Maďarský dj Dijoint a jeho crew BP Boogie


Zdravím ťa Dijo, hoci si sa Slovensku v minulosti svojím hraním už predstavil, napriek tomu sa však predstav ľuďom, ktorí tvoje meno vidia prvý krát a bude ich určite väčšina. Ako si sa dostal k dj-ingu?

Čaute som Dijoint, moja crew je BP Boogie a s djingom som začal v 94om. V tom čase som hral viacero elektronických štýlov, ale neskôr ma týpci z rádia Tilos nahovorili, aby som sa tomu venoval vážnejšie (mám na to cit) a zbytok je budúcnosť.

Kedy si začal vnímať hh kultúru? Kto, alebo čo ťa ovplyvnilo?

V 80-tych rokoch bola v skutočnosti hh kultúra daná, vtedy každý breakoval, maľoval, alebo „iba“ počúval vtedajšiu muziku. Nebolo to tak nasilu ako je to teraz – teda nebol to ešte komerčný produkt ako je tomu bohužiaľ teraz.

Spomeň si na svoj prvý vinyl, aký to bol?!

Hehe v 75-om som zdedil svoju prvú platňu Elvisa 🙂

Máš obľúbený vinyl/ track, ktorý vždy na party zahráš?!

Mám veľa obľúbených platní, ale teraz som si znova začal púšťať Biggieho album: Ready to die.

Viem, že pod hlavičkou BP Boogie. organizujete akcie. Povedz nám o nich niečo, boli aj nejakí hostia zo Slovenska, prípadne zahraničie?

Na prelome 99/00 sme s dj Alvinom (predstavil sa na indoor festivale ArtAttack Freestyle Battle 2004) rozbehli BP Boogie, aby sme pod týmto menom organizovali parties, na ktorých si budeme zdokonalovať naše skills. Naposledy sme robili sériu akcií HipHop Connection v Trafe. Na prvej z nich boli hostia dj Jazzy a jeho crew Illegálny 3k + Akkezdet Phiai. Akcia sa kurevsky vydarila!

Ak sa nemýlim, scratching je tvoja obľúbená technika. Prečo práve? Ostatné ťa nezaujali?

Scratch pre mňa znamená v hiphope zvláštny smer – ostal rovnaký aký bol aj v minulosti, nezkomerčnil sa, viem ním vyjadriť svoje skutočné pocity, je pre mňa určitým umením, dá ti zážitok (pôžitok) z nástroja. Ako chlapec som sa učil hrať na klavíri, na husliach a na gitare, gramofón je pokračovaním.

Zúčastňuješ sa aj battle-ov, alebo si skôr party dj?

Začal som ako čisto party dj, ale keďže sa od roku 2000 vážnejšie venujem scratchingu, odskočim si z času na čas aj na battle. Naposledy som sa zúčastnil v roku ´03 maďarského kola DMC. Úprimne povedané som bol milo prekvapený keď som sa dostal až do finále, motivovalo ma to k ďalšiemu „zdokonalovaniu“ sa…

Čo všetko ešte robíš okrem hrania na parties?! Spomeň niektoré zo svojích spoluprác.

Okrem hrania som tiež robil skreče pre skupiny: Belga, IMMC, Mind Crime, Zoohacker Project. V minulosti som mal na rádiu Tilos vlastnú hh reláciu, ale kvôli môjmu výletu na Floridu sme ho zatiaľ museli prerušiť. Každopádne posledný mesiac opäť vysielam, takže každú druhú sobotu som 16:30-17:30 v éteri a so mnou aj moje sety.

Spomínaš Floridu, čo si tam robil ?!

Bol som pracovne, robil som tam pre poskytovateľa sieťových služieb. Musel som byť dlhý čas mimo toho, čo mám skutočne rád, aby som si uvedomil aké je to pre mna dôležité. Dúfam, že na jar sa vrátim späť plne nabitý energiou potrebnou pre party život.

Spolupracoval si s niekým zo zahraničia?

Zo Slovenska poznám iba veľmi málo ľudí, ale rád by som spoznal aj vašu scénu. V minulosti som na vystúpeniach stretol Jazzy-ho, Veca a skupinu Illegálny 3k, ale neviem, či je na mieste nazvať to spoluprácou. Na Floride som sa zoznámil s 2 turntablistami K-Razor a dj SPS. Zoznámenie a spriatelenie s nimi bolo pre mňa dôležité, sú členmi crew Faderballistix.

Priblíž ľuďom zo Slovenska ako vyzerá súčastná maďarská scéna, respektíve myslíš si, že ide dobrým smerom? Spomeň nejaké zaujímavé mená.

Myslím si, že predtým ako stihla maď. hh scéna dozrieť, pohltil ju svet komerčných klipov. A koho by som spomenul: dj Mango & Gimme Shot crew, Akkezdet phiai, Rap Motel. Ako majiteľa kvalitných scratch techník by som určite mal spomenúť dja Bootsieho z projektu Zsagar. Mohol by som pokračovať, ale to aj hádam stačí, nie?!

Máš nejaké plány do blízkej budúcnosti?!

Veľmi plánovať nechcem, ale rád by som urobil mixtape, tak uvidíme.

Chceš niečo záverom odkzázať slovenským čitateľom, ktorí sa dostali až na koniec?!

Chcel by som odkázať na adresu slovákov, že sú to kurevsky dobré face-i. Vždy som cítil Váš príjemný postoj k hosťujúcim djom. Thanx a big up. Dúfam, že sa stretneme aj v tomto roku.

Text / Foto: Riči

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *