PRVÝ MÁJ – ARTATTACK FREESTYLE BATTLE 2004


Prvý oficiálny slovenský freestyle battle, 16 mcs, 3 dji, 3 porotcoviaa 1 moderátor. Je treba vôbec niečo dodať, stačí si pozrieť fotoreport, alebo prečítať report, tie hovoria za všetky slová…

Prvý máj je sviatok práce. Tohtoročný prvý máj bol však o to viac sviatočnejší, že naše milované Slovensko po rokoch útrap a odsudzovania konečne vstúpilo do „vysnívanej“ Európskej únie a tak nastúpilo na cestu sľubovaného blahobytu, rozvoja a pokroku.

Prvý máj bol tiež názov festivalu elektronickej hudby, ktorý sa uskutočnil v troch Bratislavských kluboch Babylon, Duna, Učko a za podľa môjho názoru naozaj symbolické vstupné 150,- ponúkal kvalitne obsadený line up, ktorý zaberal široké hudobné spektrum, takže na svoje si prišiel milovník DnB, break beatu, ale rovnako tiež rapu.

Ja sa bližšie pozriem do Babylonu, kde sa uskutočnil prvý oficiálny Freestyle Battle o pohár a finančnú odmenu. Freestyle nie je v naších končinách ničím novým, po množstne lokálnych battlov, kde išlo v podstate iba o prestíž a kde si to „rozdávali“ Karol s Ferom a niekedy aj s Mišom, sa uskutočnila na svoje pomery priekopnícka akcia v battlovaní, prvá svojho druhu na Slovensku, za účasti „tých najlepších“ freestylerov, aby ukázali čo dokážu. Taktiež išlo o prestíž, ale už nie lokálneho charakteru. Byť najlepší frístajler Slovenska a získať k tomu pohár a odmenu nie je na zahodenie, každý chce vyhrať a je jedno aké ma vnútorné pohnútky.

Začiatok samotného battlu bol ohlásený na 23:00, ale ako to väčšinou býva, vyskytol sa polhodinový sklz. Babylon je priestor na organizovanie väčších akcií a preto som mal malú obavu, že by sa nemusel zaplniť. Moje obavy sa rozplynuli po jedenástej, keď bol klub slušne zaplnený, hmmm…skôr plný. Tento rok sa v Babylone uskutočnili už tri „väčšie“ rapovačky a s kľudom môžem povedať, že táto štvrtá mala návštevníkov naozaj dosť. Zvuk bol špičkový, žiadne šušťanie, či pískanie a rozumieť bolo všetkým MC´s, čo malo za následok búrlivé reakcie publika. Tiež musím vyzdvihnúť svetelnú aparatúru a rovnako môžem prehlásiť, že doteraz žiadna rapovačka v Bratislave ani náhodou nezavadila o svetelný park takýchto rozmerov a schopností.

Pravidlá boli jednoduché, dve kolá po jednej minúte do toho istého podkladu, pokiaľ nestačili dve kolá, rozhodlo tretie. Niekedy som bol až neskutočne zaskočený, prekvapený a vo vytržení ako sa dokázali niektorí chalani perfektne trafiť a položiť súpera … ťažko sa to opisuje, kto sa nezúčastnil a nevidel, môže hlboko ľutovať. Je pravdou, že niektorí MC´s sa trochu podľa môjho názoru precenili, ale sú o skúsenosť bohatší a nabudúce budú možno k podobnej akcii pristupovať s vačším rešpektom. Vyjadrovať sa k jednotlivým battlom nemá cenu, keďže mal každý návštevník svojho favorita a je samozrejmé, že fandil jemu.

Porota v zložení Rytmus, Vec a Tafrob z Čiech sa snažila byť nestranná a nezaujatá, ale je normálne, že sa nájdu ľudia, ktorí neboli s jej verdiktmi vôbec spokojní, skôr naopak. V drvivej väčšine sa útočilo na rodinných príslušníkov a na súpera ako objekt posmechu. Bolo naozaj zaujimavé sledovať jednotlivých battlerov, ako sa dokázali pohrať so slovami každý svojským spôsobom, niektorí vtipne a s nadhľadom povedané tiež rozumne a iní vôbec. Semifinále prebehlo viac v priteľskom duchu ako prvé kolá, pretože viacerí zúčastnení sa samozrejme poznali a tak narážky na mamu a rodisko úplne zmyzli, čo trochu sklamalo publikum, ale je to pochopiteľné… Do finále sa prepracovali po urputných bojoch Čistý chov a až do tohoto okamihu menej „známy“ Jano z formácie Nová doba. „Išlo“ sa na tri kolá po minúte, druhé a tretie kolo na tému, ktorú vymyslela porota. Battle bol celkovo vyrovnaný, nakoniec však rozhodli Danove skills a skúsenosti a tak sa práve on bude môcť „pýšiť“ historicky prvým víťazstvom vo Freestyle battle-i. Po finále ešte Tafrob exhibične zafrístajloval s víťazom a bolo po bitkách.

Samotná akcia podľa môjho prieskumu zaskočila veľký počet ľudí, myslím v dobrom zmysle slova. Nikto také niečo nečakal, keďže nikto podobné niečo na Slovensku nezažil… a ohlasy typu: „Tento battle my dal viac ako všetky koncerty dokopy, beriem s potešením a úsmevom“. Myslím, že si na akcii každý našiel niečo-niekoho, čo ho skutočne úprimne pobavilo, aj keď sa určite opäť nájdu ľudia, ktorí budú tvrdiť, že to bolo napiču len z princípu, ale to je tragédia sama o sebe… Pretože na party prišlo veľa mladších návštevníkov, rovnako ako ľudia, s ktorými som sa bavil aj ja zastávam názor, že v krátkej dobe môžeme očakávať, že u nás nastane frístajlový búúúm a v budúcnosti nebude v pavúku iba 16 MC´s.

Ako som už napísal vyššie, určite stálo zato prísť sa pozrieť, kto nebol môže ľutovať – možno o rok sa opäť stretneme na freestyle battle-i priatelia…

Viac o tomto podujatí sa dozviete na špeciálnej stránke artattack.sk/aafb

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *