ZRAZ BREAKEROV 4


25.8. sa udiala vo Vŕbovom(mestečko neďaleko Piešťan) akcia s názvom Zraz breakerov 4.Neviem ako vyzerali predošlé ale na tejto sa očakávali okrem výberu slovenskej breakovej elity(bez Amatérov zo Žiliny) aj hostia z Čiech, Chorvátska, Polska a Rakúska. Ako sme si už mohli u našich severných susedoch zvyknúť, podobne ako už pri viacerých akciách( V-NYL2, V-NYL5) ani tentokrát sa neráčili dostaviť.Podobne sa zachovala aj rakúska crew, ktorú musela narýchlo zastúpiť iná slovenská crew(Prievidza). Tá síce pôvodne nechcela vystupovať, ale nakoniec si to rozmyslela, čím zachránila nielen organizátora, ale aj crew z Vŕbového, ktorej súper sa (s)prosto nedostavil.

Veľkým prekvapením pre mňa boli chalani z Chorvátska, ktorích som mal tú možnosť vidieť už na East side battle v Prahe, kde sa mi ich triky páčili. Mal som radosť tiež z návštevy niekoľkých českých bboys(Praha, Brno a iné mestá), z ktorých som sa najviac tešil na vystúpenia Tomáša z pražskej Da Live Broadcast, ktorého som mal tiež možnosť už neraz vidieť pri iných akciách a považujem ho za najlepšieho bboya z Čiech a Slovenska.

Začali sa exibície, ktoré odštartovali aj pohľad diváka na čistý štýl, čisté triky, žiadne násilie, žiadne nedovolené zákroky. Po exibíciách, kým sa porota rozhodla, ktoré crews sa stretnú vo finálnych súbojoch vystúpili Zlé kone z Martina. Po nich, ako to už býva sa uskutočnil najprv battle o tretie miesto a hneď potom o prvé miesto, do ktorého porota vybrala Chorvátov a Xboyz z Vŕbového spolu s Tomášom z DLB. O to, aby finalový battle bol naozaj ten najlepší sa tieto dve crews postarali. Ľudia, ktorí už niekedy videli Tomáša v akcii určite pochopia, prečo som pri jeho výstupoch neraz kričal z plného hrdla vetu „pán boh je tu prítomný“. Po vyhlásení výsledkov, kde ako najlešia crew boli určení Chorváti, ktorí dostali pamätné plátno, malované v ten deň writerom z Trenčína známeho ako Nomad, sa konal koncert bratislavskej Lúzy a piešťanskej Dejavu+Rytmus.

Ako zápory akcie by som rád spomenul skupinu troch na pohľad starších „pánov“,ktorí chvílami hrali naživo dosť zvláštny rock, ktorý miestami znel veľmi nevhodne k tamojšej atmosfére. Mne osobne sa najviac páčila postava odetá v červenom tielku hrajúca na elektrickú gitaru, ktorá sa asi najčastejšie odtrhla od aranžmá a začala svoj výstup pojednávať viac ako rockový koncert než ako zraz breakerov.Druhým nie príliš šťastným číslom bol výstup kompletne „pokérovaného“ chlapíka, ktorý sa ako neraz vyhlásil do mikrofónu práve vrátil z Anglicka. Jeho veľmi zlý raping v anglickom jazyku, ktorý často nezapadol do rytmu bol iba predskokanom toho, čo predviedol v jazyku slovenskom. Snáď milión krát opakované slová fuck, mother fucker, alebo shit ani zďaleka nenahradili vec, ktorou je u rapera dosť podstatná slovná zásoba.Myslím že absolútnym tichom po skončení jeho výstupu dali diváci jasne najavo ako sa im páčil.

Naopak ako klady by som chcel vyzdvyhnúť miesto, ktoré organizátorom mimoriadne vyšlo.Hlavný priestor klubu T, kde sa celý zraz konal bola kruhová miestnosť, takže z každej pozície bolo veľmi dobre vidieť na dej celej battle.Ďalší, na prvý pohľad pre organizátorov nie príliš veľký klad bol počet návštevníkov, ktorý hlavne zo začiatku nevyzeral najvyššie. Ako sa posúval čas pribúdali aj noví návštevníci, ktorích počet na záver by som si trúfol odhadnúť na okolo 150 ľudí. Myslím, že na priestor klubu to bolo úplne presne. Určite niesom jediný, komu sa nepáči, keď príde na akciu a buď je klub príliš veľký, čím vyzerá priestor poloprázdny, alebo naopak malý, kde sa ľudia zbytočne tlačia.

Práve preto sú také veci, ako „akurátny“ počet ľudí podstatným aspektom dobrej nálady, ako aj celej atmosféry,ktorá bola počas celej akcie príjemná, na záver by som povedal až vynikajúca, keď ľudia pochopili že svoje pocity môžu dávať najavo aj sami. Naschvál píšem sami, pretože celý čas program uvádzali dvaja chalani, ktorí sa snažili burcovať dav výkrikmi ako „ukážte nám ten pravý hip hap“, alebo „toto je tá pravá ulica“. Musím však na záver podotknúť, že aj keď je celá táto reportáž napísaná dosť kritickým okom na akcii sa dal vidieť veľmi kvalitný break dance a veľa iných vecí, ktoré prispeli k celkovému kladnému dojmu z celej akcie…

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *