VINYL 5


Zatiaľ posledné pokračovanie najznámejšej a najväčšej hip hopovej akcie v Bratislave a vôbec na Slovensku už máme za sebou a nám ostali iba spomienky. Pre tých, ktorí nemali tú možnosť a nezažili energiu vznášajúcu sa v priestore akcie prinášame reportáž a fotky toho najlepšieho, čo v ten večer bolo k videniu…

Graffiti jam

Vstal som okolo 10 hodiny rannej a po nie príliš výdatných raňajkách som sa pobral aj so svojím foťáčikom smerom pod most Lafranconi, kde bol ohlasovaný (ako inak) graffiti jam pred večernou akciou. Pod mostom stálo zopár nadšencov, ktorí už netrpezlivo natierali svoje podklady.Deň letel ako voda a my sme sa ocitli v záverečnej fáze väčšiny piecov.Jeden z mladíkov si dal tú námahu,prelietal a vybavil všetky potrebné pepiere nato aby, už konečne mohol aj bratislavský ľud malovať so značkou MONTANA,(rešpekt a pozdrav pre Johnny Wolker Thomas) takže na jame prebiehal aj predaj týchto fajnšmekerských dóz a capov.Hudbu zabezpečovali Dj Amen a Dj Kapa, ktorí svojimi niekedy trošku nie príliš vydarenými prechodmi ozvučovali celý jam. Záver? Treba vyzdvihnúť Scota, ktorý aj napriek určite nie príliš malému zhonu okolo akcie prišiel na jam a zareprezentoval svoje mesto. Samozrejme nechýbali ani stálice „bratislavskí burneristi“ Oker a Dorse. Po ich boku Pixel, Rack, Dash, Pišta, Pant, Leporelo, Rents, Ariel, Time, Ments, Stew a traja mladíci z Budapešti. Dobrodruh Verm sa jamu zúčastnil spolupracovaním hneď pri dvoch piecoch, svojími charaktermi doplnil piece Racka a production, ktorý by myslím oko diváka tiež nemalo prehliadnuť Kast, Lacko, Bizar a Qest.

Akcia

Celá akcia bola odštartovaná graffiti videom približne o 22.hodine, dovtedy sa mládež opíjala v susednom bufete s bazénom,ktorý nepatril k najlacnejším. Čo im aj iné ostávalo keď ich nechceli „milí“ vyhadzovači pustiť von. Takže kto nechcel aby mu jeho lístok za 260.- prepadol radšej sedel vo vnútri a pil.Každopádne s „menším oneskorením“ ale predsa, ako prvý vyhopol na pódium Štvanec s featuringom O.P.R a ako dj ich oboch doprevádzal už vyššie spomínaný Dj Amen. Ich vystúpenie som ale z časti premeškal, nakoľko som si prezeral v chodbe graffiti výstavu fotiek. Po nich nastúpila Lúza,tentokrát bez svojej druhej polovičky Drvivej Menšiny.Dano, Sliper a Dj Robo vniesli do miestnosti vlnu energie, ktorú som podľa pohľadu vôkol seba necítil iba ja. Okrem starších vecí ako „Slovenská“ zahrali aj úplne novú, ktorej podklad bol rytmicky naozaj veľmi dobrý.Danov raping stál, ako sme si už pri ňom zvykli opäť za 10 z desiatich.

Za Lúzou bola malá pauzička, ktorú vyplnil Patrik a svojím beatboxom, do ktorého freestyloval si myslím nedostal iba mňa. Ešte ani nedozneli ovácie ľudí a už sa k mikrofónu dral Vec zo Zlatých Moraviec.Inak tiež povedané Trosky. Midi a Vec, predviedli vystúpenie na dosť kvalitnej úrovni. Chalani majú veľmi dobrú taktiku.Najprv si diváka získajú a potom až začnú rapovať, čím si získajú tú druhú polovicu, ktorú si predtým nezískali.Z toho vyplíva, že si vlastne získali všetkých a o tom to celé je. Tiež sa tomu hovorí spolupráca s publikom, ktorá Vecovi viditeľne nerobila žiadne problémy.“Je tu niekto zo Šale?“ zaznelo z reproduktorov a časť davu začala vrieskať ako bez zmyslov.Ďalej to už pokračovalo, podľa predpísanej predlohy.Následovali mestá Bratislava, Budejovice, Zlaté moravce a pod.Trosky vystriedali staršie aj novšie hity. Oboby, ktoré sa v ten večer dostavili si tak mohli vypočuť veci ako „zakázané uvolnenie, atmo rytmo“ ale aj moju najoblúbenejšiu „akožereperi“.

Po Troskách sa začal dosť v pohode battle medzi rakúskymi a slovenskými bboy-mi. Myslím, že to bol pravý čas na oddych tohoto typu.Zas a znova sme si odbehli po stotridsiaty krát prezrieť fotky na graffiti výstave. Vrátili sme sa späť práve v čase, keď už na pódiu stála hviezda večera, rakúska Texta.Nakoľko sa nedostavili (aspoň podľa môjho subjektívneho názoru) najočakávanejšie skupiny z Poľska Fish a Inespe, uspokojiť publikum musela „aspoň“ Texta. Traja rakúsky „raperi“ plus jeden dj, to bolo zloženie rakúskej formácie. „Nemôžem povedať, že by som nebol s Textou spokojný, ale čakal som že bude lepšia“. Zhruba takýto názor mali ľudia, ktorým sme položili otázku „Ako sa im páčila rakúska Texta“. Každopádne čas už mierne pokročil a my, ktorí sme sa ani o tretej hodine rannej nemienili pobrať smerom domov, sme mali tú možnosť vypočuť si kvalitné české rými od Dizzastar. Texty, ktoré sa odlišovali od tých slovenských, na ktoré sme zvyknutí zobralo publikum v dobrom a ľahodiace ucho si tak mohlo vypočuť nejeden kvalitný prechod alebo scratch dj-a Jazzyho, ktorý ich tak ako aj Trosky na gramcoch doprevádzal. Ich v našej krajine nie príliš známe tváre uzavreli svojím vystúpením celý večer.

Na záver by sa asi patrilo zhrnúť celú akciu. Myslím si, že nové priestory, v ktorých sa tentokrát Vinyl odohrával nepatrili medzi tie najhoršie, možno bol iba problém v tom, že v dosť priestrannej hale si nebolo kde sadnúť a tak ľudia častokrát sedeli po zemi. Treba vyzdvihnúť naopak spestrenie v podobe plátien, na ktoré sa premietali rôzne animácie a diapozitívy starých graffiti z Ny. Čo sa týka skupín treba vyzdvihnúť Lúzu a Trosky, ktoré si myslím najviac rozhýbali dav. Dobre padla aj výstava fotiek, ktorých bolo tiež akurátne množstvo a plátna od Scuota, Okera a Wolfa. Myslím si že VINYL stále je a chvíľu ešte bude najlešou hip hopovou akciou v Bratislave a na Slovensku.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *