Recenzia albumu Offline - Moja Reč

Recenzia albumu Offline – Moja Reč


Na začiatok nás umlčia, no po chvíli nás nechajú odviazať sa

Po dlhšej pauze chalani z kapely Moja Reč vydali album. Tento krát sa nejedná o pokračovanie „Dobrých chlapcov 3“ ale o album s názvom Offline.

Celý album si nesie tématiku offline pohľadu na život. Určite sa pýtate, prečo je tomu tak? Keďže v dnešnej dobe sa všetko točí okolo novodobých vymožeností, ktoré sú nám k dispozícii až na toľko, že zabúdame aké krásne to môže byť, keby sme žili život bez vecí ako: internet, facebook, instagram, snapchat a mnoho ďalších, ktoré vás ešte určite napadnú na doplnenie. Na novej doske je 16 skladieb, v ktorých sa Delik a Supa za pomoci producenta Jozefa Engerera snažili zachytiť posolstvo a význam slova Offline.

Nečakajte teraz, že v každej jednej skladbe budeme počúvať o tom aká to je škoda sústreďovať si svoj stredobod života do sociálnych sietí, to nie! Je to tu veľmi pestrofarebné a nájdeme plno rôznych druhov hudby a aj rapu. Od tvrdších skladieb ako je napríklad Nič na feate s Pil C alebo aj Bublinky, ktorá by sa dala označit ako skladba, ktorá si nesie posolstvo albumu, ako povedal aj samotný Supa v snippetoch.

Taktiež tu nájdeme aj tvorbu ako napríklad Dúha alebo Sanscript, čo sú viac pozitívne veci, s úmyslom vyčariť vám úsmev na tvári. Za spomenutie určite stojí aj Zlatá soška, v ktorej Supovi asistoval Adiss. Skladba je o žene a jej hodnotách a ďalej o tom, čo všetko sú ochotní chlapi spraviť pre takéto ženy ako v tejto skladbe.

V 16 skladbách nájdeme viacero featuringov a tými sú: Pil C, Sergei Barracuda, Adiss, Separ, Vec, Sendreiovci, Momo a Andreas.

Dlhšia pauza prospela

Ak by ste mali pocit, že už to nie je čo bývalo, tak nie je. Prečo by aj malo. Je to niečo novšie, lepšie a o 5 rokov neskôr nahrané. Doba za dovtedy zmenila a ak si kladiete otázku, či tu nájdeme aj nejaký poriadny trap, tak v tom prípade odpoveď je: Áno, nájdeme! Rozhodne sa jedná o skladbu bazooka rock v ktorej dobrým chlapcom asistoval český raper z AK – Sergei Barracuda.

Už chápete, prečo som písal, že je to tu veľmi pestrofarebné? Nie? Tak to by ste mali lepšie počúvať k albumu a čítať túto recenziu ďalej. V tomto songu si napíšeme aj nejaké highlight punchliny a začnime hneď Delikovým: „Na hlave šatka, na sebe kamufláž, rýmy dostávajú za uchá…“ alebo aj jeden Supov: „Boh má AK, slová vraždia, showtime rozpáram ťa…“. V tejto skladbe je aj neskutočne chytľavý refrén a dalo by sa povedať, že nie len jeden.

Keď už tu máme aj toho hosťa, tak si dajme aj jeden úvodný punchline od Sergeia: „Říkej mi el padre, protože mrdám tvou madre, objevil jsem se ve svím bloku ve zbrusu novejch hadrech“.

Aj pekný deň má svoje mínusy

Skladba Dúha, ktorá svojou lyrikou naozaj prekvapí je skvelým prírastkom do albumu Offline. Pre mňa osobne jedna z top skladieb na doske. Nájdete tu nejeden prekvapivý zvrat a to už hneď na začiatku. Ako je všetko v poriadku a vychádza, no aj tak sa Papa odjeb*l v spálni.

Prečo to spravil? Ktovie. Podľa mňa sa touto skladbou snažia poukázať na to, že aj keď sú v živote veci OK a všetko vychádza, tak stále by sme mali počítať stým, že sa to môže hocikedy pokaziť. To je predsa taký kolobeh života nie? Raz sme hore a raz dole. Niekedy niečo vychádza úplne podľa našich predstáv, že si až začneme ulietať v tom aké to je krásne a aké krásne to ešte len bude.

No potom zrazu BUM, a padneme na hubu, pretože sme chceli uletieť až príliš vysoko. Skladba nám poukazuje na skutočnosť života a jeho kolobeh. Pravdaže okrem tohto je song neskutočne pozitívny a veselý 🙂 aj keď…

Moja Reč s novým albumom Offline (2016)

Bez internetu už ani len na krok

Každá jedna bublinka vyprchá. Ak by každá bublinka predstavovala jednu sociálnu sieť, tak hneď vieme, že to je niečo nestále a iba dočasné. Bublinky môžeme poznať aj z komixov ako spôsob komunikácie v priamej reči, no dnes tie bublinky nahrádzajú bublinky (chat heads) z messengeru a každá jedna z nich predstavuje jednu osobu. No škoda je to, že iba predstavuje – a to v telefóne, v ktorom sa dotyčnej osoby nemôžeme ani dotknúť a ani reálne prihovoriť. Dávajú nám iba pocit, že tá osoba je s nami aj keď skutočnosť je úplne niekde inde. Teraz sa vraciame k tomu čo sme písali na začiatku.

Je naozaj škoda, že mnohým ľuďom sa život začne točiť okolo virtuálnych vecí, ktoré nás doslova betónujú od reálneho života. Zamyslime sa, koľko denne toho času, ktorý máme venujeme Internetu ? Ja si myslím, že viac než by sme mali. Pevne verím, že tento album nám to pomôže uvedomiť si, pretože jeho reálna hodnota je tento odkaz a nie 10 eur. Bohužiaľ niekedy si musíme za veci zaplatiť, aby sme ich pochopili.

Aj samotní raperi sú v kontakte so sociálnymi sieťami. No u nich je to viac menej povinnosť vzhľadom na svoju prácu. Predsa len, ako by sme vedeli bez Facebooku a rôznych eventov, kedy a kde budú chalani hrať koncert? V dnešnej dobe sa fanúšikovia nezískavajú cez MTV a koncert, ktorý vidíme na vlastné oči. Ale toto všetko pomaly ale isto nahrádzajú sociálne siete, ktorým sa musia podriadiť aj raperi, či chcú alebo nechcú.

Bez kvalitného soundu by to jednoducho nebolo ono!

Aby sa to netočilo stále oba okolo Delika a Supu, tak spomenúť si musíme predsa aj tretieho člena kapely Moja Reč. Tým je Jožiš Engerer. Tento producent sa postaral o produkciu celého albumu a patrí mu naozaj veľký obdiv, že sa mu takto úspešne podarilo zvládnuť všetky žánre beatov.

Či už od tvrdších po jemnejšie, trapovacie, alebo aj tie ktoré znejú ako živá hudba, napríklad v skladbe Sanscript. Môžeme postrehnúť, že niektoré skladby sa podobajú aj k skladbám na ktorých sa podieľal na Supovom albume Čierne dni. No aj napriek tomu si myslím, že obstaranie viacero albumov jedným producentom máva dosť autentický sound. No v tomto prípade možno postrehnúť iba minimálne podobnosti.

Na albume máme aj jednu viacmenej melancholickú skladbu Rátaj so mnou. Myslím, že dnes už to je súčasťou každého rapového albumu. Taká opúšťačka na zamyslenie, kde v živote naozaj sme a kam smerujeme. Už z názvu môžeme vedieť, že sa bude jednať o to v kom môžeme hľadať oporu.

Raperi to poňali po svojom a venovali to podľa mňa pre určité osoby z ich životov, to ale neznamená, že to tak neplatí aj v našich životoch. Dokonalým opakom k tomuto je Kale jakha, kale bala, ktorá vás doslova roztancuje bez ohľadu na to či šoférujete alebo robíte hoci čo iné. O refrén sa tu postarali Sendreiovci a o rapový feat Vec.

Nastavme sa do Offline režimu

Album opúšťame poslednou skladbou Offline, ku ktorej hádam ani netreba viac povedať keďže sme si tu už o tom písali dosť. So spevovým refrénom dostali chalani podporu od Andreasa, ktorý zaspieval naozaj kvalitné výšky.

Na záver by sme vám radi uverejnili 4 citáty od kapely Moja Reč, ktoré sú na nosiči albumu.

„Ďakujeme všetkým, čo sa priamo, alebo nepriamo podieľali na tomto LP. Taktiež každému, kto nás akoukoľvek formou podporuje. Dúfame, že vám to naša hudba vracia.“  MR

„Mal som šťastie na rodinu a na ženu s ktorou prežívam dobré aj zlé. Myslím na to denne a viem že toľko lásky sa ťažko vracia späť. Stále sa snažím byť lepší… ďakujem.“  Supa

„Toto cd venujem svojim synom Adamovi, Alexovi a mojej láske Lydke. Ďakujem mojej rodine a všetkým kamošom za podporu.“  Jozef

„Starký tento je tvoj.“  Delik


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.