Rozhovor so Slavojom, čiernou dušou aj bielym telom


Možno ste si všimli, že v poslednom čase publikujeme čoraz menej tlačových správ. Miesto papagájovania správ, ktoré si prečítate kdekoľvek inde (napríklad na facebooku svojho obľúbeného interpreta), sa snažíme tvoriť originálny a hodnotný obsah. Preto keď mi prišla tlačová správa o Slavojovom novom albume Čierna duša v bielom tele, odpovedal som, že miesto publikovania tlačovky, by som s ním radšej spravil rozhovor. Slavoj súhlasil a tak nech sa páči, čítajte a počúvajte.

Ahoj Slavoj, niektorí naši čitatelia ťa možno ešte nepoznajú, takže na začiatok by si sa mohol predstaviť. Odkiaľ pochádzaš, s čím prichádzaš a čím momentálne prechádzaš?
Slavoj:
Tak momentálne prechádzam zo stavu rozbitého do stavu normal pomocou kávy 😀 . Ale inak som z Popradu, žijem v BA a reprezentujem crew 052, ktorá je v rámci väčšej skupiny Ortodogz. No a prichzádzam s mojím sólo počinom Čierna duša v bielom tele.

Z akého dôvodu si zvolil tento názov?
Slavoj: No vystihuje to mňa, nie je to nejaká alegória, ale proste skôr taká definícia seba samého ako sa cítim. Že aj keď som biely, cítim sa, že nemám typickú bielu dušu, resp. zvyky, tradície, zmýšľanie. Samozrejme hlavne sa to týka hudby v prvom rade.

Rozumiem. Keby si mal svoj album charakterizovať troma slovami, aké by to boli?
Slavoj: Underground, ja, ortodogz 😀

Že reprezentuješ underground to vieme a po vypočutí albumu mi je jasné, že ten album si ty. Zaujalo ma ale to Ortodogz. Ešte pár mesiacov dozadu sa hovorilo, že album vydáš u Tvojej Matky, zrazu je z toho Ortodogz. Boli to len novinárske kačice, alebo je okolo toho nejaká kontroverzná story?
Slavoj: Hej hej pôvodne to tak malo byť, ale veci sa skomplikovali, prišlo k nejakému nedorozumeniu a vlastne už počas tvorby a finalizácie albumu  sa tvorilo zoskupenie Ortodogz, tak sme to dali von nakoniec cez vlastnú značku. Ale myslím, že s TM máme stále veľmi dobrý vzťah.

To som rád, bola by škoda vašich spoluprácí s Osemskim. A kto/čo je to vlastne Ortodogz?
Slavoj: Ortodogz je crew, ktorá zahŕňa 052, to znamená Ja, Menfo ejkejej Dobroslav štúdio a DJ Ykve, ďalej RwZet  ejkejej Ortodogz production, ktorý mi produkoval väčšinu podmazov, ďalej Hawky – Mc a Duhan, ktorý je tiež skôr producent a môžeme povedať, že aj DJ Blant, ktorý je skôr ale len pridružený a prezentuje reggae/dancehall značku  Muv Ya Sound.

Kto je u vás manažér a kto vizionár ako Steve Jobs?
Slavoj: Myslím, že sa nedá jednoznačne povedať kto je manažér, alebo niečo podobné, sme v podstate samostatné jednotky, ale RWzet je taký článok v rámci tohoto hnutia spolu s Menfom, ktorí vlastne prišli s myšlienkou založiť takéto môžeme povedať hnutie/label, alebo ako sa to už nazve. A vizionár? No tým že nás je viac, tak vždy príde niekto s niečím, takže je to o tímovej robote.

Vďaka za predstavenie, nech sa vám darí. Vráťme sa ale teraz k tvojmu albumu. Ako si s ním spokojný, nakoľko sa ti podaril podľa tvojich predstáv a čo by si zmenil, keby si ho robil znova?
Slavoj: Rado sa stalo :DD. No, ja som spokojný na 100 percent. Je to vlastne z časti taký súhrn mojej tvorby, čiže niektoré staršie veci prerobené do nových podmazov, ale aj nové veci. Je to presne tak, ako som chcel. Chcel som už dať niečo von oficiálnejšie, čo môžem držať v ruke a povedať, tak toto som ja. Akurát čo by som robil a čo budem robiť nabudúce inak, bude to, že nebudem zahŕňať toľko veľa ľudí do tohoto procesu, lebo čím viac ľudí, tým viac komplikácii a tým sa vždy všetko spomaľuje a ja si chcem šetriť psychické zdravie :). Ale myslím, že to nakoniec aj tak dobre vystrelilo. Musím fakt vzdať rešpekt a podakovať všetkým, ktorí mi s tým pomáhali. Pre niekoho je tento album temný, ale taký mal byť, resp. nebol to primárny zámer, len proste ja dávam a budem dávať len do pozmazov, ktoré sa mi páčia a ma zaujmú, nie čo teraz letí. Čiže aj na úkor kvanity tvorby, ale hlavne aby som s tým bol ja skokojný a kto si to nájde, ten si to nájde a keď sa to bude páčiť aj malej skupine ľudí, ale hlavne úprimne, tak to viac ocením, ako by som mal mať milión kliknutí na youtube, ale od ľudí, čo idú tam kam fúka vietor.

Teraz si zodpovedal aj ďalšie dve otázky, ktoré som chcel položiť (o: . Aké sú teda zatiaľ ohlasy?
Slavoj: :D. No ohlasov nie je extrémne veľa, ak to berieme z pohľadu komentov na nete atď. Ale tie čo sú, tak mylím že na 99 percent len pozitívne.

A čo sa týka predaja? Vy ste pristúpili k odvážnemu kroku zverejniť celý album na youtube a dokonca vo forme pekne usporiadaného playlistu, takže veľa ľudí si ho môže vypočuť tam. Je napriek tomu aj nejaký reálny predaj?
Slavoj: Reálny predaj je, ale taká je dnešná situácia, hmm ako by som to sformuloval. Proste nebudeme hrať formu, dnes je všetko na nete a ľudia radšej sedia na youtube a počúvajú odtiaľ. Ja nie som tiež výnimka, ale kupujem originály už len z princípu, aby som podporil interpreta aj keď si to niekedy ani nerozbalím, lebo som to už počul, alebo počúvam z netu. A som rád za každý predaný kus, lebo dal som do toho svoje love, ale hlave luv skills, času, energiu atď. Ale netlačím na pílu, kto chce a páči sa mu to, ten si to kúpi, ale predaj nie je primárny cieľ. Aspoň môj teda nie. Keby to takto robili všetci, boli by vlci sýti, ovce celé aj keď väčšina oviec má plnú hubu múdrostí o hudbe atď, ale keď príde na lámanie chleba, tak zrazu nemajú love, ale v krčme dokážu sedieť celé dni a každý deň si kúpia krabičku cigariet. Ale je to celé o tom, že všetko je na nete tak načo to budú kupovať, ale potom je to ten bludný kruh. To isté účasť na koncertoch atď. Veď každý vie, ako to je. Je to komplex faktorov, ako sa ľudia stavajú ku hudbe a k tejto kultúre. Keby som mal ušetriť všetky love, čo som dal do hudby a to nerátam čas a tieto nehmotné veci, tak by som mal nové auto možno a ľudia okolo mňa to isté, ale jebem na auto, mne stačí aj mhd :D.

To si pekne povedal. My dvaja tu asi riešenie nevymyslíme, takže som rád, že sú aj ľudia s prístupom ako ty. Povedz nám ešte čo máš v pláne teraz? Naložíš sa do liehu a budeš si nejakú dobu vychutnávať zaslúžený oddych, alebo ťa prvý nosič nakopol a už sa vrháš do ďalšej tvorby?
Slavoj:
Vieš čo nerobilo sa to nejako nárazovo, že by som potreboval oddych. Dlho sa to aj naťahovalo a robilo kvázi priebežne. Jak som povedal nerobilo sa to ani celé úplne nanovo. Čiže priebežne sa rysujú spolupráce resp. už sú aj dohodnuté, už len ponahrávať dopísať a pôjdu von ďalšie veci. Teraz skôr spolupráce, ale začínam si tvoriť obraz  ( ako 2pre3 🙂 ) a koncept, ako by mal vyzerať ďalší počin, začínam vyberať hudby atď. Ale môžem ubezpečiť, že to bude zase a stále v mojom štýle aj keď skôr možno tanečnejšie, ale tým nevravím o lacných disko shitoch, ale o dobrej oldchool hudbe. No a k tým spoluprácam, je už tak predbežne dohodnutá spolupráca s jedným parádnym producentom zo starej školy, ktorého veľmi cením, takže ak to bude, budem veľmi rád. Rád si takto plním sny, hlavne cez spolurpáce, ale nerobím ich, aby som sa dostal do nejakých kruhov, alebo aby som sa zviditeľnil, ale proste s tými, ktorých štýl mi sedí a zajebú brutálnu šupu, že potom behám po izbe jak mentál, keď počujem tie pozmazy.

Super, tak sa budeme tešiť na nové veci, určite nám potom daj vedieť. Teraz ti ďakujem za tvoj čas a na záver môžeš dať nejaké slová na záver.
Slavoj: Hmm no, hlavne ďakujem a vzdávam rešpekt ľuďom, ktorí mi pomáhali dať von tento album, čize mojim chalanom a všetkým zúčastneným hosťom. Ľudia hlavne sa majte radi, počúvajte hudbu, ktorá sa vám páči, lebo vrana k vrane sadá. Pre mňa za mňa aj dychovku, ale hlavne ju podporujte!! A recyklujte veci, nehejtujte zbytočne, radšej konštruktívnu kritiku. Nepodporujte finančné skupiny a jebnutých politikov, chodievajte na koncerty, lebo cez net sa strašne nekomfortne chlasce :D. A poďme do ulíc, keď je treba, lebo rap je hudba uličná a vyjadruje aj politické názory !! A samozrejme ďakujem ľudom, čo si kúpili originál, cením vás!! A pozdravujem starú školu, lebo sa mi zdá, že nová mladá generácia už ani nevie, kto sú základné piliére sk hiphopu. Mier. A dík za rozhovor. A samozrejme pozdravujem všetkých REAL, čo robia graffiti, djing, break a tanec celkovo a real rap!!

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.