Boy Wonder – Špinavý poet


Jestvujú iba dva spôsoby, ako robiť dobrý hip-hop. Tým prvým je postaviť sa pred mikrofón a poctivo sa vyrapovať zo svojho života. Predať ľuďom kus zo svojho pohľadu na svet, z príhod a príbehov, dovoliť im nazrieť do svojho myslenia, života a zážitkov.

Tým druhým je celú túto autentickosť ignorovať, vykašľať sa na ňu – a otvorene priznať, že všetko, čo od tohto okamihu uvidíte a započujete, je iba jedna veľká štylizácia, cirkusantské divadlo. A práve cez tento kostým potom povedať to, čo povedať chcete.

Existuje však iba jediný spôsob, ako robiť vyslovene zlý, zbytočný hip-hop. A to ten, že sa tvárite, akoby ste robili ten prvý hip-hop, no v skutočnosti robíte ten druhý. Pokrytecky sa hráte na čosi, čo nie ste ani vy, ani vaši priatelia, poslucháči či vaša krajina. Jednoducho klamete – a je úplne jedno, že aj samému sebe.

Boy Wonder však robí dobrý rap. A robí ho presne tým prvým spôsobom – takže mu chcete veriť, dokonca mu veríte všetko, o čom hovorí. To nemusia byť vyslovene filozofické múdra. Ale sú to verše, ktoré dokážu presne trafiť, zasiahnuť tam, kde to býva potrebné.

Je jedno, či Šboy rozpráva o dievčatách, alebo o kanoistoch, ktorí sa radi nechávajú strhnúť prúdom. Je úplne jedno, či sú to výstrely nasmerované do vlastných rapových radov, alebo len také zvolané kdesi do vzduchoprázdna.

Špinavý poet je totiž rap vo svojej najčistejšej, najsurovejšej a aj najbanálnejšej podobe. Ale presne to je tá podoba, z ktorej sa pred rokmi zrodil, rástol a stal sa svetovým fenoménom. Bez ohľadu na to, ako dnes v skutočnosti vyzerá.

Nie je žiadnym prekvapením, že takýto album prišiel z trnavského podhubia. Toto zvláštne mesto, miesto s neprimeraným výskytom dobrých rapperov, dídžejov, writerov a všetkých, ktorí sa nejakým spôsobom krútia okolo aktuálnej muziky od rapu až po drumandbass, je taká malá anomália na domácej mape. A zrejme to nebude počtom kostolov.

Wonderov sólový debut ale nie je dobrým albumom len preto, že počúvať ten trnavský prízvuk a slang je zábavné. Ani preto, že Šboy dokáže veľmi slušne rapovať. Dokonca ani nie preto, že napriek svojej priamočiarosti to vôbec nie je hlúpa nahrávka.

Špinavý poet je výborný album preto, že domácemu hiphopu vracia jeho pôvodnú tvár. Presne tú, ktorú pred rokmi stratil, za ktorú tak bojujú Sedláci a ktorú – a zdôrazňujem, že v ich prípade mi to ani náhodou neprekáža, skôr naopak – niektorí ľudia ako Tázok programovo ignorujú.

Lenže to je práve tá tvár, z ktorej si všetci ti „kolotočári“ prezlečení za bývalých chlapcov z ulice urobili toaletný papier. Je fajn vedieť, že predsa len kdesi existuje.

Tracklist

1. 1. šluk
2. Mám piči
3. Život
4. Z opačného konca
5. Občas sa stáva
6. Nymand
7. Čierna vdova
8. Špinavý poet
9. Volám o pomoc
10. Ulica
11. 2. šluk
12. Je to len trava
13. Túžba
14. Som v pohodě
15. Vyjeb sa ven 2
16. Píšem vety
17. Modelky 1. čásť
18. Modelky 2. čásť
19. 3. šluk

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.