DJ Side – The Renaissance


Na úvod tejto recenzie treba podotknúť, že The Renaissance nie je práve najaktuálnejším titulom – vyšiel totiž ešte v auguste minulého roku. Navyše DJ Side sa od tej doby výrazne posunul smerom k progresívnejšiemu UK urban soundu (grime, dubstep), takže materiál na tomto EP nereflektuje jeho súčasnú tvorbu. Vzhľadom na tieto okolnosti je celkom na mieste otázka – prečo je tu táto recenzia?

Predovšetkým preto, že stále ide o jedinečný počin na českej hip-hopovej scéne a doteraz jediný čisto inštrumentálny vinyl v ČR. Okrem toho všetky tracky na tomto dvanásťpalci sú technicky výborne zvládnuté, môžeme ich považovať za ukážku producentských skills jedného z najzaujímavejších beatmakerov v strednej Európe.

EP otvára track „All that jazz“ a treba uznať, že nie náhodou. Ide pravdepodobne o najsilnejšiu skladbu na platni, aj keď je to samozrejme vec vkusu. Nasleduje „Do you feel lucky?“ s vysamplovaným Clintom Eastwoodom v úvode, ktorý naznačuje, že Side sa vo svojej tvorbe inšpiruje aj filmom a filmovou hudbou. „Eden“ je pomalšia a (v porovnaní s ostatnými skladbami) ľahšia záležitosť. Po záverečnej „Keep Walkin’“ otočíme platňu na stranu B, kde nájdeme ďalšie štyri tracky. Po „Strange Desire“ a „Keep Your Eyes On Side“ prichádza „White Rabbit“ so samplami a vokálom z rovnomennej skladby od Jefferson Airplane (vlastne ide skôr o mash-up tejto pesničky). EP uzatvára track od spriazneného producenta Sinuza, ktorý je síce o niečo konvenčnejší, ale napriek tomu sa nevymyká atmosfére platni.

Celkový dojem je viac než kladný. DJ Side je v prvom rade hudobník, preto je jeho produkcia oveľa muzikálnejšia ako beaty väčšiny jeho českých (a slovenských) kolegov. Ak mate radi tvorbu Krusha, Vadima, Shadowa a iných predstaviteľov tzv. abstraktného hip-hopu, The Renaissance vás stopercentne osloví. Za zmienku určite stojí aj výborný zvuk (EP sa mastrovalo v pražskom štúdiu Jižák) a samozrejme pekný obal. To všetko dohromady tvorí originálny, kvalitný, konkurencie schopný produkt svetovej úrovne.

Tracklist k albumu The Renaissance (BBRekordy – 2005)

A1. All That Jazz
A2. Do You Feel Lucky?
A3. Eden
A4. Keep Walkin‘

B1. Strange Desire
B2. Keep Your Eyes On Side
B3. White Rabbit
B4. Untitled

Text: Karaoke

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.