Málo miest na graffiti? Stačí sa poobzerať, je ich dosť a stále pribúdajú


Bujarému tagovaniu budov a všetkého naokolo z 90. rokov je už snáď koniec. Prichádza skutočné umenie, ktorému už prišli na chuť aj mestá a samosprávy.

Fanúšikovia graffiti sa nájdu aj vo firemnej sfére a najlepších si firmy pozývajú, aby im skrášlili ich kancelárske priestory. Umelecký svet graffiti sa tak od pravekých nástenných malieb posunul výrazne ďalej.

V 90. rokoch sa začali formovať pouliční umelci, ktorí už majú osobitý štýl a snažia sa vyjadriť práve svojimi výtvormi. Nie vždy sa však stretli s pochopením verejnosti, keď ich umiestnili na budovy a miesta, ktoré neboli na tento účel určené.

Posledné roky sa preto malé či väčšie mestá rozhodli dať priestor aj tejto mestskej tvorbe a vyčlenili betónové plochy, ktoré by inak zostali holé a v podstate nevkusné. Grafiťáci tak majú priestory, na ktorých môžu vyjadriť svoje vnímanie sveta, pocity a zároveň sa s nimi podeliť s verejnosťou. Graffiti sa tým povýšilo na umenie a odraz súčasnej kultúry.

Treba však upozorniť, že v súčasnosti už nejde o bezduché čmáranie na holé steny. Sprejer sa musí na svoj výkon poriadne pripraviť. Či už v podobe návrhu predlohy, ktorú neskôr prenesie na vybranú legálnu stenu, alebo pri výbere sprejov a farieb. Postupov a štýlov je nepreberné množstvo. Každému vyhovuje niečo iné a preto sa od seba tak výrazne odlišujú.

Opäť však upozorňujeme, že graffiti na verejných či súkromných budovách, ak nie je povolené majiteľom, je vandalizmus a trestný čin. Zároveň je to znehodnotenie architektúry, ktorú navrhol iný umelec. Preto, ak chcete začať s touto formou umenia, poohliadnite sa vo svojom okolí, či sa niekde nenachádza legálna zóna alebo stena. Ale pozor. Aj tieto free priestory majú svoje pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať.

Ak však legal nie je pre vás a chcete adrenalín, skúste radšej nejaký z letných športov, ako napríklad wakeboard. Ten vás zaručene schladí 🙂

Sledujte našu stránku artattack.sk a už o pár dní sa dozviete, ako si môžete zmerať sily s ďalšími kreatívnymi dušami, ktoré sú majstrami vo svojom umení.

UPDATE článku: Naskicuj svoj návrh a môžeš byť súčasťou super projektu

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.