TM REKORC: Ak by sme mali mať sponzora, tak jedine coffeeshop


Rozhovor s TM REKORC

Zdravím Tvoju Matku a gratulujem jej k narodeninám. Prezraďte aká je vlastne história tejto „pani metly“?
Pani metla Tvoja Matka vznikla kedysi dávno v garáži Haluzeum v Senici, kde sme sa ešte ako RAP SEKTOR (Senica, Malacky, Myjava) stretávali, robili párty, nahrávali a frístajlovali. Raz niekto len tak z haluze dal dokopy odrezaný vrch od bandasky spolu s metlou, povedal že vyzerá jak tvoja matka, a vznikol tak maskot ktorý s nami neskôr chodil aj po koncertoch. Keď garáž skončila a formovalo sa vydavateľstvo, hneď nás napadla metla a s ňou názov TM Rekorc.

Prečo ste sa rozhodli práve pre takúto formu albumu – teda remixy a k tomu ešte aj zmixované? Aj keď tie remixy by som chápal aj tak, že ste chceli aj staršie veci priniesť ľuďom, čo Vás nesledujú od začiatku.
Prvotný nápad bol dať dokopy niečo čo by zmapovalo šesťročnú históriu nášho labelu, vybrať z každého vydaného albumu jednu-dve veci a obliecť ich do nového kabátu. Taktiež sme chceli dať priestor členom ktorí nie sú až tak aktívni, ale stále tvoria a spolupracujú s nami od čias spomínanej garáže. Tiež sme dali priestor kvalitným beatmakerom ktorí skladby remixovali. Napokon z toho vďaka 3ckovi vznikol originálny mixtejp remixov – remixtejp. Nech sa páči vypočuť si ho môžeš tu.

Kto všetko patrí do TMR familie?
TM Rekorc sú Luzer, ReSeT, T-peg, Géčko, Gulos Potrok, Jaro Závodský, SEdláci BANDa, 31 aka Vincent, 8semskij, Krek, Android, Cwach, Hely. Samozrejme Laco aka Tahamato ktorý sa nám stará o merch, a Skunk ako náš dvorný grafik. Ten nám nedávno nakreslil krásny plagát ktorý si môžeš objednať na tomto mieste.

Mien je to fakt požehnane – spoločná skladba celej TMR mi ale celkom chýba – je to vôbec reálne spraviť?
Na remixtejp sme taký trek pôvodne chceli, no keďže každý z nás žije v inom meste to nebolo až také jednoduché ako sme si na začiatku mysleli. Popri riešení všetkých tých spoluprác ktoré sa na albume nachádzajú, sme sa k tomu akosi nedostali. Ale veríme, že do budúcna taká skladba vznikne, nápady sú, takže by to mohlo byť vcelku reálne.

TM Rekorc sa prezentuje ako underground, mám rád Resetove pomenovanie – šedá eminencia rapu. Čo pre Vás znamená tento pojem a čo je to pre Vás „byť underground“?
Robíme hudbu pre fans, ktorí počúvajú naše texty a rozmýšľajú nad nimi. Robíme hudbu s ľudmi, s ktorými sa rešpektujeme navzájom, necpeme sa nikomu nasilu do zadku. Máme malú základňu na FB, aj napriek tomu nás poznajú na celom Slovensku i v Čechách. Každý jeden z nás má prácu, popri ktorej si robí vlastnú hudbu ako hobby, ako niečo čo ho napĺňa. Kašleme na komerčné záležitosti, hájime svoju vlastnú značku a sme hrdí na to že sme jeden z mála labelov ktorý nie je na nikom závislý. Ak by sme mali mať nejakého sponzora, tak jedine coffee-shop.

31 aka Vincent, ty si celkom aktívny, rozbehol si aj celkom interesante projekt, neviem ale či každý náš čitateľ o ňom vie, tak ho prosím Ťa priblíž.
Zrejme myslíš projekt Z.matek. Ide o to, že odjakživa inklinujem k audio/video tvorbe, takže to je u mňa taký prirodzený životný chod. Z.matek Studio sme vlastne traja kamoši, ja a Milan za kamerou a strihom a Marek robí skvelé zábery a fotky z quadrocopteru. Každý kto sa chce dozvedieť viac o klipoch a dokumentoch, ktoré sme doposiaľ vyprodukovali a o projektoch ktoré budú nasledovať, nech si klikne na FB.

TM Rekorc je záhorácky label – koľko z Vás ale reálne na Záhorí ešte žije?
V podstate všetci. Luzer, Osemskij a 31 žijú v BA, T-peg v Rakúsku. Najčastejšie sa stretávame doma v Senici alebo v Blave. Ostatní behajú po Malackách a na Myjave.

Reset, tak isto ako 31 aj Ty si veľmi aktívny člen, EPčka s rovnicou – 1 raper, 1 producent si dal von dve (Komander, Karaoke Tundra), plus jeden celý album s Krekom. Viem, že minimálne ďalšie dve sú na ceste. Vyhovuje TI najviac tato vydávať veci? Nenapadlo Ťa skúsiť dať von rovno celý album s viacerými producers?
Som aktívny, píšem jak drak a dúfam že sa tak čoskoro nevypíšem, a baví ma to robiť touto cestou že vždy oslovím jedného beatmejkera. Momentálne pracujem na albume s Majselfom, kde robil všetku hudbu on a bude to zase čisto boombapový oskrečovaný album kde bude pár hostí ktorých rešpektujem a verím že z toho vznikne kvalitný hiphopový počin.
To ale neznamená že nespolupracujem s viacerými producentami naraz, prevažná väčšina týchto skladieb sú featy na ich albumy ktoré v súčasnosti vyšli alebo len majú výjsť, spomeniem napr. Mugis, Hallabeat, Torula….
Ak by ťa zaujímala moja nová tvorba, na mojom bandcampe sa v priebehu pár dní objaví digitálny album v ktorom budú priebežne pribúdať zbrusu nové singly od mojej maličkosti.

1 raper 1 producent, v takomto smere sa bude uberať aj Luzerov najnovší album s LKamom – Hi100ria. V akom štádiu sú prípravy na tomto proudžekte?
Album Hi100ria je nahraný a momentálne je v štádiu masteringu. Zároveň riešime booklet ktorý bude zase zaujímavý a originálny a tiež natáčame videoklip. Do mesiaca by sa k luďom malo dostať kompletné info a onedlho bude album konečne vonku. Prvý singel, už je pár mesiacov vonku.

A ako je to u Vás s koncertami? Nedávno som zachytil na twajteri, že je s nimi celkom problém, resp. ich máte dosť málo. Ja sa pýtam, prečo?
Koncerty momentálne nemáme žiadne. A to hlavne z toho dôvodu, že keď mňa alebo Luziho o vystúpenie oslovili, vždy sme chceli hrať ako živá kapela SEdláci BANDa. Zatiaľ sme ju nejak veľmi nespromovali, okrem koncertu na HHKempe a prvého mája 2012 v Senici a pár klubových koncertov, sme toho veľa neodohrali.
Čoskoro dáme vonku medzi ľudí demo, v pár skladbách nám zahral na saxofón Marián Jaslovský. Onedlho by sme radi dokončili videoklip a odohrali pár koncertov, ktoré sú už predbežne dohodnuté, avšak ešte nemáme reálne termíny. To všetko by mohlo dopomôcť k tomu aby sme pred letom obišli viacero klubov (jún/júl) a cez leto dali nejaké festivaly.
Čo sa týka koncertov, okrem živej kapely nie je problém dohodnúť sa na vystúpení SEdláci – Luzer & Reset + DJ, resp. na Reset & Karaoke Tundra alebo Reset & Jaro Závodský Unplugged koncert. Vieme zahrať veľa muziky za rozumnú cenu a naplniť klub, v prípade záujmu booking na reset.rst@gmail.com.

Jaro, Ty zastupuješ v TMR spev, dokonca si bol aj v SuperStar kde si sa dostal celkom ďaleko. Ako spomínaš na túto skúsenosť? – Tvoj spev je „záhorácke RnB“, čo povieš na iných slovenských RnB spevákov? Baví Ťa niekto?
Superstar bola skúsenosť pre ľudí, ktorí v nej stretli mňa. Zistili, že aj show takého veľkého formátu sa dá prechlastať, prehuliť, nebrať vážne a postúpiť do semifinále. Haha. Ale nie, teraz bez srandy. Počas castingov mi začalo dochádzať, že to nedám aj keby som chcel. Trápil ma zdravotný stav, čo sa premietlo do kvality hlasu. Tiež neviem anglicky a to bola moja slabina. V tej dobe som mal za sebou roky folkovania po Slovensku a Čechách s vlastnou tvorbou, a Superstar nebola o vlastnej tvorbe. Na druhú stranu to však bolo príjemné byť v telke, sedlák z malého mesta sa stal stredobodom pozornosti aj terčom výsmechu. Vyskúšal som si ako sa to robí komerčne a utvrdil som sa v tom, že tadiaľ cesta nevedie. Nebanujem.
RnB spevákov na Slovensku moc nie je. Aspoň ne takých, čo stoja za zmienku. Naposledy som počúval Miša Bieleho. Je super, má fajnové klipy, dobrý hlas aj texty sú ok. Len žijem v typickom slovenskom tripe že som bez prachov, tak mu to moc neverím. Inak Anita Soul a ľudia okolo nej to je tiež v pohode, taká funky nálada. No ak spievajú po anglicky, to ma nezaujíma. RnB je o textoch a ja rád rozmiem významu.

Gulos – ty si bol dlhšiu dobu dosť odmlčaný, od Záhorácej strely ubehlo pár rokov – ako sa z Tvojho pohľadu zmenila scéna odvtedy? Sleduješ vôbec to dianie?
Áno, ale ešte stále mlčím. Zase som začal trochu scénu sledovať, myslím že to stúpa nahor, je veľa interpretov čo ma bavia. Samozrejme pribudlo vela dobrej hudby a možno ešte viac oblúd ktoré sa nedajú počúvať, ale to obídem. Pribúdajú zaujímavé klipy, zaujímavé fúzie, pekne sa to rozmáha, čo je pre túto hudbu potrebné. Keď obídeš sračky, máš možnosť vytvoriť si doma peknú zbierku.

Počul som že tento rok by si mal dať konečne von svoj album. Môžeš k tomu poskytnúť nejaká info? A prečo to takto trvalo?
Počul si dobre, je to album ktorý mohol vyjsť už rok dva po Záhoráckej strele. Mal som napísaných 20 nových skladieb, ale zvíťazila moja pracovná vyťaženosť a lenivosť. Tiež som staval rodinné hniezdo. Nemal som hotové všetky spolupráce… Napadá ma veľa ďalších výhovoriek, keby som naozaj chcel je to dávno vonku. Malo sa to volať „Turecký med“, išlo o skladby ktoré vznikli počas mojich pracovných pobytov v Turecku. Chcel by som dať aspoň niečo z toho von, ale nechcem sa tým veľmi zaťažovať, už to pre mňa tak trochu zdochlo. Nakoniec asi posuniem na stiahnutie demo s neupravenými nahrávkami aby si mohol kto chce počúvnuť, čo mi ubehlo. Chcem spraviť komplet nový album, mám kopec nových nápadov, chcem to úplne inak ako v minulosti. Nebude tam ani jedna spolupráca, lebo aj na tom som stroskotal. Snažím sa skrotiť MPC a všetky beaty chcem zahrať bez skladania práve na mpcčku. Tú kapitolu schválne obchádzam, skúsim to bez sekvencií a podobných halúz, ako to vydám mám tiež určitú predstavu. Ale niečo si musím nechať pre seba, zatiaľ mám iba texty aj to snáď len polovicu, tak keď sa nič nepokazí tak bude nový album.
Snažím sa o seriál „live on mpc“, zatiaľ som na YT zavesil len dve videá (prvé a druhé), takže sa to ešte ani poriadne nedá nazvať seriálom. Začínam jednoducho, chcem na tých videách zaznamenať pokrok, snáď k nejakému dojde a keď to zvládnem tak nahrám album. Baví ma robiť hudbu a bolo by neprirodzené to všetko v sebe tlačiť. To akoby si nevyťahoval žumpu, dám z toho svojho kanála všetky sračky von. yep!

A čo je so SEdlákmi? Váš album je tiež avizovaný viac ako dlho. Čo je s T-pegom? Pre je jedným z naj textárov u nás.
Album SEdláci v kompletnom zložení je bohužiaľ stále vo hviezdach. Ale aj napriek tomu, že každý žijeme v inom meste/štáte, sa pravidelne stretávame a máme napísaných pár skladieb, čo beat to iný producent. Veríme že všetky tieto skladby dokončíme a nejaké to épečko uzrie svetlo sveta, predsa len, jediné čo sme kedy spolu vydali je demo album z roku 2007.

SEdláci sa na spoluprácach objavujú veľmi často, dokážete si predstaviť spoluprácu s každým, alebo sú mená, s ktorými určite nikdy nič nespravíte?
SEdláci by určite nikdy nič nespravili s Rytmusom, Egom, Majk Spiritom, Suverenom. Napokon určite by ani oni nechceli spolupracovať s nami. Spájať alfu a omegu je predsa nonsens.
31 je schizofrenik a spolupracuje jedine sám so sebou, resp. s jeho druhým ja menom Vincent. Gulos píše tiež iba vlastné texty a okrem ľudí z TMR famílie zatiaľ neplánuje featuringy s nikým konkrétnym.

Čo môžeme tento rok čakať od TMR? Prípadne nejakých nových členov?
Ako prvý nás tento rok čaká už dávno avizovaný album Luzer & Lkama – Hi100ria. Ďalej ReSeT pracuje na svojom druhom sólo albume a Gulos takisto, či bude už tento rok je však otázne. 31 a Z.matek sa bude podieľať na viacerých videoklipoch a dokumentoch. SEdláci BANDa vypustí medzi ľudí nové nahrávky a klip. Krek plánuje tiež nejaký nový projekt o ktorom zatiaľ nechce viac prezrádzať.

Ja Vám ďakujem za Váš čas a držím TMR do školských rokov len dobré.

My ďakujeme za rozhovor, zdravíme kamarátov z Artattacku a všetkých fanúšikov poctivého rapu. Čekujte naše stránky a bavte sa!

www.facebook.com/TMrekorc
www.facebook.com/luzer.tmrekorc
www.facebook.com/reset.funpage
www.tahamato.com/3_tm-rekorc

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.