PRVÝ MÁJ / ARTATTACK FREESTYLE BATTLE 2007


Na úvod… by som rada vysvetlila, prečo stále tvrdím, že práve toto je akcia roka. Priznám sa, že na ArtAttack Freestyle Battle sa teším každý rok, celý rok. Pre mňa je to spešl akcia sk hip-hopu, ktorá nielen zaujme a pobaví, ale aj prebudí vášnivé diskusie trvajúce minimálne tak 365 dní…Je to napínavé od začiatku až do konca. Freestylerom visí v tej chvíli na perách celá sála… A hlavne je to jediná akcia, ktorej som ochotná venovať celé vydanie 4elementov 😛 Koncerty skupín sa konajú každý víkend a (žiaľ) málo kedy sa obmieňajú, zato celoslovenské freestyle battle sa koná len raz do roka a každý ročník je unikátny.

Tak ako bolo tento rok?

Pre každého inak. Ako povedal Miro, bolo tam 1500 ľudí, čo je 1500 rôznych názorov. Tak sa pokúsim opísať, ako som sa na ArtAttack Freestyle Battle cítila ja:

Miesto

Tak najprv by som sa zastavila pri tom, že vôbec prvý krát sa táto akcia konala v klube Bernolák. Možno budem zlá, ale hneď, ako som prešetrila priestory tohto (naproti Babylonu gigantickému) klubu, napadlo ma „Ako dobre, že Babylon už zavreli!“… I am sorry, ak som urazila niečie city, ale Bernolák je skutočne výrazný krok k lepšiemu. Začnem tým, že priestor tu neohraničuje len štvorica stien, ale pokiaľ ide o tie steny, je ich hneď niekoľko, ťažko to spočítam:). Navyše, priestory Bernoláku sa skladajú nielen z vnútorných dolných (veľký koncertný pľac) a horných (feeling menšieho podniku, opäť širší výber z možností, kam sa zašiť) priestorov, ale aj z vonkajších (tu hodnotím najvyššou možnou známkou drevenú terasu a vatričky – všimli ste si ich vôbec?!:)).

Cigaretka na dva ťahy….

Niektorí sa v komentároch sťažovali na ľudí v uniforme, vraj sa chovali, ako sa chovali a v prípade cigarety bez upozornenia vyhadzovali ľudí z klubu. Neviem, nevidela som, nezažila som, no verím vám. No iste mi dáte za pravdu, že keby každý z davu fajčil vo vnútri, horko-ťažko by sme to v šťastí a v zdraví vydržali po koniec 1. kola… A povedzte mi, čo by sme potom mali z celého ArtAttack Freestyle Battle? Hm, no čo? …takže nabudúce, hops + šups na už spomínanú príjemnú drevenú terasu a verím, že s tými nesympatickými hebednými ľuďmi už nebude žiaden problém:)

No ale idem už na to, aby ste nezaspali:

Do Bernoláku sme prišli nejak po 9ej, takže o celkovom priebehu ArtAttack Skeč Battle nemám páru. Viem len, že výsledky sa nachádzajú TU. Beatbox battle som, žiaľ, nevidela celý, len kúsok asi zo stredu (hanba mi!) – keď dávali proti sebe Raider (tak toto malo grády!), Mayday a Bene. Víťazom sa stal nakoniec Wydryduch (neviem, kto si, ale zato veľké gratulations).

Zišli sme sa tu dnes, aby….

Freestyle Battle začalo krátko po 23ej, tu by som apelovala na organizátorov, aby to bolo budúci rok o čosi skôr, aspoň o 22:30;). Spank za gramcami, Lyrik a Konko ako moderátori za mikrofónmi. Všetky tieto pozície hodnotím ako vynikajúci výber. Hneď na začiatok sa Lyrik a Konko vrhli všetkými dvadsiatimi do žrebovania. To myslím, bolo a dopadlo v poriadku, nakoľko tým najväčším kandidátom na víťazstvo sa nepodarilo stretnúť hneď v 1. kole…

1. súboj – Lanto vs. Štvanec

Lanto ma hneď zo začiatku prekvapil hlavne výzorovo – aj keď som bola už vopred uzrozumená, že je ako keby Strapovi z oka vypadol (tak vizuálne a mimicky určite), teraz si dovolím tvrdiť že mu vypadol minimálne z 1 aj pol, ak nie z 2 očí… Bola to, tuším, pre všetkých haluz najmä v druhom kole, keď proti sebe dávali práve Lanto a Strapo… No ale čo sa týka TOHTO battlu, Štvanec ma prekvapil tiež, a to tým, že sa konečne pustil do skutočného battlovania, až som si myslela, že bez pardonu postúpi. Pravda je však taká, že Lanto tiež nebol žiadna padavka a porota rozhodla v prospech posledne menovaného. Ja by som volila Štvanca…

2. súboj – Čipso vs. Strapo

Nuž, mala som pravdu, keď som tvrdila, že to bude jeden z najviac diskutovaných súbojov roka. Pýtate sa prečo? Lebo Čipso dal v 1.kole totál brutál vypointovane a ľudia mali logicky pocit, že je krutý. Avšak tí, čo si doteraz myslia, že mal postúpiť Čipso, nesledovali poriadne. Tvrdím, že Čipso mal vopred pripravené rýmy, čo potvrdzuje napríklad aj ten fakt, že v 2. kole dal o moc slabšie a hlavne oveľa menej vypointovane … Tu som si myslela, že sa porota rozhodne pre 3. kolo, aby mali ľudia z hľadiska pokoj, ale napokon sa jej asi videlo zbytočné naťahovať celú záležitosť a Strapo postúpil. Takže verdikt z môjho pohľadu O.K.

3. súboj – Killa vs. Lektor

Najvyšší battler večera Lektor má hlboký hlas, pomalý, ale zato trefný freestyle a najviac ma zabil vtedy, keď inak celkom odvážnu a nebojácnu Killu odbil vetičkou „Nedotýkať sa!“ (no, už sa presne nepamätám na celý rým, takže takto je to suché, pravda, ale však, na záznamoch budete počuť… Minimálne si to zapamätajte). Postúpil Lektor.

4. súboj – Nostra vs. Shomi

Ďalší súboj, ktorý mnohým doteraz nedá spať (alebo sú len zbytočne hluční?). Shomi dal tak, že sa bavilo celé publikum. Aj ja. Napriek tomu, nevedela som sa zbaviť dojmu, že má pripravené veci, a to v omnoho väčšom rozsahu ako Nostra (dovolím si tvrdiť že 14 zo 16 freestylerov malo v ten večer aspoň niečo vopred pripravené). Porota si to pravdepodobne všimla tiež a napriek zábave, ktorú by sľuboval Shomiho postup, postúpil Nostra (jemu inak v ten večer prischla od jedného z battlerov prezývka „malý Kaidžas“). Nostrov postup sa však nestretol s pochopením väčšej časti publika, čo je samozrejmé, veď Shomi Nostru bez výhrad zbattlil, otázne však je, opakujem, koľko toho zo Shomiho prejavu možno označiť ako freestyle… V každom prípade humorista je to veľký.

5. súboj – Ďalšívporadí vs. Godot

Tu som bola zvedavá hlavne na Godota, ktorý bol doteraz známy „len“ ako mladý talentovaný producent. Nuž, aj sa mu celkom podarilo do Ďalšiehovporadí (prekvapenie večera a vy už určite viete, že ním nebol nik iný ako Zet.u.Zet.a) obuť, bola som skutočne milo prekvapená, čo všetko sa v ten večer z Godota vykľulo! Nakoniec však postúpila, myslím, že právom, Zet.U.Zet.A.

6. súboj – Zelo vs. Rodeez

Nuž, ak sa mám priznať, moc sa na Rodeeza nepamätám. Zelo však na AAFB07 celkovo príjemne prekvapil a zabojoval až tak, že postúpil.

7. súboj – Fester vs. Bio

Tak toto bolo po Lantovi a Strapovi zrkadlenie č. 2:) Bio naložil lepšie a porota nesklamala.

8. súboj – Luko vs. Idea

Opäť jasný víťaz, t. j. Lil´ Idea. Inak Idea mal v ten večer v publiku neuveriteľnú oporu. Právom.

Prestávka sa konala v podobe beatboxu od Džusa. Priznám sa, nezdržala som sa, keď hneď na začiatku, ako prichádzal, zavreštil či zapískal (či niečo medzi tým) do majku ako nepoviem kto. Rada pre Džusa do budúcnosti: toto už nerob, lebo si veľa fans nezískaš… Ten beatbox bol O.K. Naplánovaný tak, aby laikov pobavil. No, možno som zaujatá, možno to bolo excelentné, možno sa na neho ešte hnevám kvôli tej bolesti v ušiach, ktorú mi spôsobil:) Ale aspoň som schopná priznať si to!

Potom nasledovala asi 10-minútová prestávka. Tí, ktorí vydržali, dostali sa bližšie k pódiu 😛 Našlo sa však zopár ľudí, ktorí sa po prestávke vrátili a naivne si mysleli, že sa im podarí dostať sa na svoje pôvodné miesto, …what?! Píšem to preto, lebo počas druhého kola sa rozpútala menšia vojna medzi mojím priateľom a takýmito babenkami, čo, samozrejme, hatalo môj celkový pocit aj sústredenosť na freestyle battle… Tak, ladies and gentlemen, 2. kolo!:

1. súboj – Lanto vs. Strapo

Strapo mal celý čas navrch, zdalo sa mi, že až v tomto druhom súboji sa skutočne uvoľnil a Lanta zbattlil bez výnimiek. V 1. kole, v 2. kole a aj v 3., ktoré bolo z môjho pohľadu dosť zbytočné, nakoľko víťaz tohto súboja bol jasný.

2. súboj – Lektor a Nostra

Tak a Lektor opäť zadal tak, že som si to zapamätala a pamätám si to dodnes – v tomto prípade mi prišiel celkom vtipný opis Nostru, v ktorom Lektor upozornil na Nostrove napätie v podobe prskania a červenej tváre;) Postúpil Lektor.

3. súboj – Zet.U.Zet.A vs. Zelo

Podľa mňa ničím výnimočný súboj (alebo si ho nepamätám kvôli tým Achilles-kám?), Zelo však opäť dokázal, že mu to ide a postúpil.

4. súboj – Bio vs. Idea

Prvý moment večera, kedy sa mi zdalo, že pavúk nedopadol práve najlepšie. Príliš skoro sa stretli jedni z najväčších battlerov večera! Napriek tomu, Idea zbattlil Bia (ktorý sa mi zdal, akoby nebol 28. apríla 2007 celkom v kondícii) a postúpil.

Po 2. kole mala logicky nasledovať pauza, ale celkom som sa potešila, keď sa moderátori Konko a Lyrik spýtali ľudí z publika, či majú záujem o cikpauzu.. a samozrejme, šlo sa ďalej. Bez cikpausy. Semifinále.

1. súboj – Strapo vs. Lektor

Lektor je celkom šikovný týpek, ale na Strapa proste v ten večer nemal.

2. súboj – Zelo vs. Idea

Naa podobne, Zelo dobrý, ale nie až tak ako Idea.

Pre mňa a predpokladám, že aj pre väčšinu, boli battleri do finále jasní už po skončení 2. kola, teda pred samotným semifinále…

Finále _ Strapo vs. Idea

Vo finále sa podľa mňa stretli tí najlepší. Ak nie celkovo, tak minimálne tí „best of“ celého večera. Pretože všetci sme to už počuli, freestyle je o momente… Poviem to na rovinu: mne sa videlo finále strašne vyrovnané. Strapo aj Idea sa postarali o grandiózne a napínavé vyvrcholenie večera, raz dal lepšie jeden, potom na striedačku druhý… Nakoniec rozhodol nadhľad. Ten patril vo väčšej miere Strapovi. Jemu gratulations a Ideovi ide tiež ten najväčší rešpekt.

Ale pridám ešte jeden postreh, čo si možno nevšimol nikto, alebo len málokto – Idea ako Strapov fella, dovážal sa do Strapových skills a pod. rýmami, ktoré nemohol myslieť vážne. A bol to práve Idea, ktorý hneď na začiatku finále zabattlil na adresu Strapa, že nie všetko, o čom Strapo freestyluje, myslí úprimne… Ak si vypočujete záznam a porovnáte si to, Strapo takéto útoky na Ideove skills alebo freestyle nevyužil. Veď načo by aj, keď v zákulisí si dávajú práve kvôli takýmto veciam rešpekt? Idea v tomto prípade nebol úprimný, šiel akoby cez mŕtvoly. Beriem, bolo to battle. Ale ak si to uvedomíte, je v tom niečo.

A na záver … Patríte medzi tých, ktorí nie sú spokojní s výsledkom? Myslíte si, že mal vyhrať Idea, Shomi, Zelo,…? Nuž…

Budem trochu mudrovať, ale umenie (pretože táto súťaž nie je športová) je záležitosť subjektívneho estetického vnímania. A tak sa stane, že čo sa páči iným, nemusí sa páčiť nám. A naopak. A tak je to aj s rapom, vrátane súťaží ako freestyle battle. To, či mal postúpiť prvý, či druhý, je vec subjektívneho názoru. Ale porota, skladajúca sa z ľudí, ktorí nie sú amatérmi, laikmi a už vôbec nie sú „len“ konzumentmi scény, má plné právo na to, aby sa podľa svojho najlepšieho uváženia, svedomia, dosiaľ nadobudnutých skúseností, etc., etc., rozhodla. A 28. apríla 2007 sa rozhodla pre Strapa. Tí, čo spochybňujú Strapove skills alebo transparentnosť akcie, uvážte ešte raz – ani jeden z porotcov nezasadal aj minulý rok – to je už 6 skúsených ľudí, 6 ľudí, čo sa vyzná, 6 aktívne pohybujúcich sa a tvoriacich ľudí na scéne!

Spochybňujete skills ľudí ako Tafrob, Kaidžas, Moe, Lucco, Vec, Smoet (ak ste si prečítali aspoň 1, 2, 3 jeho články, určite mi dáte za pravdu, že je to ten najväčší hip-hopový žurnalista na Slovensku)? Verím tomu, že nie… Tak si to uvedomte. Verím tomu, že na to máte.

Ozaj, niekde som čítala, že ArtAttack Freestyle Battle ako akcia upadá, že kvalita freestylerov sa zhoršuje. Ja tento názor nezdieľam. Vtipné je, že mne sa to vidí práve naopak:) Freestyleri sa dostávajú do finále cez tie najmenšie dierky v site v podobe nie práve najľahších kvalifikácií. Na finále ArtAttack sa už v žiadnom prípade nemôžu dostať wack freestyleri, takéto omyly sa stali len v uplynulých ročníkoch.

A ešte „alibistické“ slová na záver… Toto je môj subjektívny názor na ArtAttack Freestyle Battle 2007, pretože celkom objektívny, zdá sa, neexistuje. Záznamy som ešte nepočula, takže vychádzam čisto z postrehov, ktoré som mala v ten večer. Jaj a vidíme sa na ročníku 2008! Yup!

Foto: achberger.info, Text: Idaina

Je to za nami. Bezprostredné emócie už stihli vychladnúť, horúce hlavy strčili svoje ozdoby do kýbľov s vodou a nešťastníci, čo sa nezúčastnili, si už iste urobili názor podľa duchaplných internetových diskusií.

Tento raz to ale nebude klasický report. Nestál som totiž ako obvykle niekde vzadu mimo najhoršieho hluku, ani si nepodával ruku s pohárikmi pri bare, tobôž nebehal s foťákom a snahou urobiť aspoň jeden pozerateľný záber. Tentokrát som si to pozrel pekne krásne z pódia. Aj a okrem iného.

Cvikačky na dverách hlásili môj príchod na Bernolák čosi po štvrtej poobede; veď, patrilo by sa priložiť ruku k dielu, keď už túto akciu akože organizujeme pod hlavičkou nášho/vášho (vyber podľa momentálnej nálady) webu.

Do ruky fasujem lepiacu pásku, vlastne dve, a hor sa na steny lepiť čierne fólie. Čierna síce je dostatočne cool, no dôvod máme prozaickejší. Svojim budúcim návštevníkom dôverujeme, preverujeme však ešte radšej a maľovanie sály sa nám naozaj hradiť nechce. Navyše, keď cenou za Skeč Battle sú spreje.

Skeče? Hodina limit, slovo „Šuter“ a za jedným stolom pätnásť talentovaných chlapíkov s papierom a fixkami. Maľovanie rozbehnuté na plné obrátky, my však radšej vešiame reklamné bannery, ktoré sú príliš veľké, príliš málo výrazne, sponzori majú príliš optimistické požiadavky na umiestnenie a nás to pomaly nebaví. Tiež príliš.

Víťazov skečov si prečítajte inde, našej úderke z reklamy však v tom čase už povinnosti končia, ľadnička v bekstejdži, čuduj sa svete, z toho stolíka nakoniec nepadá, svetlá sú premiestnené – čiže projekcia nakoniec fungovať bude – technika pozapájaná. Už len príchod prvých, druhých a ďalší ľudí. Ktorých sa nakoniec zmestí habadej.

Presun hore, beatbox battle s víťazným Wydryduchom a odlepujúce sa FM_ko. Niekoľko fotografov a len piati zúčastnení, čo trochu zamrzí. Isté pokusy sú vcelku detinské, iné pobavia, ľudia ale spokojní. Nuž, prejdime k hlavnému programu.

Šestnásť budúcich zápasníkov sa pomaly a napäto zgrupuje pod pódiom. Miro Dick celý nervózny kontroluje situáciu, nasleduje zoznamovanie sa s navzájom ešte neznámymi osobami, prehodenie pár zdvorilostných fráz s osobami známejšími. Chýbajúci Lucco, Spank za kotúčmi a Seratom a dvaja rozbehnutí moderátori v podaní kabrioletu Konko „Billy“ Hollywood a Lyrik „Pavol“ H hľadajúci dav a porotu. Presúvame sa do kresla s najlepším výhľadom a spočiatku najhorším zvukom, aby sme v zložení najnenávidenejšej trojice všetkými Shomiho „houmís“ držali v prstoch spúšť sobotného večera.

Predovšetkým by však kolegovia osvetľovači mohli zhasnúť svetlo svietiace priamo na Veca a zvukári by mohli zapnúť odposluchy. Niežeby sme inak nehodnotili podľa sympatií, kamarátstiev a marketingového ťahu, ako predať nové Strapovo EP. Pretože aj tento raz sme samozrejme kúpení, zbavení súdnosti a vkusu.

Iste, rozhodovanie nebolo vždy jednoznačné. Sedíme tam však traja, po každom dvojkole prehodíme pár viet, niekedy padnú iba mená, inokedy aj nejaké argumenty. A občas poznámka, že z týchto dvoch by si nezaslúžil postúpiť ani jeden, to radšej vezmime toho druhého z minulého kola.

Choroba slovenského freestyleu bohužiaľ žiari aj vo svetle celoslovenských reflektorov. Frázy a frázičky, verklíkovanie a rôzne „blablabla“, občas nuda na umretie, vtip treba hľadať lupou, niekedy pocit, že chlapci si tie texty písali pred chvíľou, no občas sa rozjasní a padnú slová aktuálne, priame a trefné, reagujúce na predchádzajúce repliky a dianie na pódiu. Práve toto je freestyle, a nie nekonečné „kokot, piča, mama, tata“. Kocúrkovo.

Nebudem sa to rozpisovať kto postúpil a prečo sme sa tak rozhodli. Nebolo to vždy jednoduché, niekedy zavážila viac technická stránka rapu, inokedy vtip, raz tuším téma a niekoľkokrát i zakomplexovanosť (či už poroty alebo rapperov, to nech si rozhodne každý sám. Osobne o žiadnom relevantnom komplexe neviem). Napokon, záznamy budú a Idaina je poctivejšia. A očividne si pamätá viac, ako ja.

Myslím, že finále Idea a Strapo bolo v poriadku, obaja na mňa pôsobili ako najvyzretejší freestyleri z daného pavúka a pobaviť som sa tiež celkom pobavil. Práve pri finále sa nám rozhodovalo najťažšie, dilema, či dáme aj ďalšie kolá, bola vcelku veľká, no keďže po troch dvojminutových to bolo u všetkých troch rovnaké meno, nebolo čo vymýšľať. Strapo. Možno nebol vo všetkých kolách lepší, ale v dvoch z troch aspoň podľa nás áno.

Chlapec si teda odniesol aj druhý pohár, nejaké tie peniaze, slávu a historické prvenstvo v obhájení. I keď pri štyroch ročníkoch hovoriť o nejakej histórii je celkom odvážne.

Určite sme svojim rozhodovaním niekoľkých ľudí potešili, iných naopak riadne nasrali. Najmä kamarátov a kamarátky vypadnutých rapperov. Koniec koncov, rozhodovanie to bolo subjektívne, akurát v trojici, ktorá čosi o rape vie. Či už sa vám to páči alebo nie. A či už máte cez oči pásku svojich parťákov z ulice.

Klasicky, po konci battlu väčšina ľudí uteká kadeľahšie, pritom akosi prichádza o to najlepšie, čo noc zo soboty na nedeľu priniesla. Francúzsky DMC šampión, dídžej Netik, predvádza divadlo, ktoré som dodnes tak úplne nevstrebal. Výborne vyselektovaný párty set plný už klasických hiphopových hitov a do toho turntable triky s neskutočne strojovou presnosťou. Beat juggling alebo rutiny, chlapík akoby mal ruky prirastenú k faderom a platniam.

Čistý výber, čistý mix, čisté schopnosti. Naše ústa otvorené, slovenskí hiphopoví dídžeji len neveriacky krútia hlavami a zvyšní ľudia pod pódiom, ktorí sa miestami bavia a miestami nechápavo pozerajú, čo to vlastne ten Frantík s tými platňami preboha vystrája, vyzerajú byť tiež milo prekvapení.

Po Netikovi si za gramofóny stúpa DJ Maztah, po zhruba polhodine však svoj set končí, ľudia sa totiž medzičasom rozutekali domov, ochranka by už tiež rada vypadla, tak sme ten majáles nakoniec rozpustili. A rozprávka o tom, ako dve nepodarené kozliatka upratovali sálu, vás asi zaujímať nemusí.

Výsledné hodnotenie akcie nechám na niekoho objektívnejšieho. Tuším takých bolo tisíc päťsto. Plus mínus. Záväzky? Nabudúce tie klince do Sky Europe zabijeme hneď. A Shomi už fakt postúpi. Ak na to nabudúce bude mať…

(Koniec. Aj tak už je tento text ako telenovela.)

Foto: Symon, Keit, Dram, Text: Smoet

Foto: KUFRIK 2007

Foto: sMASh 2k7

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *