Orion – Teritorium II.


Keď som približne pred rokom písal o Orionovom CD Teritorium I., ani vo sne by ma nenapadlo, že už o rok budem držať v ruke jeho druhé pokračovanie. Ale vlastne, papa Ori sa nikdy netajil tým, že Teritorium je akýsi príbeh na pokračovanie (naposledy som ho nazval telenovelou). Takže dvojka. Jednotka ma sklamala, no obsahovala dve vynikajúce skladby Teritorium a Chudáčci. Ako vyzerá druhý diel?

Po prvom vypočutí nastalo znovu sklamanie. No čím ten album počúvam viac, tým na ňom objavujem nové veci, nové textové hračky a hračičky, čím ďalej, tým viac sa mi páči.

Za sampler / počítač sa tentokrát postavili (obligátny) Wich, Marko a DJ Neo, za mikrofónom sa predstavia ako hostia Wladimir 518, James Cole, Lavor, Gipsy, poľský WWO – Slovač zastupujú Ego, Dena a Slipo. Zaujímavá kombinácia elitných mien, chýba hádam iba Dano a Andreas (Indy).

Na Teritoriu II. sa stretneme s nadvládou „klasického teplého“ beatu, klapy, šejky, šumiace hajtky – „wich style“, ktorý (vo veľkom) preberá aj Marko. Oba jeho podklady sú fajn, keby nebolo v booklete napísane, že toto je Marko, pri tretej veci Past by som si myslel, že to vyprodukoval sám Wich. Apropo Wich, jeho podklady sú klasicky neklasické, sú dobré, nesú jasnú pečať jeho ruky – niekedy zabrúsia do dnes tak populárneho štýlu „bounce“, inokedy nesú mierny elektro (clash) nádych. Ale…

Už sme si zvykli, že Wichove podklady sú kvalitné – koľko ľudí by dalo čokoľvek za to, keby produkovali na takejto úrovni, no osobne som od neho čakal o trochu viac. Poklady na tomto albume sú manufaktúrne zvládnuté na jednotku, no chýba mi nejaký nový nápad. Možno nie ani tak nápad (tých je asi dosť), ale chuť experimentovať – ak nebude scénu hudobne niekam posúvať Wich, tak kto potom?

O najväčšie prekvapenie sa postaral DJ Neo. Ani náhodou to nie je neznáma postavička, no mal som ho „zaškatuľkovaného“ ako house a dance producenta, tipoval by som k nemu mená ako sú Dara Rollins, či Charlie One (prípadne možno Ema Brabcová), no prizvať si ku kolaborácii Oriona? A ejhľa, Bong Song #2 je pre mňa najväčším a zároveň i najpríjemnejším prekvapením na albume. Minimálne čo sa týka hudobnej stránky.

Na Teritoriu II. sa v textoch stretneme so všeličím. Od sociálne politicky ladenej skladby Klony, cez ekonomicky (antikapitalistický?) Mamon, až po reprezentačné texty a osobné spovede. Trebárs aj o spadnutí do „chomúta“ (Past). Prípadne si môžete pustiť kvázi filozofickú (reflexiu) na tému „Quo vadis“ a hip-hopová scéna Odkud jsme, kam jdem, kam směřujem.

Okolo skladby Zápas bolo pôvodne celkom veľké „haló“. Že v tracku Zápas sa budú „dissovať“ (hnusné slovo – ale „napádať“ tak úplne nevystihuje podstatu) Orion a James Cole (zo SuperCrooo). Lenže, nakoniec sa to ukázalo ako marketingová bublina. Žiaden veľký „battle“ sa neodohrá, sem tam nejaké vtipnejšie slovné obtretie sa – no celé to napokon znie, akoby sa ani tak nenapádali navzájom – skôr ako dajaká seba-reprezentácia.

Skit predchádzajúci tejto skladbe vo mne zanechal zmiešané pocity. Vôbec mi nesadol (skoro som sa oblial džúsom, keď na mňa prvýkrát „vybafol“ ten divný beat – konkrétne kopák v 0:14). A tešiť sa, že Wich dokáže urobiť tematicky zameraný podklad – no a? Netvrdím, že to dokážem ja – no každý trochu lepší producent to hádam zvládne.

Tak či onak, album Teritorium II. je dobrý album. Ba viac, je veľmi dobrý album, lenže…

Na to, aby som ho mohol nazvať vynikajúcim, mu ešte čosi chýba. Jeden malý krôčik, ale to je presne tá hranica, ktorá rozdeľuje geniálne veci od „iba“ kvalitných (podotýkam, že dosť kvalitných). Osobne som čakal, že Orion na tomto CD práve túto tenkú čiaru prekročí – no nepodarilo sa. Preto to sklamanie spomínané na začiatku. Mám jednoducho podobný pocit, ako z albumu Reč Naša od Názvu Stavby. Veľmi dobré CD na vysokej úrovni, no nejako mi jednotlivé tracky splývajú do seba – všetky sú dobré, ale žiaden nie je taký, že by ostatné poslal k zemi.

Podobne aj tu – chýba jednoducho výrazný „hit“. Možno to znie divne, že chcem od hip-hopového CD hitovosť, no chýba mi skladba, ktorá by „ťahala“ tie ostatné, ktorá by bola tým „signifikantným“ prvkom (no nechal som sa uniesť – ktorá by proste bola dominantnou). Takto môžem iba povedať, že všetky sú fajn – lenže akosi mi splývajú do jednej masy a neviem si zapamätať, ktorá je ktorá. A to považujem za problém.

Obviňte ma z dvojitého metra (ak chcete), pretože za album na takejto úrovni by sa iní (akože) MCs mohli aj pozabíjať, no faktom je, že to, čo by som mohol ako tak tolerovať iným, nemôžem Orionovi (napríklad vypadnutie z rytmu v druhej skladbe, zhruba okolo 1:25). Preto nesplnil moje očakávania. No, keď už nič iné, pri Teritoriu II. sa naozaj dobre zaspáva.

Záverom? Fakt dobrý album, ktorému ku „genialite“ (berte to s rezervou) chýba len málo. Lenže aj málo môže byť niekedy dosť veľa…

Tracklist k albumu Teritorium II. (Terorist ?! / Sony BMG – 2005)

1. Intro
2. Kam vítr tam plášť feat. Ego
3. Past
4. Mamon
5. Nezapomeň feat. LA4 a WWO
6. Všechno pomíjivý je
7. Odkud jsme, kam jdem, kam směrujem feat. Slipo, Dena a Gipsy
8. Skit Zápas
9. Zápas feat. James Cole
10. Klony feat. Wladimir 518
11. Pobrežní hlídka (rmx)
12. Bong song # 2

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *