Čítanie mesta Bratislava


Vraj na počiatku bolo slovo. Nie, to skôr dotyk. Gesto, znak, symbol. Vizuálne vo vizuálnom. Nech to je Lascaux, nech tridsaťtisíc rokov pred našou prítomnosťou. Až potom sme začali písať slová a vety. Ale dnes, akoby sa špirála uzatvárala. Znovu sme sa naučili hľadieť. Svet sa zredukoval na vizuálne posolstvá. No nie každý, kto sa pozerá, aj vidí.

Preto máme radi streetart. Preto sledujeme mesto, jeho ulice, ich umenie. Lenže mesto, to je ihrisko. Nielen so sprejom v ruke, so šablónou, fixkou, nálepkami. Mesto je mapa, mesto je reklama, mesto sú chodci ožiarení jeho typografickými cukrovinkami.

Stačí zdvihnúť hlavu a otvorí sa vám nový svet, ktorý je oveľa menej patetický, ako tieto riadky. Svet komunikovaných posolstiev, no tiež hra s vašou pozornosťou. To je dôvod, prečo si urobiť výlet po (aj) reklamných symboloch. Prečo nakúkať do výkladov.

Reklama je často vulgárna a ešte častejšie hlúpa. Lenže medzi balastom sa občas nájde i čosi zaujímavé. Lebo streetart, to nemusia byť len Space Invaders. Umenie v uliciach má množstvo podôb. A jednou z nich sú i typografické posolstvá či logá. Tie nasledujúce považujeme za zaujímavé…

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *