Kompilácia Audio Graffiti / Karaoke Tundra – Natural Selection Vol. 2


Vydávanie albumov na CD možno zomrelo. Neznamená to však, že nová hudba už nevzniká, len sa presunula na internet a do formátu mp3. V poslednej dobe vyšlo niekoľko zaujímavých webových releasov. Na Artattacku postupne napíšeme, čo si o nich myslíme.

Karaoke Tundra – Natural Selection Vol. 2

Jeden z najlepších setov tohto roka? Jeden z najlepších v slovenskej histórii? Ktovie, no druhý prírodný výber je ukážkou, že aj u nás môže vzniknúť dvadsaťpäťminútové inteligentné počúvanie, ktoré sa nezaoberá otázkou, či je prípustné spojiť PJ Harvey s dubstepom alebo wonky.

Ak je budúcnosť hudby v jej eklektickom spájaní, prekračovaní hraníc a žánrov, jedným zo slovenských pionierov bude práve Karaoke Tundra. Do slovenského hip-hopu musel prísť elektronický mág z Ukrajiny, aby sa mu definitívne vysmial a neskôr vytvoril s Benem projekt, ktorým ho poriadne prefackal.

Ono je to vlastne úplne jednoduché. Sú ľudia, ktorí hudbu cítia, ale aj takí, ktorí nie. Nepočujú, nepoznajú a neskúsia. Karaoke Tundra je opakom. Nech sa slovenskí dubstepoví chlapci z rôznych (U)klubov neurazia, ale toto je kráľ domácej urban music. Už len pre toho Dočka a napriek tomu, že v druhej polovici jeho setu trošičku dochádza dych. Stiahnuť si ho môžete TU.

Tracklist k Natural Selection Vol. 2:

1. Intro
2. PJ Harvey „Down By The Water“ / Ectomorph „Insert Another Data Disk“
3. Future Sound Of London „We Have Explosives“ / 2 Live Crew „Be My Private Dancer“ (Acapella)
4. Revl9n „Walking Machines“ (SebastiAn Remix)
5. Michal Dočolomanský „O Hudbe“
6. Santogold feat. Spank Rock „Shove It“
7. 2 Unlimited „No Limit“ (Karaoke Tundra Remix)
8. Peťo Tázok & Karaoke Tundra „Finančný Poradca“ (Instrumental) / Vec „Toto je to čo sme chceli“ (Acapella)
9. A-Trak „Say Whoa“ (Boys Noize Remix)
10. Kid Sister „Pro Nails“ (Rusko Remix)
11. Yeah Yeah Yeahs „Zero“ (Animal Collective Remix)
12. Outro

www.myspace.com/karaoketundra

Audio Graffiti

Na Slovensku sa občas cítite ako Alenka v krajine zázrakov. Najúspešnejšími politikmi sú populistickí kreténi, keď upozorníte na neprofesionálnosť detisiek hrajúcich sa na fotografov, ste za debila a elitára a dídžejom sa cíti každý troll, ktorý kdesi počul o mixpulte.

Počiny ako turntable album potom už potešia len z princípu: svojou prítomnosťou. Aj keď skôr než širokému sú určené odbornému publiku, a aj keď nie úplne držia pokope. To, že čosi ako Audio Graffiti vôbec vzniklo, považujem za úžasnú správu pre stav slovenského dídžejingu. Je to ako plynová lampa do tmy domácich diskotékových púšťačov hudby. Pričom je možné, že čochvíľa už nebudú žiadne diskotéky ani hudba.

Keďže sa však na Audio Graffiti predstaví osem turntablistov, a každý má iný prístup, nevyhnete sa občasnej nude. Jestvujú totiž rutiny, ktoré môžu zabodovať na nejakej súťaži, no počúvať ich je trochu technická onania. Zábavné sú síce naživo, keď vidíte tú úžasnú prácu prstov a zápästí, ale doma to nefunguje. Čosi podobné vzniká pri džeze, občas je až smiešnym inštrumentálnym samoukájaním sa. Pre nás laikov je dobré, ak turntablisti okrem techniky predvedú aj muzikalitu. A tá niektorým skladbám / rutinám na Audio Graffiti chýba. Veď ak dokážu okrem hrubých skills dať kompozičnú hlavu trackom Biomat, Spank či Shutcoo, prečo to nedokáže napríklad Nula?

Ale i keby som si protirečil, turntable výberovky domáci hip-hop (hip-hop?) potrebuje. Nevadí, že až tak veľmi nie sú určené nám – širokej verejnosti, ktorá nedokáže rozoznať chirp a flare. Stiahnuť si ho môžete TU.

Tracklist k Audio Graffiti:

1. Úvod (produkcia – Karaoke Tundra)
2. Biomat – Showreel 09
3. Kozmik Gizmo a.k.a. Dj Hlavolam – Skratchbang (produkcia – Kozmik Gizmo)
4. Dj Spinhandz – Skreč díler
5. Dj 3CK – Wholetrack (produkcia – Krek)
6. Dj Nula – Hádaj kto hrá
7. Dj Vec – Just play
8. Dj Spank – 3min. vinyl workout (produkcia – DJ Spank)
9. Shutcoo – Deadline for life (produkcia – Shutcoo)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *