Beyuz a Emile nielen o spoločnom albume Daily Habits


Čaute chalani tento rozhovor vzniká asi dva mesiace po vydaní vášho spoločného albumu Daily Habits. Ako ho hodnotíte s odstupom času …. máte radosť ?
Beyuz: Ja to hodnotím zatiaľ pozitívne, keďže to nemám až tak „napočúvané“. V podstate som rád a hrdý, že sme to dali von a teraz je to už len na poslucháčoch ako s tým naložia. Myslím, že to nie je nejak ortodoxné a že to je také celé uvolnené, naturálne spracované a drží to jednotný feeling.
Emile: U mňa práve naopak, som toho doslova prepočúvaný, keďže o (nazvime to) mastering a levely som sa staral práve ja.

Bejči ty si bol „teraz“ vo veľkom jablku. Aj si tam hral a „dilloval“ album, alebo to bol IBA výlet s frajárkou?
B: Primárne som tam išiel za priateľkou, ale samozrejme som si do batôžka nabalil aj zopár kúskov Daily Habits čo mi ešte ostali (veľká väčšina sa odpálila v priebehu 10dní po vydaní). Rozdal som to nejakým ľuďom, čo som tam stretol. Dával som to napr. ľudom, ktorí pracujú v rôznych record stores, takže s tým vlastne dilujem. Snažím sa to dostať medzi ľudí, ale skôr takou netlačenou cestou. V NY je toho strašne veľa a myslím, že sa tam vrátim tvoriť dáky ďalší inštrumentálny počin.

Prejdime k albumu, budem sa tváriť, že o ňom nič neviem i keď ste boli ako hostia u nás v relácii BezPózy_FM … takže ako k tomu došlo, že práve vy dvaja ste to dali spolu ? Prečo nie aj Noiz ?
B: Asi kvôli tomu, že obaja sme primárne producenti a Sin je skôr dj. Daily Habits je čisto o beats, tak je to docela pochopiteľné. A prečo práve my dvaja?! Poznáme sa už nejaký čas, máme podobné vnímanie hudby a zdielame podobné názory, takže si myslím, že to bola len otázka času.
E: So Sinom robím hudbu založenú viac na kompozícii, taktiež sú to veci rýchlejšieho rázu, tucky a brejky. Toto sú jednoducho samplované beaty, ktorých krása je ukrytá v ústredných loopovaných motívoch a tiež jednoduchých medzihrách.

Úprimne, koľko konopy sa zúžitkovalo pri tvorbe albumu ?
B: No v mojom prípade veľmi veľa. To svinstvo nechcem na nejakú dobu vidieť;)
E: Nie, dík, radšej loptu…

Baví ma ten koncept, že sa striedate „na beatoch“ a tým z časti stierate rozdiely i keď váš rukopis je často poznateľný. Bolo to od začiatku plánom?
B: Ani nie, kolektovali sme spoločne veci a proste to tak nejak náhodne vyšlo, že 10 vecí ja a 10 vecí Emil.
E: Ak si všimneš, tak sme ani na booklet nedávali credity, ktorá skladba komu patrí, treba to brať ako celok. Trekov sme nazbierali o čosi viac, no bolo nutné niektoré vyradiť, aby nevznikali podobné momenty.

Škoda, že aj nerapujete. Mohli by ste spraviť slovenskú verziu Jaylib – Gangrene – Madvillain atď.
B: Ale určite, že ma to napadlo. Ja osobne milujem Gangrene a tiež som mal rád aj Jaylib kolabo. Samozrejme, že som koketoval s touto myšlienkou, ale keďže dohoda bola čisto inštrumentálne CD, tak sme to nechceli nejak dojebať. Tie rapy už ľuďom aj tak lezú sem-tam na nervy. Ale myslím, že v budúcnosti to dáme určite. Zatiaľ sa ale asi budeme sústrediť iba na hudbu, lebo keď sa venuješ všetkému naraz tak sa začneš strácať.
E: Ja teda nie som veľký textár, zatiaľ píšem básne len pre moju Janku*. Inak, ja raz budem spievať.

Obaja ste naopak aj selektormi – djmi … skúšali ste skladby z albumu aj na parties ? Alebo sú to všetko novinky špeciálne pre tento album ?
B: Ja som to sem tam aj pustil, ale keďže sú to veci skôr „mellow“ a do auta tak by som ich skôr uchoval tam. Dá sa povedať, že polovička vecí sú novinky a zbytok je starší. Ono to je tak, že sú to hudby, do ktorých sa moc rap, alebo spev nehodí a znie to podľa mňa dobre takto ako to je.
E: Jasné, Stojka a Follow my cadillac sú ukážkové párty treky! Heheeej.

Emile cítiš sa viac výtvarníkom – streetartistom, alebo producentom – djom ?
E: Kde nie som jedno, som druhé a kde nie som druhé, som ešte všeličo iné. Snažím sa zamestnávať záujmami čo najviac. Pekne sa mi to dopĺňa a myslím, že je fajn vyjadrovať sa viacerými spôsobmi. Človek si tak lepšie uvedomí niektoré súvislosti.

Bejči cítiš sa viac metrosexuál, alebo heterosexuál ? )))
B: Cítim sa ako sexual-freak.

Povedzte čo to o tom peknom videu, ktoré je vonku spolu s albumom.
B: Video vzniklo v mojej hlavičke, lebo som myslel, že by bolo pekné mať aj nejaké promo k albumu. A tak sme to raz v štúdiu prebrali s Braňom Vinczem a nápadík bol na svete. Došiel aj s kolegom z fachu ku mne do bytu, zapli sme mašiny a natočili video. No big deal. A za to, že je také pekné môžeme ďakovať asi jemu a zvyšku teamu, čo na tom pracoval.
E: True. Veľké díky!

Čo takto záverom nejaký rezký vinš do 2012 ?
B: Prajem ľuďom šťastný nový rok a veľa kľudu. Plus dávam do pozoru Haf & Beyuz album 3, ktorý tu bude čoskoro.
E: Majme zo seba radosť. Lebo ja chcem mať z vás radosť.

Posledná „otázka“ ostáva prázdna … je to miesto pre vás. Ďakujem za rozhovor.
B: Dík za rozhovor Zelki, dúfam, že všetko je na porádečku, apropo tebe sa ako páči album?
E: Mirko, mám z teba radosť. Inak aj z Veca mám radosť, že nám tak pekne zaskrečúval. Big up!

Ja z vás mám tiež radosť kamaráti a album sa mi páči. Asi ako jediná vec, ktorú by som „vytkol“ je, že každá skladba akokeby začne a skončí. Trošku mi tam chýba akési prepojenie inak samotná hudba mi samozrejme hrá do uší. Takoj!

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.