Kto sku**il Košice?


Ten čudesný nápad sa zrodil kdesi v hlavách európskych byrokratov. Kultúru vraj najlepšie podporia tak, že raz za rok dostane nejaké mesto nálepku. A ešte predtým doň nalejú veľké peniaze.

Môže to byť metropola, aj akási periféria na konci civilizácie. Dôležité je, že sa stane Európskym hlavným mestom kultúry. V roku 2013 túto „prestíž“ ponesú Košice.

Žijeme však na Slovensku. Viac než reči o vízii a posolstve je dôležité čosi oveľa banálnejšie: mesto dostane takmer 80 miliónov eur na opravu pamiatok, budov a kultúru.

Toto je taká rázovitá krajina. Každý tu rozumie pivu, futbalu a kultúre. Obzvlášť, ak je dotyčný politik, lokálny insitný chrobák Truhlík na mestskom zastupiteľstve, či – nedajbože – ďalší nedocenený umelec alebo umelecký „pracovník“.

Zväčša totiž mal sen, že po štúdiu urobí dieru do sveta a bude komentovať úpadok reálneho socializmu. Medzičasom však reálny socializmus naozaj upadol a každý sa na hrdinských roľníkov vykašľal.

Mestá sú tak plné nedocenených babrákov. Poznajú miestnych mocných a vo svojej lokálnej zaprdenosti bojujú proti všetkému, čomu nerozumejú.

Košice kedysi dávno vyhrali s projektom, ktorý mal do mesta priniesť (povedzme) alternatívne, mladé a progresívne umenie. Keď ho však do mesta priniesli, narazili na politikov. Začali sa „vyjadrovať“ a vyhrážať.

Známa je takzvaná kauza Piča z hoven. Hodila sa do miestneho koloritu komunálnych volieb, no už vtedy sa hovorilo o zámienke na odvolanie šéfky celého projektu. Odstavila totiž miestnych a zaslúžilých, čo v preklade znamená, že o ich výtvory sa zaujímajú maximálne tak kamoši z magistrátu.

Za frázami o umení a „umení“ sú pritom obyčajné peniaze. Podľa Trendu dostanú Košice tento rok len také granty, ktoré nejako súvisia s projektom mesta kultúry. Všetci tí etablovaní umelci zrazu zistili, že na nich akosi neostalo. A tak sa rozhodli celý projekt zruinovať.

Jaurová dostala kopačky a novým šéfom sa za čudesných okolností stal vydavateľ obskúrneho časopisu Hudba či klasickej muziky. Jeho umeleckým riaditeľom akordeonista. Projekt progresívnej, mladej a po dlhej dobe aj zmysluplnej kultúry zomrel.

Bodaj by sme sa mýlili. Ale obávame sa, že už ktosi Košice skur… Pardon, skultúrnil.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.