Fotky z Grafcom Graffiti Jam Vol.1 v Bratislave


V Bratislave sa podaril veľký graffiti Jam s medzinárodnou účasťou.

Stena na Pražskej ulici patrila v septembrovú sobotu writerom-sprejerom.

Máme za sebou pekný farebný víkend. Počasie troška neposlúchalo, avšak stretnutie sprejerov sa aj napriek tomu podarilo.
Na Grafcom Graffiti Jam Vol.1 sa okrem domácich slovenských sprejerov zúčastnili aj umelci z Českej republiky, Maďarska a Rakúska.

Tí, čo nestihli kvôli dažďu domaľovať svoje diela v sobotu, pokračovali následujúci deň v nedeľu. Na jame mohli maľovať aj začínajúci graffiti writeri.


Jam ako „nekoncepčná maľba?!“

Ozvali sa hlasy, že toto podujatie „nie je koncepčná maľba“. Áno, nie je to koncepčná maľba, aj keď témou jamu boli animals/zvieratá. Podkladová stena bola síce jednotná – tmavá, aj farby piecov sa niesli vo viacmenej rovnakých tónoch. Každý writer však maľovaľ, čo uznal za vhodné. Tak ako aj graffiti je viac o individualizme, než o jednotnej scéne. Cieľom podujatia bolo stretnutie sprejerov – graffiti umelcov, čo sa podarilo.

V tomto prípade si zúčastnení umelci, hradili náklady spojené s realizáciou malieb zo svojho, teda sa jedná o ich voľnú tvorbu. Vo väčšine sa stretávame s pozitívnou reakciou verejnosti na podobné podujatia, avšak nie každému sa grafity umenie musí páčiť. Okoloidúci turisti reagovali pozitívne a s úsmevom.Vytvorenie plánovanej koncepčnej maľby je časovo aj finančne náročné. Je lepšie, ak takúto koncepčnú maľbu realizujú jeden až traja umelci. Každý má svoj individuálny rukopis a tiež svojskú predstavu, ako by takáto maľba mala vyzerať. Okrem plánovania a konzultácii je potrebná aj spoločná dohoda medzi umelcami. To sa skôr podarí menšej skupine umelcov.

Pri graffiti jame, za účasti veľa sprejerov je ťažké dohodnúť spoločný koncept. Pri takomto podujatí je koncept v samotnom stretnutí sa a spájaní komunity.

Druhá stránka mince, sú zdroje na realizovanie takejto maľby. Ak by mala byť stena na Pražskej ulici (cca 2500 m2 plochy) koncepčne spracovaná, odhad na materiál a prácu umelcov by bol 10000-15000 € a doba realizácie 3-6 týždňov.

Preto graffti jam nie je koncepčná maľba, ale skôr farebné stretnutie 😀


Chcete pomôcť ku vzniku veľkej koncepčnej maľby a skrášliť verejný priestor?

Ak poznáte sponzora (firmu, organizáciu, samosprávu), ktorý by rád podporil vznik veľkej koncepčnej graffiti maľby, alebo poznáte niekoho, kto je majiteľom-správcom steny, ktorá by bola na takýto účel vhodná, napíšte nám cez kontaktný formulár. Spoločne môžeme niečo vymyslieť a vkusne skrášliť verejný priestor 🙂

Fotky z graffiti jamu


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.