Marpo – Původ umění


Je mladý. Je namyslený. Je arogantný. Je egocentrický a drzý. Je konfliktný. Je, napodiv, celkom inteligentný. Do úst si už stihol vziať Hacka (Hugo Toxx zo SuperCrooo) a Andreasa (Indy & Wich). A volá sa Marpo. Človek, ktorý rozvíril stojaté a zatuchnuté vody českého hip-hopu.

Kde nič, tu nič, a zrazu album. Ktorý sa tvári náramne vážne. Prvý pohľad, obal. Najprv som si myslel, že sa Dick náhodou pomýlil a dáva mi do rúk niečo adresované komusi inému. Červeno-modrá kombinácia, nevkusný nápis – prvý pocit bol, akoby som v rukách držal piaty diel nekonečného seriálu „Viva la boom trance classics“ (či ako sa volajú všetky tie hrozné CDčka chŕlené z pásov ľuďmi, ktorí majú absolútne pomýlenú predstavu o súčasnej tanečnej hudbe).

Otváram obal, au – znova, dúhová farebná kombinácia, niekto si očividne pomýlil rok. No nevadí, podstatná je predsa hudba, obsah a nie akási forma (či čo to je). Takže nosič putuje tam kam patrí (niekedy i do prehrávača) a laser je okamžite pripravený preniesť pár tónov priamo do mojich uší.

Relatívne neznámeho Marpa si pod svoje krídla vzal kontroverzný – niekto musí byť čiernou ovcou – etnický „Pražák“ Gipsy. Ten si zobral na starosť podklady a na rovinu, „celkem mu to sluší“. Marpo má zvláštny flow (sykavky mu veľmi nejdú), trochu drsný („šmirgelpapír šuvix“), trochu nebezpečný, trochu „battle“ a trochu smiešny. Stáva sa.

Problém tohto albumu je ale niekde inde. Marpo zaujíma postoj „vládcu všehomíra“, lenže jeho schopnosti…

Niektoré skladby sú naozaj dobré, možno nie „top“ kvalitné, no majú „groove“, energiu a predovšetkým nápad. Marpo ide korektne, rýmy seká ako kosačka – jednoducho, zimomriavky tak často zo skladieb nemávam. Za tracky Jsem…, Mrdám tě (Gipsyho spev ma neskutočne baví – smejem sa) či Neporazitelný (New Jersey na mikrofóne) by sa nemusel hanbiť fakt nikto. Ale…

Väčšina skladieb ich kvalitu bohužiaľ ani náhodou nedosahuje. Podklady áno, no stáva sa, že Marpo „dáva“ mimo (rytmu, myšlienky, slovosledu, hocičoho). Robí úplne elementárne začiatočnícke chyby, ako snaha napchať do beatu priveľa slabík, alebo naopak, preťahovať slabiky, keď ich je primálo. Čo vyznieva smiešne, keď si ide text, ako je neporaziteľný, úžasný a kráľ (minimálne galaxie).

Naproti tomu obrovská pochvala za texty. Fráza o tom, že Marpo je metaforický kráľ je samozrejme nadnesená, no pri niektorých slovných zvratoch mi neostáva nič iné, iba uznanlivo zakývať hlavou (i keď vyvyšovať sa nad Kryla je trochu nemiestne a povedzme si – hlúpe).

Sympaticky pôsobí snaha priniesť v kope slovného balastu, tak typického pre hip-hop, konečne niečo, čo sa dá počúvať viac, než len jedenkrát, čo má viac, než len jeden význam – nad čím sa treba trochu zamyslieť. Teda netreba, vždy sa dá text vnímať iba po povrchu, ale tým sa poslucháč ochudobňuje takpovediac sám.

Normálne by som vám nejaké tie perličky napísal – ale viete čo? Vypočujte si tento album sami. Niektoré zvraty za to fakt stoja.

Výrazne ma sklamal ten „povestný diss track“ namierený proti Indymu (Velrybí bolest). Ani Hugo Toxx, tobôž Marpo, ktorý si ide Hackov výrazný klon, ma nepresvedčili, prečo by práve oni mali byť tí hore. SuperCrooo štýl, päťstá kópia samého seba a nuda „k pohledáni“. Sorry chalani, ale to budem fakt radšej počúvať o „kvitnutí briez“.

Rekapitulácia? Klasicky dobré Gipsyho podklady, pár vynikajúcich skladieb a kopa vaty. Zaujímavo napísané texty, mnoho myšlienok a ironických zvratov, prirovnaní a výpožičiek (z kníh, filmov, histórie, časopisov, bulváru, televíznych správ, atď.), kde potrebujete poznať pôvodný kontext, aby ste pochopili vtip. Na druhej strane, začiatočnícke chyby, nevyvážené schopnosti MCho a sebavedomie, ktoré týmto schopnostiam ani náhodou nezodpovedá. Záverom? Napriek všetkému zaujímavý album, ktorý stojí za to si vypočuť. Aj keď pre väčšinu ľudí iba raz.

Ono, niekedy je menej viac a byť za každú cenu „battle MC“ a tvrdý a bohvie čo ešte občas (a vlastne nie len občas) pôsobí smiešne. A trochu i smutne.

Tracklist k Původ umění (Paranormalz Rec. – 2005)

1. Intro
2. Nebezpečný skills
3. Původ umění
4. Jsem
5. Tvoje K.O.
6. Hraju čísla
7. Velrybí bolest feat. Hugo Toxxx
8. Pouliční rap
9. Emotrix feat. Gipsy
10. Znalosti a vědění
11. Mrdám tě feat. Gipsy
12. Neporazitelný feat. Outthere
13. Outro

Bonus track:
14. Charakter Crue – 9x z 10ti

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *