text: Dame, Separ / hudba: Dame)
06. Nemožem ich mať všetky (+ Opak) (text: Decko, Opak, Tono S / hudba: Deryck)
07. Na 100 percent (text: Dame, Separ / hudba: Smart)
08. Pomaly ďalej zájdeš (text: Decko, Danosť / hudba: Dame / skreče: DJ Metys)
09. Mňa nedostane (text: Tono S, Danosť / hudba: Analytik)
10. Ľudia sú jak zvery (text: Dame, Separ, Decko / hudba: Smart)
11. Živý terč (text: Decko / hudba: Analytik / skreče: DJ Miko)
12. Teraz mám to, čo ty iba chceš (+ Supa) (text: Tono S, Supa, Dame / hudba: Analytik, DJ Metys)
13. Čakáš spravodlivosť (text: Tono S, Decko, Rebel / hudba: Smart)
14. Premrhaný talent (text: Separ, Dame / hudba: Smart, Dame)
15. Reagujem! (+ Zlá Strava) (text: Labrak, Tono S, Osma, Rebel / hudba: Smart)
16. Úplne inde (text: Decko, Rebel, Tono S / hudba: Analytik / skreče: DJ Miko)

Kúpiť CD od labelu Gramo Rokkaz v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.