Album, vinyl aj pohľadnica


Biomatova Montáž: Hudba z gramofónu pre gramofóny, alebo aj tak sa dá šíriť moderná muzika.

Ak si vyberiete platňu a pustíte si ju na gramofóne, hovorí sa tomu nostalgia. Ak vyberiete platňu, pustite si ju na gramofóne a urobíte vďaka tomu úplne novú muziku, hovorí sa tomu aktuálna hudba. A ak vyberiete platňu, zahráte na gramofóne, vznikne nová hudba a robíte to na Slovensku, pravdepodobne ste Biomat.

Už pred dvomi rokmi Biomat spolu s 3CK-om vydali spoločný album Biotrick, ktorý vznikol len vďaka ich schopnosti objaviť na vinyle zaujímavé prvky a správne ich pospájať. Práve na tento počin teraz rovnako na ajlávmjuzik nadväzuje Biomatov sólový debut Montáž.

Znovu zabudnite na hudobné nástroje, detinské náhodné spájanie naoko melodických liniek v hudobných programoch pre tínedžerov. Všetko je manuálna práca – zápästie a prsty, šikovnosť a dobré ucho.

Jedenásť skladieb vás zoberie na výlet do mesta, z ktorého rúr kvapká na zem olej a chladiaca kvapalina, kde ľudia prešľapujú na chodníkoch a pozerajú do blikajúcich žiaroviek nočného osvetlenia. Kde sa vám pod nohami mení skorá ranná hmla na vlhké dlažobné kocky a kde život a hudba sa stretávajú v zastrčených nočných kluboch.

Práve na takýchto miestach sa totiž rodia ľudia, ktorí sa potom postavia na pódium a ukážu, že gramofón je rovnaký nástroj ako gitara. Ak je Burial soundtrackom k industriálnemu Londýnu, Biomat môže byť pokojne sprievodcom k dnešnej postkomunistickej Bratislave.

Takmer tridsaťročný kolážista a člen známeho kolektívu BWO na svojom albume ukazuje , že muzika sa dá robiť rôznymi spôsobmi. A my sme hrdí, že tento pokročilý turntablismus môžeme vyhlásiť za dvadsiaty prvý oficiálny nosič nášho vydavateľstva.

A ešte viac, že okrem digitálu vychádza aj tak, ako sa na hudbu z gramofónov a pre gramofóny patrí. Nielen poctivom asfalte, ale aj v limitovanej zberateľskej edícii na vinylovej pohľadnici so skladbou Závan mŕtvych hračiek.

Montáž si môžete zadarmo stiahnuť cez ajlavmjuzik.com, alebo alternatívny link ajlavmjuzik.bandcamp.com. Za prípadný „donate“ vopred ďakujeme …

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.