RED BULL MUSIC ACADEMY 2012 BUDE V NEW YORKU


Betónová džungla, v ktorej sa plnia sny. Nenechaj si ujsť jedinečnú možnosť!

Red Bull Music Academy je vysnivaný workshop pre muzikantov, producentov, milovníkov vinylov, hudobných dizajnérov, orchestrálnych skladateľov, digitálnych beatmakerov, spevákov, či MCs bez obmedzenia žánrov a profesionality. Už od roku 1998 sa každý rok hudobnej akadémie účastní 60 starostlivo-vybraných, talentovaných a nádejných hudobníkov, djov, producentov, mc´s, či spevákov, ktorí majú jedinečnú šancu hudobne konverzovať medzi žánrami, získavať nové skúsenosti a vedomosti a celkovo sa podieľať na vytváraní smeru súčasnej hudby. Prednášky svetových legiend, (spolu)práce v štúdiách pod vedením skúsených majstrov, nezabudnutelných nočních jamov a živých vystúpení v kluboch s tou najlepšou atmosférou, to je Red Bull Music Academy.

Na vlastnej koži zažijete zjavenie iba málokedy. Počas Akadémie ich ale môžete prežiť hneď niekoľko, pretože na preslávený gauč si sadnú každý deň dvaja hostia, aby rozprávali o témach z produkcie a hudobnej histórie a odpovedali na otázky od budúcich tvorcov hudby v obecenstve. V roku 2010 v Londýne prednášala detroitská legenda Moodyman o KDJ gospele a obľúbený cityboy Mark Ronson vysvetľoval pôvod svojich zvukov. Zasvätené informácie o tajomstvách rapu predávali Jay Electronica a americký priekopník minimalizmu Steve Reich, zatiaľ čo Henrik Schwarz a Bugge Wesseltoft prezradil svoj vizionársky prístup k jazzu a housu. Elektronická umelkyňa Cosey Fanni Tutti nám dovolila nahliadnuť do zdrojov svojej syntézy, zatiaľ čo nemeckí Modeselektor prekračovali hranice techna a hiphopu pri improvizovanej live session v prednáškovej sále.

Prvým slovenským účasníkom bol ešte v roku 1999 známy raper Vec. Do poslednej Red Bull Music Academy v roku 2011, ktorá sa konala v španielskom Madride bola vybraná Češka Petra Hermanová z elektro-folkovej kapely Fiordmoss.

Predchádzajúce Akadémie sa odohrávali vo svetových metropolách, ktorým je hudba čokoľvek iné možné, len nie vzdialená. Mestá ako Dublin, Berlín, Londýn, New York, Kapské mesto, Rím, Seattle, Melbourne, Sao Paulo, Toront, Barcelona, či Madrid hostili v minulosti hudobných nadšencov z celého sveta.

Tento rok sa Akadémia uskutoční už po 15ty krát a pozýva všetkých muzikantov do New Yorku na dni plné inšpiratívnych workshopov, klubových koncertov a extravagantných muzikálnych nocí. Rôznorodé kultúrne a hudobné dedičstvo New Yorku od Harlemských jazzových klubov siahajúce až do 1920 k legendárnym uličným parties v Bonxe, v ktorých sa zrodilo globálne hnutie dnes známe pod označením hip hop. Od komunít, ktoré sa už dlhé desaťročia formujú okolo svetoznámych hudobných stánkov ako Shelter, Limelight, Paradise Garage and CBGBs, po dnešné reprezentatívne kultúrne veľmoci Carnegie Hall, Brooklyn Bowl a Santos Party House. Od rock´n´rollových experimentátorov a moderných skladateľov po obroditeľov boogie a elekto zasnencov. Ako spieva vo svojej legendárnej piesni Billy Joel – ,,Nič sa nevyrovná stavu mysle v New Yorku.”

Takže ak si hudobník, dj, beatmaker, producent, spevák a máš ambíciu sa posunúť ďalej a stretnúť sa na workshope s „hudbou závislými“ z celého sveta prišiel tvoj čas. Program worshopov, kde ti bývalí účastníci Akadémie porozprávajú zaujímavé vecičky nájdeš na www.redbull.sk/musicacademy a prihlášku na stránke Red Bull Music Academy www.redbullmusicacademy.com. Každú prihlášku prezrú minimálne dvaja odoborníci a všetci uchádzači sa dozvedia, či boli vybraný, alebo nie. Akadémia nedáva žiadne certifikáty, nesponzoruje umelcov, nie je to súťaž. Nie je to o tom byť objavený nahrávacou spoločnosťou, či sa naučiť ako to chodí v hudobnom priemysle. Je to skôr o získavaní potrebného nadhľadu a inšpiráce pre svoju vlastnú tvorbu. Je to o unikátnych zážitkoch s ľuďmi na rovnakej vlnovej dĺžke z rôznych kútov sveta. Hudba môže byť zmysluplnou celoživotnou náplňou, kreativita je tu jediná mena, hudba, ktorou žijeme a za ktorou si stojíme.

FAKTY:
– všetky náklady ako doprava, ubytovanie, strava či prednášky majú účastníci zaistené zdarma
– rozhodne si netreba hovoriť  „teraz na to ešte nemám, prihlásím sa za rok“
– pokiaľ nebudeš vybraný, môžeš sa kludne prihlásiť na ďalšie ročníky
– nie je treba mať žiadne konkrétne znalosti či schopnosti
– nie je treba mať za sebou profesionálnu kariéru a hotové nahrávky z masteringového štúdia
– stačí zaujímavá vízia, uprímný otvorený prístup, rozpracovaná domáca tvorba
– prihlás sa najneskôr do 2. apríla 2012
– prihláška je naschvál obsiahla, aby mali šancu začínajúcí aj skúsení „mazáci“, aby sa stretla čo najsynergiskejšia skupina
– Workshop 1: 30. september – 12. október 2012
– Workshop 2: 21. október – 2. november 2012
– Prihlasovanie na tohtoročnú Red Bull Music Academy je možné od 2. februára do 2. apríla 2012.

Viac informácií o RBMA získate na webovej stránke www.redbullmusicacademy.com

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.