Dramatikz – Drzeee Tejp


Recenzentova dilema

Dva dni som premýšľala nad tým, či písať, alebo nepísať recenziu na Dramatikz. Hlasov proti bolo v mojej hlave hneď niekoľko. Po prvé, s chalanmi sme sa na začiatku leta dohodli na pomixtejpovom rozhovore v štúdiu. Po druhé, s chalanmi sa osobne poznám. Nechcela som, aby pozitívna kritika vyznela ako pretláčanie. Negatívnou by som, naopak, mohla ublížiť skupine, o ktorej si myslím, že z nej dýcha talent, mladá dravosť a sebavedomie. Mixtejpom, ktorý, ak je zlý, možno len zaváhali.

Priznám sa, v rozlúštení dilemy mi pomohol priateľ, ktorý mi v sms-ke napísal: „Podľa mňa to daj, lebo tvoj názor na ich tvorbu bude taký istý, ako keď to nenapíšeš. Oni potrebujú vidieť a počuť recenzie od ľudí, ako si ty, aby sa zdokonaľovali.“ V hlave sa mi to postupne začalo dávať dohromady. Rozhodla som sa, že to napíšem. Veď: Po prvé, ešte stále sedí v štúdiu aj Seks4000, ktorý sa bude rád realizovať a mne sa aj tak pri počúvaní mixtejpu vynoria v hlave otázky, ktoré zostanú nezodpovedané. Po druhé, Yaksha, Stopercent a Idea majú toľko rozumu, aby rozlíšili konštruktívnu kritiku od deštruktívnej. Po tretie, ak by som sa aj čírou náhodou v bode dva mýlila, kašľať na to. Nech si každý myslí, čo chce. Aj ľudia, aj Dramatikz. Skontaktovala som Mira, že to napíšem, nech pošle cédečko. „Slovensko potrebuje nové tváre, lebo tie staré sú už dobre známe.“

Booklet

Nerozumiem výberu titulnej fotografie. Môj názor je možno pritvrdý, ale ešte aj amatér by sa rozhodol pre lepšiu! Vo vnútri bookletu predsa možno nájsť tucet ďalších fotografií, ktoré by sa na tejp hodili viac. Alebo ak sa žiadna chalanom nepáčila, nemali tam dávať žiadnu. Takto to vyznieva, ako keby to tak zle urobili naschvál! Ešte šťastie, že neposudzujem podľa obalu, ale podľa obsahu…

Rap

Obaja chalani – Idea aj Stopercent – sú veľké talenty a svoj rap nám ponúkajú s vlastným, dobre čitateľným „podpisom“. Avšak… Stopercent sa mi, namôjveru, zdal kedysi oveľa uvoľnenejší – na deme, ale hlavne vo svojom prvom songu „Som raper?“, teda v časoch, keď o Dramatikz ešte ani nesníval. Trochu mi to chýba, bolo to svojské a hlavne veľmi podarené. Netvrdím, že jeho rap je zlý, práve naopak – dá sa všimnúť, že na svojom flowe v poslednom čase zapracoval. Napriek tomu, Stopercent mi na drzom mixtejpe vyniká skôr textovo – svojím nadhľadom, humorom a inteligenciou. Idea je v rapovaní zase uvoľnenejší, dravší a sebavedomejší ako kedykoľvek predtým.

Texty Od chalanov v ich veku (asi 20-22?) nemožno čakať celkom dospelé/vyspelé texty so strašnou hĺbkou a abstrakciou ako od nejakej skupiny „starých psov“ so životnými skúsenosťami. Ale možno práve preto mi to je bližšie, je to jednoduché, priame a vtipné (a práve to je to, čo texty Dramatikz najviac vystihuje). Možno miestami viac samoúčelné, ale ktoré rýmovanie také nie je?!

Témy

U mňa je to tak – ak je album tematicky bohatý, má u mňa významne našliapnuté. A tematicky zaujímavých songov je na drzom mixtejpe hneď niekoľko: Zajtrajšie noviny, Maličká, List pre Dramatikz, Tisíc a 1 noc, Inferno… „Gangsta vs rapper“ – tí, ktorých sa to týka, by už konečne mohli prestať ukazovať prstom inam a priznať si farbu. Kým sa tak nestane, takéto songy budú vznikať. Podobne to platí o songu „Každý nikto“.

Hudba

Po hudobnej stránke možno vyčítať mixtejpu jedine to, čo napokon možno vyčítať aj ostatným (90 percentám) scény – release nemá svoj špecifický sound, špecifický podpis. Za to môže väčší počet im cudzích producentov (t. j. producentov mimo skupiny), ale aj to, že Dramatikz je ešte mladá crew, ktorá sa dodnes hudobne celkom nevyformovala. Ani sa nečudujem producentom, že po deme, ktoré od Dramatikz zaiste počuli, nevedeli kam presne ďalej. Jediné, čo produkcie spája, je, že nie sú príliš temné ani tvrdé. Pokiaľ hodnotím samotné produkcie, najviac z tých slovensko-českých ma zaujali Godotove Intro, Amunova Výmena stráží a Gebod svojimi tromi produkciami opäť potvrdil to, čo sa o ňom vie už dávno – pôjde stále vyššie.

Hostia

Žiadny release nie je o hosťoch, ale tu mi nedá nepristaviť sa. Strapovi, Danosťovi, veľkému Ideovi a Mojej reči sa z môjho pohľadu podarili hosťovačky najlepšie. V songu „Ešte nie“ hosťuje okrem Veľkého Ideu aj Danosť, obidvaja dali skvelý part, ale! DANOSŤ – ten hlas, ten flow, tie rýmy, ten celkový feeling – nechápem, prečo ešte stále nie je na vrchole! Chcem viac, jednoducho chcem od neho počuť viac! Strapo hosťuje v troch songoch. V prvom, „Výmena stráží“, by sa patrilo poznamenať, že tu v krátkosti odpovedá na diss od Esenpé… Že Idea a Strapo sa rovná rovnaký rap, rovnaký flow? Ťažko. Strapo sa za posledný rok vyprofiloval natoľko, že takýto názor je už dávno predpotopný… A kecy o tom, že hostia dali lepšie party ako Dramatikz? Možno, miestami… Ale keby to nebol Dramatikz, nebolo by to také dobré. Oni sami o sebe vdýchli tejpu svoju vlastnú charizmu.

Summa summarum

Pokiaľ ide o celkové hodnotenie, rozhodne sa nepatrí porovnávať Dramatikz so skupinami, ktoré sú tu už celé desaťročie. Pre mňa je Dramatikz ešte stále skupina, ktorá síce má svoj výrazný talent, potenciál, svojrázny odtieň, ale napriek tomu je to mladá skupina, ktorá stále ešte len začína, ktorá podľa mňa ešte stále neukázala všetko, čo sa v nej skrýva. A tak je to správne. Niečo mi hovorí, že chlapci dozrejú ako dobré víno a to najlepšie od nich ešte len príde. Inak povedané, ak takto znie mixtejp, už teraz sa trasiem na album!

www.myspace.com/dramatikz

Tracklist k CD Drzeee Tejp (Vietnam Potter Records – 2007)

1. Intro
2. Výmena stráží feat. Strapo
3. Zajtrajšie noviny
4. Daždivý deň II. feat. Zheriaw & Zverina
5. Maličká
6. List pre Dramatikz
7. Tisíc a 1 noc
8. Ešte nie feat. Danosť & IdeaCZ
9. Gangsta verzus rapper feat. Strapo
10. Nechci byť mnou
11. Každý nikto
12. Nikdy nemám dosť feat. Moja Reč
13. Zrkadlo feat. Disharmónia
14. Inferno
15. 26. január
16. Stopercentne o mne
17. Nepíšem dlho feat. DJ Aka
18. Na rozdiel od teba remix

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *