Mec Vrabec – Aj tak tu ma máte


Mec Vrabec nový album CD Aj tak tu ma máte

Z jeho rodnej dediny, do Spišskej Novej Vsi, Bratislavy, Prahy a späť. Blavocentrici ho nemajú radi. Rozpráva, čo sa nenosí, servítky si pred ústa nedáva. Vystupuje kade tade, niekedy i v úletoch, ako sú Mojsejovci. Svojský, pre niekoho otrasný, pre iného originálny, flow – s istou farbou hlasu sa už človek narodí. Kontroverzný „enfant terrible“ slovenského rapu. Mec Vrabec.

Ak radi preberáte škatuľky od niekoho iného, pochybujem, že si jeho nový album Aj tak tu mam máte vypočujete. Je jednoduché niekoho odsúdiť skôr, než sa s ním stretnete. Je jednoduché si niekoho zaradiť bez toho, aby toto zaradenie mohlo byť niečím podložené. Nie som z tých. Teraz neobhajujem Vrabca, nemám prečo, ale i toto je jeden z dôvodov, ktoré ma prinútili vypočuť si toto CD. A priznám sa, po „aférke“ s Ivanom Táslerom (rešpekt za jeho hudbu), som bol na tento Vrabcov počin náramne zvedavý.

Neviem, nakoľko sa dnes nosia zrkadlá. Nakoľko majú ľudia radi, keď im niekto povie názor. Vlastne – Názor. Skôr si myslím, že ľudia neinklinujú k pravde. Ak aj áno, tak leda tak k tej svojej.

Ale dosť bolo mudrovania. Máme tu album. Tento album. Vrabcovi náramne sedí taká mierne komická poloha, keď sa neberie priveľmi vážne. Skladby ako Moja dedina, Najlepšia zábava. Alebo potom tie so sociálnou témou. Napríklad Život z hora vs. život z dola. V poslednej menovanej je zaujímavý, zborový refrén. A áno, táto skladba sa mi páči. Považujem ju za celkom (na slovenské pomery) inteligentnú. Lenže. I tu, tak, ako vo väčšine ostatných skladieb (ak nie vo všetkých), mám veľmi nepríjemný pocit z bicích. Melodická linka – tá áno, ale bicie – fuj! Je možné, že som úplne hluchý (i keď…), no vo väčšine skladieb sa mi zdá hajtka rovnaká, kopák – elektro bassdrum 80tych rokov sa dnes fakt nenosí a snare, ten sa občas stráca. Nerýpal by som, keby som nepočul od Vrabca také podklady, že „dovidenia“. Takže, aj toto treba spomenúť.

Keď už kritizujem, tento album je absolútne nevyvážený. Niektoré tracky ma bavia – áno, bavia ma a nehanbím sa za to. No sú skôr výnimkou. Pretože väčšina nie je iba vata, ale skôr slabota slabá. Príjemne ma ale prekvapujú niektorí hostia. 3NO (Friňo) v skladbe Stav kríze. Voda (jou brácho) v Si ty z tých. Naopak, Qentin, Jakusza, budem tvrdý, ale páni – niečo so sebou robte, alebo prestaňte rýchlo rapovať. Vážne. Bez urážky, myslím to v dobrom, ale takto nie.

V nových kabátoch si môžeme vypočuť „kultové“ (v dobrom? v zlom?) skladby Moja dedina, Drž ma rým alebo To najlepšia zábava. Pri poslednej menovanej mi ale nedá, aby som nevypustil „kacírske“ slová, Táslerov podklad sa mi páči viac. Samozrejme, na remix od Nemczika zatiaľ nemá žiadna verzia.

Pokiaľ sa Vrabec neberie tak úplne vážne, pokiaľ rozpráva o spoločnosti, o jej problémoch, je to v poriadku, no keď sa snaží byť tvrdý ako v skladbe Si ty z tých, neverím mu. Nepôsobí autenticky – to ani náhodou. Na rozdiel od Jokera, ktorému sa klaniam. V tomto prípade Petržalka výrazne prevalcovala SNV. Naopak, poloha v klasickej veci Drž ma rým mu sedí. Že aj Dekanovi (Protanodano), o tom asi netreba hovoriť. Flapsáci si ho asi nevzali pod svoje ochranné krídla iba tak. Vrabec je viac doma v melancholickej alebo primárne vtipnej pozícii, ostatné mu už tak nejdú. Čo je na jednej strane škoda, ale úprimne, nikdy som nemal potrebu považovať Vrabca za univerzálneho MCho, skôr ho mám rád preto, že sa na jeho skladbách skutočne bavím. Vlastne neskutočne.

Spomínané skladby sú tie lepšie. O ostatných nehovorím a mám na to dôvod. Pretože mi nesadli. Ani náhodou ich nepovažujem za dobré. Svoju časť viny na tom majú podklady, svoju rap. Hádam s výnimkou tracku Rap z huby je môj boj, ktorý síce technicky nepovažujem práve za výkvet SK scény (podobne ako predposledná vec Nie posledná), ale za úprimnosť výpovede ho (ich) trochu cením. Ale to je asi tak všetko.

Takže, pár slov na záver. Mec Vrabec podpísal (po rôznych problémoch, ktoré tu ale nebudem rozoberať, bulvár nechám na pleciach niekoho iného) s Forzou (ha a už sa polovica akože hip-hoperov otočila chrbtom) a vydal album Aj tak tu ma máte. Celkové pocity z neho mám dosť zmiešané. Napriek niektorým neodškriepiteľne zaujímavým skladbám ma tento album ako celok nepresvedčil. Tých pár vecí si budem púšťať aj naďalej, ale to je asi tak všetko.

Na druhej strane, Vrabca budem mať za isté veci tak či tak rád, pretože… Ale načo niekomu do hlavy tlačiť rozumy, však? Občas mi síce trochu pripomína Gipsyho, frázovaním a niekedy i hlasom, ale – no a? Celý album najviac vystihuje jeho názov. Nech už sa bude „scéna“ tváriť akokoľvek, Vrabec je jednoducho tu. Ak by som to mal zveličiť, týmto albumom ukazuje vztýčený prostredník niektorým indivíduám, ktoré sa v záchvatoch svojho psychického Nadja nazývajú rapermi. Dopočutia.

Tracklist k albumu Aj tak tu ma máte (Forza Music – 2005)

1. Intro
2. Rap z huby je môj boj
3. Život z hora vs. život z dola
4. Skit Diač
5. Šalené ľudze feat. Diagnoza B
6. Je zaujimavé
7. Hej zlato feat. Lera
8. Že je o rap záujem
9. Stav kríze feat. 3 NO
10. Skit
11. Moja dedina
12. Okolo motívu feat. Quentin, Voda
13. Kluby
14. Spravil si chybu feat. Joker
15. Pýtam sa ťa
16. Si ty z tých feat. Voda, Jakusza
17. Drž ma rým feat. Protanodano
18. To najlepša zabava
19. Nie posledná
20. Outro

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *