Kto je piča z hoven?


Je to také absurdné, že to ako nezmysel vyzerá ešte aj v tejto našej východoeurópskej gubernii. Ale v jednom meste nášho osvieteného štátu sedí ešte osvietenejšie mestské zastupiteľstvo, ktoré sa cíti kompetentné vyjadrovať k umeleckej a morálnej hodnote umenia. Čo na tom, že školy a prax na to majú iní.

Tak sa mohlo v Košiciach stať, že relatívne bezvýznamný koncert jednej relatívne bezvýznamnej kapely mohol miestnych mocipánov rozhorčiť natoľko, že požadujú hlavy. A keďže Košice budú v roku 2013 európskym mestom kultúry, prečo rovno nie hlavu najvyššiu – šéfku celého projektu?

Myslel som si, že žijeme v 21. storočí. Mestskí poslanci však očividne žijú stále na prelome devätnásteho a dvadsiateho. Presne tam, kde potulní národnobuditelia snívajú svoje mokré sny o kráľovi Svätoplukovi, národe, sebaurčení a „správnom“ umení. A keď správne nie je, nuž, tak ho jednoducho zakážeme.

Bohužiaľ, toto nie je náhodný výstrelok nejakých Košíc. Pred rokom a pol našli politici tú drzosť aj v Bratislave a scenzurovali – áno, dvadsať rokov po revolúcii – výstavu fotografií v galérii Cypriána Majerníka. V Košiciach je to trochu iné, prekážal im plagát s názvom kapely P**a z hoven. Vraj visel aj na nejakých školách.

S verziou, že poslanci chceli chrániť čistotu jazyku a morálny vývoj deciek na strednej škole, radšej ani nepracujme. Nemohli by sme sa totiž prestať smiať. Ak by to totiž miestni zastupitelia mysleli čo i len trochu vážne, odkázať by ich bolo potrebné priamo na nejaký ústav, kde sa zaoberajú podobnými fixnými predstavami. A predtým by mali navštíviť nejakú strednú školu, aby spoznali autentický jazyk dnešných tínedžerov.

Ak im však prekážalo to, že na takýto koncert idú mestské/štátne peniaze, majú najlepšiu príležitosť otvoriť (zrejme po prvý raz v živote) nejakú knihu o umení. Možno by sa dozvedeli, že v okamihu, keď skoro pred sto rokmi Duchamp umiestnil do galérie pisoár, skončila hra na nadpozemské a všeľudské hodnoty. Umenie je len dobré alebo zlé, bez ohľadu, ako ho niekto nazve.

Bohužiaľ, vysvetlenie celej tejto zbytočnej  kauzy je také banálne, že sa až nechce veriť hlúposti jej protagonistov. Budú komunálne voľby. Ukázalo sa tak, že P**a z hoven nie je česká kapela. Piča z hoven je niekto úplne iný.

Odporúčame: Myslieť hlavou.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.