Rendezska.SK – Z okraja kraja


Rendezska.SK nový album CD Z okraja kraja

Rendezska.SK sú už takí starší raperi. Teda o paličke ešte nechodia, ale v rámci toho, čo sa honosne nazýva hip-hopová kultúra na Slovensku, patria k tým, čo pamätajú začiatky. Preto sa mi zdá logické, že by sa v ich tvorbe mali odrážať skúsenosti, ktoré sa v ich životoch nahromadili. Nemám na mysli techniku – každý rapuje ako rapuje, dá sa pracovať aj na tom, ale keď nie je obsah, tak forma je len forma. Skôr by som čakal nejakú myšlienkovú hĺbku. A tú bohužiaľ na albume Z okraja kraja hľadám len veľmi ťažko. Sú tu síce skladby, ktoré by tématicky mohli byť zaujímavé, ale texty sú často zahmlené – točia sa okolo niečoho, ale nič nepomenujú konkrétne. Samozrejme netreba všetko písať narovinu. Metafory mám veľmi rád, ale tu nie sú ani tie metafory. Tu je len mnoho nevýznamových viet.

Neviem, či je to tým, že sa raper nedokázal v rýmoch vyjadriť, alebo tým, že ani nebolo čo povedať, len bolo treba niečim vyplniť tú slohu. Každopádne, výsledkom je to, že človek má problém udržať pozornosť v strehu a potom prepočuje aj to dobré, čo v skladbe je. Uznávam, že niečo sa predsalen nájde. Väčšinou sú to ale len nejaké pekné vetičky či pasáže, ktoré zaujmú myšlienkovo, či peknou slovnou hračkou. Väčšina týchto príjemných pasáží pochádza od Blaža. Tomu sa vlastne tento album celkom podaril – cítiť u neho technický i textový posun. Na jeho slohách ma vždy aspoň niečo zaujalo.

Pri počúvaní albumu som sa nevedel zbaviť nepríjemného pocitu klišé. Je to spôsobené tým, že páni z RSK zopakovali až príliš veľa nápadov zo svojho prvého albumu Čas vyložiť karty. Rovnako ako na predošlom albume je tu napríklad pesnička, ktorá refrénom stavia na nejakej známej slovenskej (popovej?) pesničke. Na predošlom albume to bolo Držím ti miesto od Paľa Haberu, tu máme Mullerovu Tlakovú níž. Textovo je pieseň jedna z tých lepších, ale ten refrén sa k slohám veľmi nehodí. Ani opätovné angažovanie Daniela Heviera v skitoch nedopadlo najšťastnejšie. Minule to bol len jeden skit, v ktorom pán Hevier recitoval do hudby. Tentokrát ho počujeme rovno v troch skitoch, no jeho prejav znie, ako by sa snažil o nejaké freestyleové básnenie a výsledok je veľmi rozpačitý.

Súčasne ak ho už angažovali a nechali ho troma skitmi uviesť tri konkrétne pesničky, mali to dotiahnuť do konca a vyhnúť sa iným skitom. Takto je tu zrazu po troch skitoch Daniela Heviera jeden nezmyselný skit Sketu a Škrupa, čo úplne rozbije nádejnú koncepciu. Je to o to horšie, že úvádza nasledujúcu pesničku Chcem ta j***ť, ktorá sa na tento album vôbec nehodí. Chápem, že so Sketom sa asi dá dať len podobne ladenú pesničku, ale muselo to byť? Na takúto nôtu by na albume stačila kľudne pieseň Diskotyče, ktorá je aspoň vtipne ladená. Na druhej strane inovatívna je pesnička Rozoznaj preto, ktorá sa od ostatných hudobne odlišuje. Hlavnú úlohu tu hrajú tvrdé rockové gitary, ktoré sa veľmi hodia k téme tracku. Netvrdím, že celý album mal byť plný experimentov, len sa nemuselo toľko recyklovať.

Najväčším kameňom úrazu je opäť syndróm preplneného tracklistu – 15 nových pesničiek, 2 remixy, 4 skity spolu ponúkajú vyše hodinový hrací čas. Na tomto albume je tak 12 pesničiek, ktoré za niečo stoja. To by v kľude vystačilo na plnohodnotný album s hracou dobou 46 minút a poslucháč by aspoň nemusel každú chvíľu znechutene preskakovať ďalej. Takéto albumy ma čoraz viac utvrdzujú v názore, že raperi by mali radšej vydávať len EPčka a nemali by sa nasilu snažiť o nejaké štandardné dĺžky trackov. Keď majú myšlienok na minútu rapu, tak by mali spraviť minútový track. Týmto ďakujem Benemu, že aspoň ten ide v tomto príkladom. Keby sa tohto držal album Z okraja kraja, tak by to bol celkom solídny album, ktorý by si človek vypočul celý aj viackrát. Takto je to solídny album prešpikovaný vatou, ktorú musí človek skipovať. Ešte spomeniem, že hudbu robili prevažne obligátni Analytik, Deryck a Viktor Hazard, takže tu je kvalita samozrejmá.

Tracklist Rendezska.SK – Z okraja kraja (Odbery Records 2010)

1. Intro (produkcia Analytik)
2. RSK II (produkcia Deryck)
3. Kto z koho? (produkcia Viktor Hazard, skreče Metys)
4. Je to inak feat. Moe (produkcia Deryck)
5. Hevi Skit/Na periférii Daniel Hevier
6. Vitaj na periférii (produkcia Deryck)
7. Disko – tyče (produkcia Viktor Hazard)
8. Nechce sa mi nič feat. Lyrik (produkcia Analytik)
9. Skyt Daniel Hevier
10. Máme na pamäti feat. Decko (produkcia Analytik)
11. Domased (produkcia Palio)
12. Piatok trinásteho (produkcia Deryck)
13. Hevi Skit/Na pamäti Daniel Hevier
14. Rozoznaj preto feat. Mates (produkcia Škupo/Mates)
15. Dokedy ešte?! – (produkcia Analytik)
16. Skit/Zobudil feat. Sketa, Škrupo (produkcia Analytik)
17. Chcem ta j***ť feat. Sketa (produkcia Analytik)
18. Dosť to bolí (produkcia Analytik)
19. Ranné nedele (produkcia Gary, skrece Škrupo)
20. Treba to riešiť remix feat. Decko, Dekanm Rebel (produkcia Chup)
21. Rušný den remix feat. Shomi (produkcia Chup)

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.