Beyuz „Record Digger“


Beyuz ?

Yo …. som u kamoša manažéra ASC family … 🙂 začneme ?

Však už sme začali 🙂 … z tvojej hudby je cítiť silný zmysel pre Crate Diggin a multižánrové cítenie.

Som milovník hudby a pozitívnych vibrácií. Počúvam všetko, čo ma baví, a z čoho cítiť dobré vibes. Ako chalanisko som dosť vyrastal na folklórnej hudbe, pretože môj otec bol profi folk dancer pre Lúčnicu a doma mi od detstva drbali do hlavy všelijaké bizarné zvuky. Potom som si začal vyberať sám. Som obrovský fanúšik hip-hopu ako kultúry. Neskôr som začal cestovať po svete, spoznávať mnohé kultúry a zvyky… cez gastronómiu až po hudbu a dopadlo to tak, že momentálne počúvam všetko, čo má dobré vibrácie.

Dáš aj nejaké tipy?

U mňa dosť záleží aj od ročných období, teraz máme leto a ja si hodne idem v brazílskych rytmoch, dancehall a ragga… lebo cítiť z tej muziky leto, slnko a dobrú náladu. V zime zase naopak… kľudne dokážem počúvať aj iné veci, cez Dillu, Madliba, 9th Wonder a až po Daft Punk, Beastie Boys, Björk a Goldfrapp … čiže dá sa to nazvať ako vravíš – multižánrové cítenie…J Momentálne ma ale zabíja ten dancehall a hardcore riddims – lebo to má gule a hýbe to mojim telíčkom.

Ok prejdime k Hafovi. Nedávno ti vyšiel, dá sa napísať „debutový“, spoločný album s Hafnerom. Inak, práve som ho dopočúval a bavia ma tam viaceré sample. Ako vznikol vôbec ten nápad, album, ty a on ?!

Je to jedna etapa, zošťal som sa od smiechu v štúdiu a vedel som, že by ma bavilo robiť funny shit music, čiže žiadna jasná voľba…. náhoda a albumík je na svete !!!

Ako prebiehal výber hudby ?! Vybral si Haf beaty skôr zo „šuflíku“, do ktorých dával text, či … ?!

Ja som na začiatku vedel, čo sa Hafovi páči, aký feeling by ten beat mal mať. Positive, naive, a tak… V tom období som objavoval istú formu robenia beatov a je to tam samozrejme aj cítiť. Vždy keď bol Hafo v štúdiu, tak som mu pustil zopár vecí… V podstate custom made, čo som akurát dorobil a jemu sa to páčilo … taká nejaká chemistry. Jemu sa páčia beaty so samplovaným hlasom a vôbec pozitívna hudba. Skôr to ale bolo tak, že Hafa podľa beatov a motívov v nich napádali témy. This is je tak robená aj Stríkanie báb a v podstate väčšina z nich 🙂 Spoveď pastiera to isté … prešlo to až do takého levelu, že pár vecí sme nedali ani na album. Bolo to už moc.

Hehe, čiže to bol vlastne taký chillový freestyle 🙂

Ak k tomu pridáš „butilu“ kvalitného vína a absolutky, tak hej … fun.

Ok, prejdime teraz od albumu, ktorý vyšiel k albumu, na ktorý sa už nejaký ten piatok čaká, teda Štvancove EP.

Čo by si chcel vedieť ?!

Robil si mu tam nejaké beaty, nie ?!

3 hudby tuším … EP fikcia, ten materiál je niekde v povetrí.

Aké sú to beaty, skôr reggae alebo opäť sample !?

Skôr sample a jeden je elektro riddim – bizare thing (apropo, momentálne Pepe a Babs k tomu finalizujú videoklip). To EP malo vyjsť už vtedy. Nemalo sa zbytočne špikovať a naťahovať, ale sile osudu neunikneš.

A kde to vlastne krachlo ?!

Vieš, jedno je veci nahrať, druhé to sfinalizovať a vydať. To chce kopu úsilia a dobrých vzťahov.

Je mi to úplne jasné, tak snáď sa dočkáme. Aké máš spomienky na spoluprácu s Rendezskou ? Ich album (Čas vyložiť karty – pozn. red.) vyšiel síce už pred rokom, ale zaujíma ma, pretože to bol prvý beat, ktorý som od teba počul. Dovtedy tvoje meno skloňoval iba Štvanec 🙂 Na RSK si dal nový „facelift“ tracku To snáď né z ich vinylu. Prečo „iba“ remix ?

Pantau ma poznal ešte keď som robil hudbu v pivnici a vedel akým štýlom sa uberám. Tesne pred vydaním ich albumu ma oslovil kvôli beatu, tak som mu povedal, že najlepšie by bolo keby mi poslal nejakú akapelu, mne osobne to viac vyhovuje. „To snáď né“ bola v tom čase docela chytľavá vec. Neriešil som to, proste som to zobral, prečo nie.

Ako som už spomenul, je to rok stará vec, ktorá oficiálne vyšla. Bol to aj pre teba prvý „ofiko“ vydaný beat, alebo ti vyšlo už predtým niečo, čo by sme si mali spätne naštudovať ?

Oficiálne asi prvá … dá sa to tak povedať.

Nedávno som videl na „tvojom priestore“ čerstvé video, v ktorom účinkuje Strapo. Povedz mi k tomu viac.

Kamoš Pepe, ktorý robil mimo iné aj video na Dúbravku pre Hafa (v minulosti tiež AMO, Vec atď.), dostal možnosť urobiť video, oslovil mňa kvôli hudbe a na blind sme zavolali Strapovi. Ten do toho okamžite išiel. Sadli sme si nielen po profesionálnej stránke, ale aj ako ľudia.

All school cirkus ?

Cca pred rokom Oki (Vladimír Scôtt) vymyslel ideu o spoločnom hraní v meste. Postupne začalo na naše akcie chodiť viac a viac ľudí, takže bola vždy dobrá zábava. Neskôr sme zistili, že okrem hrania každý z nás (Oki, Beyuz, Hafo, J.O.Z.K.I., Aleshone, Yanko, Sin …) robí aj iné veci a tie sa snažíme nejako viac prepojiť a posúvať ďalej smerom do zahraničia. Najnovšie napr. Oki začal robiť kolekciu oblečenia, momentálne sme tiež v procese výroby európskej kompilácie hudby, kde sme oslovili rôznych ľudí z Paríža, Berlína, Varšavy, Bulharska, Slovenska a kde budem mať mimo iné množstvo beatov, čo ma nesmierne teší. Oki mimo iné robil tiež vernisáže Inspire Etage Gallery, na ktorých som hral a vôbec ma teší, že som členom tohto freaky spolku.

Na záver by si mi mohol opísať, ako vyzerá tvoj bežný deň 😛

V kocke je na to dosť výstižný výraz „hustle“J. Ráno sa zobudím, zadelím si kvalitné raňajky a kafé, čo zaberie asi hodinu… na tom si dosť potrpím, lebo deň treba začať s kľudom. Čeknem maily, poštu, prečítam noviny a idem do štúdia, v ktorom pracujem. Porobím a niekedy okolo obeda sa vraciam späť do mesta. Dám obed s kamošmi a chillujem, či pri vode alebo na drinku v bare. Večer musím dať aspoň hoďku siestu a spím… treba. Potom sa nejako nakopnem, zbehnem na spliff a zase chillujem. Keď dojdem domov, čo je dosť neskoro, zapnem mašiny a ponorím sa do sveta hudby. Počúvam, špekulujem, skladám … ďalej už mám okno 🙂 Peace …

www.myspace.com/beyuz


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *