VINYL 6


Das Efx vznikli na začiatku 90-tych rokov, Dray sa narodil v New Jersey a Skoob v Brooklyne. Spolu s Dj Dies vydali prvý album v r.1992 (Dead Serious) – najznámejšie skladby sú Microphone check, They want EFX. Ich produkcia pokračovala vydaním albumu Straight out the sewaside v r.1993. Hádam najznámejším albumom skupiny Das Efx je Hold it Down z r.1995, na ktorom nájdete také pecky ako napr. No Diggedy, Real Hip-Hop, Hardcore rap act… Zatiaľ posledným albumom Das Efx je Generation EFX z roku 1998 so singlom Rap Scholar (featuring REDMAN). Na tomto albume je zaujimavé to,že si na neho pozvali mnoho hostí medzi ktorými boli napr. M.O.P. a Teflon vo veci No Doubt , EPMD… DAS EFX momentálne intenzívne pracujú na svojom najnovšom albume pod názvom Hydro Experience ktorý by mal výjsť v apríli a ku ktorému už minulý rok vyšiel singel How We Do.

Fámy o tom, že by v Bratislave, ako hlavní headlineri akcie Vinyl 6 mala vystúpiť legenda amerického rapu DAS EFX sa niesli v mútnych vodách tejto kultúry už pomerne dlhý čas. Nikto si však nedovolil so 100%-nou istotou potvrdiť, že sa tak aj stane. Čas plynul a spolu s ním sa stávala z fámy realita. Áno, je to tak. DAS EFX budú vystupovať v hlavnom meste našej vlasti 16.3.2002. Preskočme ale o nejaký ten deň ďalej, myslím si, že je absolútne zbytočné opisovať, čo sa dialo v naších hlavách s blížiacim sa dátumom.

Onú dlhoočakávanú sobotu som sa vybral pod most Lafranconi – meku bratislavských graffiti, kde sa konal (ako tradične) dopoludňajší graffiti jam. Skúsení malovali, neskúsení obzerali, asi tak by sa dalo v rýchlosti zhodnotiť celé podujatie. O oživenie sa tentokrát postarali (namiesto dja Kappu) mestskí policajti, ktorí zo zaujímavých dôvodov začali buzerovať za ilegálne malovanie, pod inak legálnym mostom.

Celá akcia sa spustila približne o siedmej hodine, keď už buchari pri vchode nezvládajúc nápor väčšiny povolili brány a miestnosť skoro okamžite zaplnili po rape zývajúcou masou. Pre zaujímavosť uvádzam, že pri vchode približne o deviatej už nemali lístky. Zatiaľ, čo sa priestory clubu za Zrkadlom nenápadne plnili, za mix sa ako prvý postavil dj Amen2. Ten prvým vinylom spustil aj prvé melodické rytmy, ktoré sa vítajúc osadenstvo okamžite širili do najtajneších kútov, aby každého pripravili na 100%-nú šou prezentovanú piešťanskou formáciou Kontrafakt.

Ego, Aneška a Rytmus sú tie tri mená dámy a páni, ktoré nám ešte pekne zatočia hlavy. Ich vzájomné dopĺňanie sa, komunikácia s publikom, ako aj vynikajúca exibícia každého z elementov (djing, beatbox aj mcing), zaručovali absolútne prepracované dokonalé vystúpenie. Po nich sa k slovu dostal úradujúci majster Slovenska a Čiech v mixovaní dj Vec, ktorého set som však príliš nevnímal, nakoľko som sa išiel venovať „zeleným radovánkam“.

Oficiálnym predskokanom hlavného hosťa bola bratislavská partia Krátkostrelný kaľašnikov, tiež známa ako Krakalla. Čo sa týka tejto skupinky mladých ľudí, musím povedať iba jednu vec, že ma veľmi milo prekvapili. Ich vystúpenie s vokalistkou (Peťkine päťky) bolo príjemným oživením, kotré som nepociťoval iba ja. Takže chalani (a dievča) len tak ďalej. Po Krakalle začalo celé pódium divne tmavnúť, niežeby prišlo chalaňov z NY také množstvo, práve naopak prišiel iba jeden mc a dj, ale to páni buchari z ochranky okamžite zabrali celý „plácek“.

A čo sa týka DAS EFX? Nechcel by som tak zvoleja zhovadiť vystúpenie veľkej legendy, ale myslím si, že by sa v publiku našlo viac takých, čo dokážu do mikrofónu kričať striedavo west a east coast. Ďalším z absolútnych prešlapov, akého by sa taká kapacita, ako DAS EFX nemali vôbec dopustiť bol playback. Ospravedlním to iba z dôvodu neúčasti Dray-a, ktorý nedostal víza na svoj jamajský pas, tým pádom neboli chlapci spoza veľkej mláky kompletní a nemohli predviesť ozajstný „real hip hop“. Na druhú stranu treba uznať, že Skoob na 100% ovládal komunikáciu s publikom, ale celkový dojem pre mňa bolo sklamanie.

Nádherným klincom celého večera bolo, keď sa na pódium predral Rytmus a svojím hustým rýmovaním posadil na riť aj hviezdu takého formátu a tým predviedol kvalitný reprezent našej krajine. Rešpekt! A záver? Asi už klasický, tí čo boli videli, tí čo neboli smútia.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.