Exkluzívny dialóg s Quassit. Crew, ktorá si zaslúži viac rešpektu ako sa jej dostáva


Na slovenskej b-boys scéne sa pohybujú už niekoľko rokov. Chalani, ktorí svojím umením dokazáli, že aj na Slovensku existuje kvalitný bboying. O tom, čo všetko sa im počas existencie crew podarilo dokázať sa dozviete v dialógu s dvoma členmi slovenskej „hviezdnej“ b-boys crew, ktorá má názov QUASSIT. Spovedaní boli LaciSrike a Ramon.

Chalani, prečo práve QUASSIT? Znamená to niečo?

Ramon: Znamená to, že sme nechceli nič prežívať, všetko robiť v pohode, žiaden stres.

LaciStrike: Quassit = Kvasiť. Je to proces, ktorým zrejú veci – Chlast, Cesto…keď to vykvasí bude to dobré – MY budeme dobrí.

Kto ako prvý prišiel s týmto nápadom?

R: Bol to môj nápad, povedal som to Lacimu a on povedal ÁNO.

L: Áno.

Pôvodne Quassit bolo spojenie viacerých miest (Myjava, Handlová, Vrbové). V tomto zložení ste aj vycestovali do španielskej Barcelony. Postupne sa to zmenilo. Čo sa stalo s chalanmi z Vrbového? (Marcel, Kakao – X-boyz)

R+L: Po príchode do Barcelony sme začali tancovať na ulici, vtedy ešte nebola žiadna práca iba tanec. Naším cieľom bolo ostať tam. Chalani to brali viacmenej ako dovolenku. Po dvoch týždňoch odišli naspäť domov. Mali povinnosti (práca, rodina a tak). No a my sme ostali.

Každé začiatky sú ťažké. Aj ten v Barcelone určite bol. Ako sa Vám tam podarilo presadiť?

R: Ako sme už povedali, na začiatku to bola iba čistá ulica. Proste vystúpenia na ulici pre ľudí. Práve tam nás zbadal Sorisso, ktorý prišiel za nami a opýtal sa, či nechceme tancovať v klube. Ukázal nám discoclub, zaviedol za majiteľom (Diegom). Ten nám dal hneď v najskoršom termíne ako sa dalo možnosť. No a lúbilo sa a tak sme tam tancovali každý týždeň.

A okrem toho klubu, bolo ešte nieco? Viem, že ste robili aj s rôznymi agentúrami.

R: Spolupracovali sme s mnohými. Ale jedna nám ponúkla možnosť polročného angažmá a tak sme tancovali. Bohužiaľ to angažmá bolo len pre dvojicu. Pôvodne mala byť stále tá istá, ale časom sme to obmienali.

Zaujímala by ma taká jedna perlička. Ako ste sa dostali do reklamy na ALLWAYS?(pozn.red.: mimochodom, reklama beží už nejakú dobu a dosť často aj na Slovensku)

R: Boli sme na vystúpení v LA PALOME a tam nás oslovila Connie, či by sme nechceli natáčať reklamu. No a jasné, že sme to vzali. Platili dobre – prečo nie. Job je job, my to nejak nerozlišujeme.

Z Barcelony sa Vám podarilo vycestovať do Paríža na jednu veľkú akciu, ktorá mala názov FRENCH B-BOY WORLD CUP. Ako sa Vám to podarilo.?

L: Sorriso mal kontakt na ľudí, ktorí patrili k organizačnému teamu. Navrhol nám to a my sme samozrejme súhlasili. Reprezentovali sme samozrejme Slovensko. Boli sme tam ako jediní z celej východnej Európy. Okrem nás tam ešte boli US Dream Team, French Allstars, Barcelona Addictos, Spartanic Japan, Rockin` Till Death a iní. Naša choreografia bola porovnávaná s japonskou. Písali o nás v casopise GROOVE. Myslím, že na prvý krát to bol celkom úspech.

Z Paríža ste cestovali rovno na Slovensko. To bol rok 2001 a konal sa Slovakia BreakCup. Predstavili ste sa s tou istou choreografiou ako aj v Paríži. Myslím, že kopu ľudí ste s ňou dosť prekvapili. Kto bol jej tvorcom?

L: Tá choreografia nám dala dosť zabrať. Trénovali sme ju doma v obývačke. Podielali sa na nej všetci, ale hlavné mozgy sme boli Tomáš, Martin (Ramon) a ja.

Dosť často sa vedie diskusia „style vs. power“. Niektorí ľudia tvrdili, že tá vaša choreografia nebola breaková resp. bola založená hlavne na tanci a dosť im tam chýbal power. Mám taký pocit, že väcšina ľudí nebola na také niečo zvyknutá. Aký je váš názor na to?

L: Tým, čo niesú v obraze a stále žijú v živote točenia sa ľúbiť nemohla, lebo bola stavaná na úrovni pre svetové sútaže. Pozdravujem všetkých, ktorí s nami mali internetové konflitky, ale oni raz pochopia. BreakDance je tanec. Tak ho treba tancovať. To nám vraveli medzi inými aj original LA BREAKERS. A powermoves tam boli. Crew má mať všetko – Boogie, Locking, Originalitu a aj Power. A nie len Power.

Po BreakCupe ste opät odišli naspät do Barcelony. Prežili ste tam všetko možné, občasné výlety niektorých tanečníkov na Slovensko, medzi iným ste strávili aj týžden s Kujom a jeho crew SOUL CONTROL. Chalani ako viem dokonca aj bývali u vás. Aký bol ten týždeň, dal vám niečo?

R: Mňa len presvedčil o tom, že stále pôjdem ďalej v smere štýlu, ktorým idem. A že vôbec nie sme tak ďaleko od svetovej úrovne. Stačí len cieľavedomý tréning v správnej úprave.

L: Čo dal mne? Poveim len, že sú v pohode. A pikošky? Kujo nosí strojček na uchu, ktoré si „rozbil“ na sútaži v Nemecku, Inferno je „hulič“. A poznáme tiež človeka, čo ich sám rozbil v Barcelone. Dani Italiano rozbil komplet SOUL CONTROL. Waw!!!

Je rok 2002. Nedávno ste dokázali, že aj na Slovensku existuje kvalitný bboying. Zúčastnili ste sa postupového kola BATTLE OF THE YEAR EAST EUROPE v susednom Poľsku. Išli ste tam ako QUASSIT X-BOYZ crew. Prečo?

L: Pôvodne sme mali ísť 2 crew. X-boyz a Quassit. Ale zdravý rozum rozhodol, že je lepšie ísť spolu. Tak sme postavili spoločné crew. Za Quassit tam boli – LaciStrike, Ramon, Tomy, BrankoOne, Roman a Lubo, Marek a Marcel za X-boyz.

No a prezraďte, čo ste si odtiaľ priniesli?

R: 3 veci – cena za najlepšiu choreografiu, celkové prvé miesto (rozbili sme vo finále domáce Poľsko) no a 500$ + batohy.

L: No a samozrejme tým pádom aj postup na International BATTLE OF THE YEAR, ktoré sa bude konať v Nemecku.

Môžem povedať, že každý jeden tanečník sa snaží byť hlavne originálny. Keby ste mali stručne charakterizovať svoj vlastný štýl, ako by ste ho vyjadrili?

R: Môj štýl je rýchlosť. Nielen veľká, ale aj zmena rýchlosti spojená s jemnosťou a presnosťou.

L: Ja sa rád skladám na rôzne spôsoby a strany. To mi ostalo z poppinu. A freezy, ja len svoje originálne. To je pre mňa dôležité – ORIGINALITA!!!

A ostatní chalani?

Tomy: viac tanec, ale aj power.

Lluri: viac power, ale aj tanec.

BrankoOne: no commnet – všetci vedia.

Roman: je mix ktorý, je totálne super a aj jeho freeze…SUPER.

Chalani, prečo práve BreakDance? Kedy bol váš prvý kontakt s ním?

R: Lebo je tažký hlavne preto, že výraz tanečníka a vyjadrenie jeho dema vychádza z inteligencie tanečníka a jeho rozumu. Prvý krát to bolo tuším nejakých 8 rokov dozadu. To som mal vtedy 17 a učil som sa Windmill a Headspin. Moja inšpirácia bol film BEAT STREET.

L: Mňa to tak chytilo a už to bolo. Neviem kedy ma to pustí.

Žili ste v Barcelone, tancovali v Paríží, Poľsko ste vyhrali. Nedávno bol Slovakia BreakCup 2002. Vaše crew sedelo v porote. Skúste porovnať úroveň bboyingu u nás, s tym čo sa tancuje vo svete

L: No! Každý štát je na tom ináč. Ale svetová špička si cení originalitu a kvalitu. Behom posledných pár rokov sme sa hodne posunuli dopredu. Nejaké tie úspechy už sú. Úroveň celková u nás pomaly rastie, ale je to stále slabé. Česť výnimkám. Všetci sa sťažujú, že niesú akcie. A keď sú, tak b-boys neprídu. Je to iba na nás kam sa dostaneme. Náš rešpekt majú všetci b-boys – začiatočníci, pokročilí – proste všetci. Odkaz pre všetkých b-boys: Makajte veľa, nech máme svetovo známu scénu. Pamätajte, raz to bude USA, Francúzsko, Japonsko a Slovensko.

Máte za sebou nespočetné množstvo vystúpení, no a samozrejme aj battle s inými crew. Medzi tie najvýznamnejšie patrí zrejme aj tá víťazná z Poľska. Zaujímalo by ma, čo vás viac napĺňa, vystúpenia alebo práve battle?

L: Sú to 2 rôzne veci. Veľmi rád s chalanmi vystupujem. Je to niečo, kde sa ukáže kvalita tanečníka. Rád som, keď publikum reaguje a mám rád potlesk. Ale dobrá battle, nikdy nie je zlá! O tom je bboying. Aj to mám rád. Ukážu sa tam skúsenosti tanečníkov.

R: Pre môj pocit ma viac napĺňa vystúpenie, lebo sa nemusím sústrediť na pestrosť prvkov. Už viem čo je dobré pre ľudí. Pri battle je to iné. Musím veľa rozmýšlať nad prvkami. Vhodne ich kombinovať, aby bol dobrý výsledný efekt a prejav, to všetko vo veľkej rýchlosti, lebo battle nepočká.

Aké sú vaše najbližšie plány?

R: Všetko, čo sa udeje naokolo významného charakteru. To znamená Battle Of The Year, opät Paríž, možno Londýn, v septembri nejaká Praha a ďalej uvidíme…

Máte nejaký odkaz pre b-boys, poprípade nejaké pozdravy?

L+R: Majte sa dobre, trénujte veľa. Držíme vám palce! A zdravíme teba, Tinu, zbytok Quassitu, X-boyz a všetkých, ktorí nás podporujú a nesnažia sa nás potopiť. Pozdravujeme všetkých múdrych z internetu…

Ja by som tiež rád poďakoval chalanom za nájdenie si času pre spísanie tohoto rozhovoru a špesňciálne Lacimu, že bol ochotný a zobral na seba úlohu hlavného zapisovača.

Text / Fotky: Fonky

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *