HIP HOP KEMP 2002


Pre tých, ktorí urobili osudnú chybu a nechali si újsť prvý hiphop festival (kemp) u naších západných susedov prinášame rozsiahlu fotoreportáž a reportáž z tejto akcie. Bolo k videniu veľa zaujímavého, o čom vás presvedčia aj naše fotky …

Hip hop kemp, prvá akcia svojho druhu v Českej republike, o Slovensku ani nehovoriac, sa konala v dňoch 16 – 18.8 2002 v Pardubiciach. Playlist tvorili prevažne kapely z Čiech, ale boli ohlasené kapely z USA, Anglicka, Dánska, Švédska, Rakúska, Poľska, Maďarska, Turecka a aj jedna kapela z nášho milovaného Slovenska. Program tohto trojdňového festivalu tvorili aj divadelné vystúpenia, break dance, výstava fotiek, premietenie videí, graffiti a veľa iných vecí.

Náchádzal sa tu aj malý stan, kde si mohli vyskúšať svoje umenie začínajúci DJi a MC, načo si určite prišlo veľa ľudí. Musím podotknúť, že občas sa z tohoto stanu valili veľmi čudné zvuky. Stan bol určený pre začiatočníkov, takže ma to vôbec neprekvapovalo.Celá akcia sa uskutočnila v areáli moderného kúpaliska z množstvom atrakcií, kde bolo možné sa okúpať, alebo spustiť tobogánom, alebo len tak sedieť v bazéne a debatovať. Vedľa kúpaliska sa nachádzala veľká lúka, ktorá slúžila, ako auto kemping, kde prežívala aj naša výprava. Čo sa počasia týka, boli sme pred príchodom veľmi skeptický, v Brne nás totiž zaskočila neskutočná prietrž, ale aj situácia okolo povodní, ktorú sme sledovali už celý týždeň, naznačovala zlé počasie. Naštastie opak bol pravdou, slniečko svietilo a za celý výkend nespadla ani kvapka vody.

Kapely začali hrať už v piatok o 17.00. Medzi hlavné kapely večera patrili PSH, Grammatik a Wee Bee Foolish. Mna osobne najviac zaujalo „divadelné predstavenie“ Jesus-a, ktorý spájal beatbox, hovorené slovo a pohybové prvky do jedného celku, ktorý nedokážem niekam zaradiť.

V Sobotu ráno sa kemp začal prebúdzať okolo 8.00, kedy som sa asi po 4-5 hodinovom zlom spánku prebral. Po obede začalo maľovanie graffiti na plechový plot v areáli, ktoré ma zaujalo takže som tam strávil prevažnú časť dňa. Asi o piatej, vystúpila na pódium jediná Slovenská skupina na tomto festivale, Kontrafakt z Piešťan a opäť predviedli svoju kvalitnú šou, takže nebolo divu, že publikum skákalo a mávalo rukami nad hlavou do rytmu (viď foto).

Zaujimavé bolo tiež výstúpenie domácej hviezdy Indy a Wich. Masívny dav kričal a spieval všetky treky od tejto kapely, veľmi dobré vystupenie, ľudia boli určite spokojní. Asi najväčšou hviezdom celého večara bola kapela Phi Life Cypher z Anglicka, ktorá predviedla neskutočnú šou. Dvaja postarší černoškovia, ktorí vyzerali, že to čo robia, robia už nejaký ten rok a tak to potom aj vyzerá. Energické vystúpenie, aj keď hovorili anglicky a nie všetci prítomní im rozumeli, robili si s publikom čo iba chceli. Zaznelo jump, tak ľudia skákali, zaznelol ruky hore, tak išli ruky hore. V jednu chvíľu sa jeden z nich postavil na hlahu, jeho kolega ho podoprel a on začal freestylovať. Otvorená huba, ruky hore, nemám viac čo dodať. Pre mňa vrchol celého festivalu.

Nedeľa sa pre mňa niesla v znamení únavy a asi nie len u mňa. Publikum pred pódiom bolo veľmi riedke, ale aj tak kapely hrali naplno. Česká skupina De fuck to, podala veľmi korektné vystúpenie, ktoré ma pekne prekvapilo. Naopak som bol veľmi sklamaný z maďarskej kapely Az Ido Uray. Raping v maďarčine ma vôbec ničím nezaujal, necítil som z toho žiadný flow a keď to je celé podporené nemastnými podkladmi, kde absolútne absentovali basové zvuky, tak celkový dojem je zlý. Škoda. Za zmienku stoja ešte Task Force z Anglicka, ktorí sa tiež snažili komunikovať s publikom, ale nakoľko, bolo v nedeľu poobede publikum (ako som už písal) unavené a značne zriedené…ale aj tak im patrí uznanie.

Ako celok hodnotím tento festival ako úspešnú akciu, ktorá mala svoje plus aj mínus, ale viac bolo tých plusov. Kto nebol môže samozrejme ľutovať, pretože takéto čosi sa už tento rok určite nezopakuje.Mohli ste vidieť naživo všetky elementy hip hopovej kultúry a ešte veľa vecí naviac, pri ktorých sa každý navštevník dozvedel alebo naučil niečo nové.

Fotky: Dick Text: Dram

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *