C.Á.B.A & Side – Znamení raka


C.á.b.a., MC z Pardubic. Dôkaz, že rap sa v Čechách (podobne ako na Slovensku) nerobí iba v hlavnom meste. I keď, rozprávať o kvalite, to už je celkom iný príbeh (obvinia ma z blavo/prahocentrizmu?)…

História sa vraj opakuje. Východné Čechy, Pardubice – stopy osídlenia veľmi ďaleko do minulosti. Na začiatku nejakí lovci a zberači (pozdravujem Hvoreckého), neskôr Kelti, ktorých vytlačili Markomani, Rimania a napokon „naši“. Čiže Slovania. Toľko k dejinnému exkurzu. Nejako podobne je na tom aj Cába. Najprv Wliw, potom Špatnej Wliw a nakoniec CD, na ktoré sa (možno niekde a niekým) čakalo, vydáva ako „sóloprodukt“. On a Side za inštrumentom.

Sebavedomie albumu Znamenie raka (mimochodom, na obale toto meno nikde nie je) teda vôbec nechýba, vlastne Cába je celkom arogantný „týpek“ (pre hip-hop normálka), ktorý nemá problém si do úst vziať mená ako SuperCrooo („vsadím se, že aspoň jeden z nich je gay“) alebo Indy&Wich („Indy a kýč“). Ale povedať to na rovinu, ak tieto mená hrajú extraligu, tak potom Cába sa stále (napriek tomu, že na albume sa tvári, akoby práve objavil Ameriku – ale aj Kolombus šiel do Indie) potáca niekde v juniorskej súťaži. Bez urážky, ale napriek zaujímavej farbe hlasu nič moc. Frázovanie je divné, rýmy prichádzajú akoby níhodou a syntéza beat – slovo sa veľmi nedarí.

Apropo, ak už sme pri podkladoch, hudobne je na tom toto CD dobre. Side vyprodukoval celkom zaujímavé inštrumenty, ktoré síce „scénu“ nikam neposúvajú, no v každom prípade nemáte ten pocit, akoby si niekto vzal do ruky sampler, postláčal „random style“ pár gombíkov a uspokojil sa s tým, že veď ono to nakoniec nejako hrá (s týmto sa v hip-hope človek stretne celkom často). Ono isteže, dali by sa aj tu nájsť nejaké chyby, ale keď porovnám kvalitu podkladov s kvalitou rapu (nič osobné Cába) – nie je o čom.

Tematicky sa budeme potácať od klasických reprezentačných textov, cez nadržané egocentrické pseudovýpovede (La Liga), až po „spovede“ ako sú skladby L.á.s.k.a. a Tereza 2. Rozptyl celkom slušný, ale…

Nech rozmýšľam ako rozmýšľam, ktorá poloha vlastne Cábovi sedí viac, prichádzam len k jedinému. Žiadna. Vzhľadom na jeho farbu hlasu by som skôr povedal, že jeho šálka kávy by mal byť dancehall alebo reggae. Dokonca aj štýl formácie Špatnej Wliw bol tuším taký spevavý, a vtedy sa mi to celkom páčilo – no dnes Cába. Neviem, neviem

Povedané diplomaticky, napriek celkom zaujímavým podkladom, toto CD za veľa nestojí. Nie je zlé, zvukovo je tiež „ok“ (Sochůrek a Jižák sú zárukou kvality), ale od dobrého albumu má ďaleko. A predsa len, som príliš „rozmaznaný“, aby som počúval priemerné (a podpriemerné) albumy.

Jednoducho, tentokrát mám pocit, akoby Znamenie raka vyšlo iba preto, aby Bbarák mal čo priložiť k svojmu časopisu. Iný zámer tam jednoducho nevidím. Alebo inak, dnes už môže s troškou šťastia vydať svoj „nosič“ oficiálne hádam každý.

Ostáva mi iba parafrázovať jednu (sprofanovanú) slávnu slovenskú kapelu: „Cába – neblázni!“

Tracklist k albumu Znamení raka (BBRekordy – 2005)

1. Zásah
2. Novodvorská
3. Kup nebo běž (dirty remix)
4. Seaside intermezzo
5. L.á.s.k.a.
6. La Liga (studio dub) + Kunny
7. Dekadenti + DJ Pufaz
8. Vibeology intermezzo
9. Z města tradic
10. Tereza 2
11. Outro

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *