Druhá strana reprezentuje hudbu z dola


Hip hopovú dvojku Druhú stranu tvoria Miky Mora a Moloch vLavo z Petržalky. Ich životom je ulica a jej obraz bude tvoriť aj ich práve pripravovaný album. Ten robia po siedmych rokoch rapovania kvôli tomu, aby ľudia vedeli, že aj takýto rap na Slovensku je. Serú ich kapely v televízií, ktoré sa na niečo hrajú… Viac o ňom v nasledujúcom rozhovore…

Takže chalani ako prvé, venujete sa hip hopu od roku 1997, prečo došiel album až teraz?

Moloch: Je úplne jedno, že ho vydávame teraz a nie skorej, pretože niektoré skupiny vydali album po dvojročnej skúsenosti a teraz znie ako znie. Alebo niektoré skupiny málo fungujú a podľa toho to aj znie. My to robíme dlhšie a to znamená, že to bude odzrkadlené. Ako to bude hotové a tak. Venujeme sa tomu zhruba tých 7-8rokov. Urobili sme platňu a odvtedy nebol čas, neboli peniaze nebolo nič. Teraz sa to rozbehlo finančne, spravil sa singel a po singly ideme vydávať album.

Na svete je už prvý singel od Miky Moru. Aké máš z toho pocity?

Miky Mora: No som rád, že je to vonku a radosť mám aj z toho, že sme to urobili celé sami. Budem mať ešte aj sólový album tento rok. Je lepšie mať za rok tri, alebo štyri CD ako behom troch rokov ani jeden. Treba robiť .

Viem, že Miky robí hypemana Čistychovovi, hosťoval aj na albume Zverinu. Budú títo ľudia hosťovať aj u vás?

Moloch: Bude tam jedna vec, kde spojíme známych raperov Slovenských, čož je Čistychov a Patres z Kontrafaktu. Ale aj Slipo z Názvu Stavby a ďalší skôr neznámejší hostia, čo však neznamená, že keď je niekto neznámejší, nie je dobrý. Sú to napr. petržalská formácia s názvom Nevieme, Agresor Lotor, jeden z tej mladšej generácie petržalských raperov. A tiež vec s chalanmi zo skupiny 14 z Petržalky. I keď ešte nevieme či to tam naozaj bude.

Miky Mora: Máme pripraveného veľa materiálu a možno to bude dokopy už aj 80minút a na album môžeme dať 74, takže budeme musieť dať niečo preč z toho.

Tak to je celkom zaujímavé, väčšinou je to skôr opačne.

Moloch: My máme ale veľa producentov, ktorí nám spravili veľmi kvalitné produkcie a texty a úprava textov, to je úplná maličkosť, lebo to „lechtá“ a máme to strašne radi (smiech)

Keď už spomínaš tie texty, o čom budú?

Moloch: Celý album bude výpoveďou o tom, čo je tu vidieť. To znamená, že album hovorí o všetkom. Budú tam opísané rôzne situácie, čo sa tu deje , ako to funguje a rôzne takéto veci. Bude to veľmi pestré, čo sa týka aj produkcie. Produkcie budú zapadať do toho. Keď bude téma veselšia, bude aj produkcia veselá a keď bude téma smutnejšia, agresívnejšia, bude aj produkcia taká. Čiže je to presne kombinované, aby to malo význam z tej, alebo z tej stránky.

Miky Mora: Na tom albume nebude ani jeden teplý party track, čo teraz frčí. Všetky budú späté s ulicou.

Bude tam aj niečo vyslovene kritické ako Štáťa núti od eNeS ?

Nebude o tom čisto celý track, ale bude v každom niečo z toho, že je to tu ťažké a zlé.

Spomínate, že tam bude rôzna produkcia. Kto sa o ňu postaral?

Moloch: Producentov tam bude viacej. Niektoré veci tam spraví Hajtkovič a aj Čistyodchov 😛 Potom tam bude jedna produkcia od nás, viacej produkcii od Grimasa. A tiež tam bude novodobý producent Viktor Hazard a Kebap, nejaká jedna, dve hudby.

Viktor Hazard dodá aj skreče?

Moloch: Skreče tam bude mať na starosti určite Robo Hajtkovič v niektorých veciach, hlavne v jeho produkciách, ale tiež Viktor a Kebap. To ešte uvidíme. Najprv to dokončíme a potom sa uvidí ako to tam bude zakombinované.

Bude aj krst?

Moloch: Okolo polky apríla by to malo byť, záleží to od toho, kedy sa album dokončí. Momentálne sme nahrali asi 50minút, čo si myslím, že je veľmi veľký záznam, nato, že sme boli v štúdiu 7 krát. Skity už máme hotové a chýba nám už iba dokončenie nejakých dvoch troch vecí. Viac roboty bude potom s mixom a mastrom.

Nahrávate u Jazzyho v Creative studiu na Kolibe. Je to preto, že má najlepší zvuk, alebo nie je iný variant?

Miky Mora: Kvôli tomu, že sme s ním robili aj predtým. Momentálne sa nedá s nikým iným robiť tak na úrovni jak s Jazzom. Poučil sa z tých albumov, čo robil a dá sa s ním aj ako s človekom, čo je super. Lebo keď robíš s niekým, kto je úplne degeš, tak sa nedohodnete na ničom.

Moloch: Ale není aj iná varianta.

Kontrafakt chce ísť nahrávať do USA, lebo tam majú dobrý zvuk.

Miky Mora: Však preto si teraz otvárajú štúdio. Ale akapely si Patrik tiež nahráva na Kolibe.

Vy sami ste si robili podklad do jedného tracku. Nebojíte sa, že nebude zvuk taký, ako by ste chceli?

Miky Mora: Náš zvuk je najlepší na albume.

Moloch: Je robená v štúdiu. Mali sme základný sampel, ktorý sme chceli použiť na tú vec a s tým sme vlastne začali stavať bicie, hajtky, basy, všetko tam je zahrané Jazzom na klávesy. Čo sa týka celkovej myšlienky. To je naše. Je to vec s Nevieme a je tak urobená, že sú tam dve produkcie spojené, ktoré sa prelínajú.

Miky Mora: Ako to má byť uložené, sme si spravili my.

Čo sa týka textov, ste aj freestyleri, vznikli freestylom aj nejaké texty na albume?

Moloch: Album je plný improvizácií. Robota je celá pripravovaná, namakaná, aby to sedelo, ale pred vecami príhovory, alebo priamo v trackoch príhovory, to všetko je improvizácia a to tam bude. Je to taký voľný štýl tie úseky pred vecami. Rôzne takéto doplnky v tých už upravených textoch sú improvizačné.

Spomínali ste použitie minidisku pri vytváraní skitu. Ako to prebiehalo?

Moloch: Teraz práve využívame techniku diktafónu na pásku, ale není tam dobrý zvuk, ale buď to prehráme do počítača a nejako skĺbime a keď nie tak to možno spravíme úplne inak, ale vymyslíme s tým niečo.

Miky Mora: Tam sú veľké vychytávky. V štúdiu nevzniknú také veci.

Dnes už je bežné, že si kapely robia svoje web stránky. Nechcete si tiež urobiť nejakú?

Miky Mora: My nie sme žiadni počítačoví hackeri a hlavne by sa nemal o to, kto starať. Je to dobrá vec, ale nás to moc neirituje. Keď sa nájde niekto, kto sa bude o to starať a bude to dobre vyzerať tak prečo nie.

Moloch bol minulý rok aj na Freestyle battle pôjdeš aj tento rok?

Moloch: Určite pôjdem. Neviem ešte aké delikátne meno si tam vymyslím, ale možno tam príde Menoniejedôležité možno tam príde Herakles, môže tam byť Očipuči, ale furt to budem ja. Uvidím jak to dopadne. Ja sa tam chystám určite. Sa tam vybláznim 😛

Čo by si zmenil na tomto žúre?

Moloch: Hlavne by som dal do poroty ľudí, ktorí rozumejú voľnému štýlu a hlavne aby dokázali odlíšiť, keď niektorí súťažiaci jednoducho využíva voľný štýl, ale má naučené určité súvetia, ktoré potom používa. To však ide veľmi ťažko.

Miky Mora točil klip v Jasnej o čo išlo?

Miky Mora: Točili sme so Zverinom a Čistychovom track na jednu výberovku a tak sa spravil na to klip v Jasnej. Bude to o tom, že chlapec z betónového sídliska príde na hory. Je antilyžiar, v živote nestál na lyžiach a tak si tam moc neužil ani toho snehu, bavil sa ale s babenkami v hoteli.

Budete točiť klip aj na nejaký track z Vášho albumu?

Moloch: Určite áno. Možno spravíme dva klipy. Ten prvý by mal byť na vec s názvom Ulica žije. Hudbu produkoval Hajtkovič a hosť je v nej Agresor Lotor. Uvidíme ešte ako to skombinujeme. Rozmýšľame o tom, že by sa spravil dvojklip. Že by sa z veci „Ulica žije“ zobrala časť a tiež z ďalšej veci, ktorá sa volá „Šokézne myslenie“, tak uvidíme ešte ako to spravíme, či skombinujeme dokopy, alebo každý zvlášť ?!

Niečo na spôsob Viktor Hazard, alebo H16 ?

Moloch: Iba v tom, že to budú dva klipy spojené dokopy, ale inak to bude niečo úplne iné.

Kto ho bude režírovať?

Miky Mora: Budeme to robiť s Wizardami. Wizard crew čo je Oki atď. S Vinczem by som nemohol, lebo dissujem Jopa.

Dissuješ Jopa?

Miky Mora: Hej, ale to nebude na albume, ale na jednej hosťovačke, ale o tom ešte nechcem ani hovoriť, lebo to ešte len vychádza a nebudem niekomu kaziť jeho veci.

Na záver niečo pre čitateľov ?!

Miky Mora: Chcel by som pozdraviť Jozefa, keď bude čítať tento rozhovor, nech si vstúpi do svedomia a nech sa posnaží riešiť veci tak ako treba. Keby ich bral tak ako my, tak je album už dávno spravený a bol už dávno na pultoch. My tento album nerobíme kvôli peniazom, ale kvôli tomu, aby ľudia vedel, že takýto rap je na Slovensku. Lebo keď si pozriem hocijakú televíziu a vidím tam tých ľudí, čo rapujú o polku kratšie jak já a hrajú sa, to ma nasere…

Text: Dropbase / Fotky: TofkPáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *