Santiago ?


Ak by som niekedy písal článok o Santiagovi, rozhodne by som chcel napísať jeden dobrý text, ktorý by mohol byť stručný, informatívny, ale adekvátny iba v takom prípade, ak by dokázal prepašovať aspoň kúsok poézie.

Úvodom by som iste spomenul, že Santiago, vlastným menom Santiago, žije a tvorí najmä v Košiciach, kde sa v roku 2009 narodil už po druhýkrát. V zátvorkách by som ďalej poznamenal, že jeho predchádzajúci život datujú roky 2005 – 2007, t.j. obdobie Košíc, keď sa potenciál ich nekultúrnych fenoménov celkom neprejavil, ale len strategicky pripravoval.

A keby som sa chcel medzi riadkami pochváliť, že som mal tú česť ho aj osobne spoznať, uviedol by som, že Santiago, ako aspekt života „chlapca, na ktorého mene nezáleží“, by rozhodne nesúhlasil s prívlastkami „výtvarník“, „poet“, „hudobník“, alebo „writer“. Vhodnejšia by sa preto zdala iba faktografia, ktorá by heslovite pripomenula nielen jeho najznámejšiu tvorbu, t.j. myšlienky, odkazy a pozdravy v uliciach Košíc, ale i mohutnú tvorivú činnosť, ktorú signoval rôznymi pseudonymami. Pripomenul by som niekoľko výstav jeho obrazov (Košice, Prešov), autorský film „Rok Poncia“ (2007), alebo debutový, voľne dostupný album „Zamračené mraky“, ktorý dokončil v roku 2010.

Samostatnú vetu by si iste zaslúžila informácia, že v máji 2013 vydal album „Srdce ulice I.“, na ktorom spolupracoval s „Karaoke Tundrom“ a „Gaexom“.

Ako svedectvo značnej obľúbenosti jeho tvorby by som spomenul niekoľko rozhovorov a článkov v novinách, facebookovú stránku jeho fanúšikov, ale taktiež predpoklad, že jeho myšlienky dokázali osloviť aj tých, ktorých inak hnevajú graffiti, alebo ľudovo – „posprejované steny“.

Celkom na záver by som vyslovil svoje presvedčenie, že práve jeho ďalšej tvorby, napr. zamýšľaného, ďalšieho albumu, sa netýka jeho nedávne vyjadrenie, podľa ktorého je mu už všetko jedno a musí odtiaľto odísť. Našťastie, loďku, parník alebo iné plavidlá, ktorých emblémy využíva ako svoj podpis, mu v jeho rodnom meste, ktoré sa stalo hlavne mestom kultúry, určite ukradli.

Text by Etien

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.