Emeres – Mount Emerest


Poznáte ho. Je to ten chalan, ktorý aj napriek svojmu mladému veku stihol už spolupráce so slovenskou a českou rapovou špičkou. Jeho produkcie nájdete na viacerých populárnych rapových albumoch. O to, aby ste si jeho meno zapamätali sa už postaral.  Snáď každá jeho produkcia začínala hláškami v štýle: “This is another Emeres production”. Dobre každá možno nie, ale bolo ich dosť na to, aby som to začal vnímať. Občas sa divím raperom, že mu to prešlo, ale možno si povedali “dostaneme ho na vrchol, spravíme mu meno a potom nás pozve na svoju producentskú dosku”. A stalo sa. Je to tu.  Máme jasať? (Jana Tleskača radšej nechajme iným).

Veľmi klasický koncept. Emeresove produkcie a: Pio Squad, H16, La4, Nironic atď atď. Má ich tam proste všetkých. A mal ich tam aj Wich, Grimaso, G-bod, Opia, bude ich tam mať Stym, budú ich mať ďalší. Ale dá sa podľa niečoho takýto album hodnotiť? Jasné Emeres je výborný producent, to sme vedeli už dávno. Keby nebol, tak takýto album nemá a nemá tam ľudí čo tam má. Jasné všetci hostia dali dobre. Niektorí nad očakávania, niektorí štandardne, ale každá z jednotlivých pesničiek má dobrú kvalitatívnu úroveň. Ale to sme tiež tak nejako mohli čakať. Mňa skôr zaujímajú veci, ktoré sme čakať nemuseli. Niečo čo prekvapí, zaujme, vyprovokuje, poteší.

A žiaľ toho je tu bolestne málo. Do tohto mála rátam dve producentské spolupráce s Dtonate-om. Najmä tá v intre má slušné grády. Ešte by som sem zaradil koncepčne dobre zvolenú pesničku Mount Everest, kde sa vystrieda celá plejáda interpretov a celé to spája Opakov spev.  Škoda, že toto je jediné koncepčné, čo sa na tomto albume nájde. A tak je v mojich očiach tento album skôr dobrá výberovka, ktorú požičiam susede. Vie o rape toľko, že Rytmus je kráľ a H16 sú zlatí, najmä Dilema. Tá si tu nájde pestrý prierez rôznymi rapermi, ktorých môže na základe tohto albumu zrazu uznávať. Či si vôbec všimne, že je to producentský album, to neviem. Skôr pochybujem. Pekná výberovka.

Lebo producentský album by mal byť hlavne o producentovi. O producentovi, ktorý vás baví a stále viete, že vás to baví ten producent. Nestačí spraviť 17 inštrumentálov a bavenie nechať na hostí. Končím – odkladám – neviem, či ešte niekedy vypočujem.

CD nájdete samozrejme v našom ArtAttack Shope

Tracklist Emeres – Mount Emerest (Blind Deaf 2010)

1. Intro (feat. DTonate)
2. Neznamená (feat. Momo)
3. Mount Everest (feat. Majk Spirit, Radikal, Kaidžas, Opak, Stopercent, DNA)
4. Až budeš sama (feat. Pio Squad)
5. Pej mej (feat. Michadelik)
6. Koule One (feat. James Cole)
7. Nechci být tvůj idol (feat. Tafrob)
8. Nebuď hlupák (feat. H16)
9. Vidím (feat. Ektor)
10. Johny Honkong (feat. Strapo)
11. Hicmaker (feat. Indy)
12. Pod kontrolou (feat. La4)
13. Antiparty (feat. Dramatikz)
14 .Chtěl jsem říct (feat. Jay Diesel a David Steel)
15. Ľadová princezna (feat. Supa, Greg Delcore a DTonate)
16. Welcome to the club (feat. Nironic)
17. Neni ste na to stavaní (feat. Kaidžas a Svetový Hlas)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.