Miky Mora – Moratón CD singel


Nie je tomu tak dávno, čo domácimi hip-hopovými médiami prebehla správa, že petržalská „stokárska“ dvojka Miky Mora a Moloch Vľavo – Druhá Strana, pripravujú album. Skôr ale, než k nemu dôjde, sa mi do rúk dostal sólo singel Mikyho Moru.

O hudbu k jednotlivým skladbám sa postarala inštrumentálne vcelku ostrieľaná dvojka, dvakrát Dano (Čistychov) a dvakrát Grimaso z H16. Svojské frázovanie Mikyho, rýmy z ulice, slová ktoré maľujú obraz najväčšieho slovenského sídliska. A že tie farby nie sú práve ružové.

Nemám vo zvyku rozpisovať sa o každej skladbe, ale tento raz spravím výnimku. Moratón, variácia na osobnú spoveď, hudbu má na triku Grimaso. Čo všetko Miky je a čo nie je. Úprimnosť z každého tónu. Jeho osobité frázovanie je však vecou vkusu, vo všeobecnosti mne osobne niekedy sedí, inokedy nie. Na singli sú aj lepšie skladby ako je táto. Vcelku zameniteľný podklad – track ma vcelku nudí. Za text ale palec smeruje hore. Nech to vyznie ako hrôzostrašná fráza, no Miky preskákal veci, ktoré si vo svojich textoch ide. A to zase nie je v našom rape pravidlom.

Etno motívy aka Čistychov. Zdraví ten skutočný. Silná atmosféra, ktorá z tohto tracku prúdi, ma dostáva do kolien. Tak túto skladbu naozaj môžem. Harmónia hudby a rapu, jeden celok. Potencionálny hit, ktorý môže fungovať rovnako dobre doma v prehrávači, ako aj kdesi na parkete v klube. Trebárs aj v momentálne módnom a typicky bratislavsky snobskom Dopleri (aby som si trochu rýpol, no nie).

Názov ako od SuperCrooo. Trojka je Vražda intergalaktického superhira (tipujem – tracklist na CD nesedí). Jemný pokus o moderný sound – distorzný synťák na úvod, našťastie akustický gitarový loop vytlačí pokus a nadbiehanie poslucháčom. Čistý vie, ako sa trafiť do môjho vkusu. Klapy a Miky. Odnesie si to Miro Žbirka, ale aj Robo Mikla. Groove predchádzajúcej skladby to však nemá. Stále však nadpriemerný kúsok.

MolochvlavoSingel uzatvára Grimasov remix skladby Ženačovšetkojebem. Súčasný a masívny zvuk, koketéria s práve prebiehajúcou módou crunku. Ale čo, je to fajn. Známa skladba v novom kabáte sa mi páči. Ale priateľke by som takéto kúsky určite nepúšťal.

Ako predzvesť pripravovaného albumu je tento singel vcelku zaujímavé počúvanie. Na nejaké závery je ešte skoro, uvidíme, čo nakoniec od zostavy z pravej strany Dunaja príde. Ako sme to ako decká na strednej tie časti sídliska volali? Už viem. Takže Berlín zatiaľ o Druhej Strane končí. A čaká na album…

Tracklist k singlu Moratón (MMR 2006)

1. Žečošetkojebem RMX
2. Vražda intergalaktického superhira
3. Moratón
4. Zdraví ten naozaj skutočný vsp. Molochvlavo


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *