Dramatikz – Výsledok doby


Keď raperi vydajú mixtape, jeho úlohou je zväčša nalákať poslucháčov na pripravovaný album. Skupina Dramatikz už stihla vydať mixtapy dva, jeden dokonca zadarmo a tak sa už len čakalo na dlho avizovaný album. Ak mali byť ale ich drzé tejpy reklamou, tak boli zrejme reklamou na niečo iné, ako nám nakoniec servírujú.

(Teraz počkáme, kým tá tlupa škodoradostníkov, ktorá číta túto recenziu len kvôli tomu, aby sa presvedčila, že Dramatikz to skutočne nezvládnu, vyhlási, že to vedela a s víťazoslávnym výrazom to zavrie…….Môžeme pokračovať.)

Tento album je úplne iný ako boli predošlé počiny Dramatikz. Nech to znie kľudne ako klišé, ale tento album je omnoho tvrdší. Dokonca si dovolím rovno povedať, že je tvrdý. Tvrdý s temným nádychom. Stopercent nevtipkuje, ani nerozdeľuje slová na vtipných miestach, Radikál (Lil Idea) nemá taký sviežy rýchly flow (hejteri: „Hurá!!“). Je to tým, že chalani v skladbách doslova kričia. Nekričia, aby na seba upozornili, kričia z hĺbky svojich duší aby ukázali, čo vidia, čo cítia a s čím sa denne stretávajú. A darí sa im to. Či už hovoria fiktívne príbehy, alebo svoje osobné skúsenosti, darí sa im byť maximálne výstižní. Metafory nečakajte, všetko hovoria narovinu a najmä bez servítky (pozor nemýliť si s nezmyselným nadmerným nadávaním v textoch). Ak by som si mal teraz vybaviť v hlave album, ktorý takto dobre popísal súčasnú spoločenskú situáciu, mal by som vážne problémy (možno to znamená len zlú pamäť).

Občas sa stane, že chalani nie sú v textoch úplne kompatibilní – jeden o voze a druhý o koze, občas si dokonca sami sebe protirečia, ale obe časti sú vždy dobré, tak sa cez to dá preniesť. Pekné je využívanie Natalie ako hosťa. Nespieva tam nasilu celé refrény, či slohy, ale len príjemne podkresľuje.

Hudba je prevažne z Masifovej dielne. Spočiatku som ju pokladal za príliš jednotvárnu, ale čím viac ju počúvam, tým viac som presvedčený, že taká byť mala. Je decentne mrazivá a tak ide ruka v ruke s atmosférou albumu. Tak to má byť.

Za veľký prešľap mimo misu pokladám skladbu Anna D. Je jedno, že nápad i slohy sú vtipné a že refrén je totálne trápny a dlhý. Podstatné je, že umelec by mal mať nejakú súdnosť a keď jedna skladba k nálade albumu totálne nepasuje, tak ju tam nedať. Odpovede v štýle „rozhodli sme sa, že to tam dáme, tak sme to tam dali“, neakceptujem. Mali sa rozhodnúť inak, je to fakt škoda. Človek si povie, že je to len jedna skladba, ale ja nerád skipujem a to príjemné chladné prítmie, ktoré mi vedel dovtedy album v izbe vyvolať, mi táto skladba vždy rozbila.

Naopak chválim za Maličká II – výborné pokračovanie výborného tracku, chválim za Mama neni nadšená a CHVÁLIM za Epistulae Herodium – oboje hlboko osobné výpovede, akých sú títo mladí ľudia schopní.

Ako som už písal, tento album je iný, ako predošlá tvorba Dramatikz. Spočiatku mi to vadilo, ich štýl mi predtým sedel. Potom som začal počúvať a počúval som a počúval. Súdiť, čo bolo lepšie radšej nebudem, teraz je to dobré a myslím, že budem k tomuto albumu ochotný sa vrátiť aj po dlhšom čase. Či týmto albumom presvedčia, či si udrú hubu, či stratia aj tých čo mali, či získajú nových zistia sami a sami sa aj rozhodnú, čo si z toho vezmú. Minimálne za kopírky Mojej reči ich už označovať snáď nebudú.

Pozrite si MySpace stránku Dramatikz

Tracklist k Výsledok doby (Sony Music – 2009)

1. Názory, ktoré nemusí pochopiť každýfeat. Vladimír Jedľovský
2. VeniVidiVici
3. Malomestský lifestyle rmxfeat. Torula
4. Výsledok doby
5. Neni sa za čo hanbiť
6. Všade je to rovnakéfeat. Ill G, Berezin, Mr. Smalls, Tafrob
7. Sex v mestefeat. Vladimir 518
8. Majú strach
9. Nečudujem sa
10. Maličká II.
11. Mama neni nadšená
12. Bojovať je zbytočné
13. Epistulae Heroidumfeat. Natalie
14. Slovenská mládež
15. Anna D.
16. Stále to ide samo

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *