Ammoncontact – With Voices


Je január, namiesto snehu dvanásť stupňov; koláče, stromček a kapra vystriedali novoročné depresie nielen z počasia, a tak jediné, čo k dokonalosti atmosféry nepodarenej zimy chýba je album, ktorý by svojou melanchóliou celú túto zvláštnu dobu pekne-krásne dokresľoval. Našťastie, manažéri britských Nindžov na nás myslia vo dne v noci, a tak nám pred nejakým časom naservírovali album od Ammonconact With Voices. Ak mám byť úprimný, tento album vyšiel už v lete, lenže v trochu svojskom časopriestore môjho pracovného stola zmizol kamsi do neznámej dimenzie a vynoril sa až prednedávnom.

Našťastie, pretože inak by som ja, a hádam i sprostredkovane vy, prišli o jeden zaujímavý nosič až po okraj naplnený takzvaným indie a abstraktným hip-hopom v podaní Carlosa Niña a Fabiana Ammona. Tí mali vždy blízko k rôznym fúziám jazzu a hip-hopu a nie inak je tomu i na With Voices.

Výsledkom je lo-fi zvuk nielen pre pamätníkov, kde čo to napovedá voľba hostí. Yusef Lateef, Dwight Trible, Cut Chemist, Lil Sci (MF Doom) alebo Deadelus. Znalci zavetria dnes už legendy jazzu i top ligu Ninja Tune, album má však ambíciu zapáčiť sa okrem fanúšikov tohto vydavateľstva a progresívnych jazzmanov aj hip-hoperom, ktorí sa zamilovali do doby konca osemdesiatych a začiatku deväťdesiatych rokov. Teda logicky čakajte množstvo samplovania, živé nástroje a rôzne perkusie.

Pritom titulná skladba znie, akoby ju nahral napríklad Roots Manuva či Dizzee Rascal (má podobnú atmosféru ako jeho Dream), len s troškou špiny zo starých vinylových platní. Zoči voči vyžehlenému zvuku amerického hip-popu či syntetizátorom Britov je to zaujímavá zmena.

With Voices však nie je len album, ktorý pripomína, o čom ten hip-hop kedysi bol – ako píše britský Outline, toto je album, ktorý vždy chcel nahrať Guru s Jazzmataz, ale nikdy sa mu to tak úplne nepodarilo. So všetkou úctou, ktorú k tomuto projektu prechovávam.

Je to album, ktorý si pustite večer pred spaním, keď máte do školy či práce odovzdať projekt a nestíhate, alebo keď k vám príde priateľ/priateľka a potrebujete zaujímavú kulisu. Ktorá na seba bezhlavo nestrháva pozornosť, ale pritom ani náhodou nenudí.

Je to album, ktorý sa podľa všetkého nikdy nestane hitom, ale ani taký, ktorý by už o päť rokov pôsobil smiešne. A je pritom úplne jedno, aké trendy budú platiť. Čo je hodnota, ktorá sa zase tak ľahko nedosahuje. With Voices je jednoducho celkom fajn hudba. Či skôr: Hudba.

Ale je pravda, že v čase, keď jedna časť spoločnosti je drsná ako šmirgelpapier a iná zase vymastená ako plech na pečenie, v čase, keď sa každý díler skanku vidí v zrkadle ako capo di tutti capi a aj opinion lídri majú ešte ja tú poslednú kravatu na výhodný lízing, mi tento album pripadá trochu nepatrične. Asi ako pohladenie na duši, nech to znie akokoľvek ako klišé. Alebo viete čo? Pustime si radšej Pimp My Ride, poďme hustliť nejaké lóve, dať dole pár bitchez, ale hlavne – kráčajme s dobou. Jou!

Produkty labelu Ninja tune a Big Dada na Slovensku distribuuje spoločnosť Wegart

Tracklist k albumu With Voices (Ninja Tune – 2006)

1. Children Of The Sun featuring Dwight Trible and members of Build An Ark
2. Into 777 featuring Sach
3. Like This featuring Lil Sci
4. A Zillion Tambourines featuring Kamau Daaood
5. Elevation
6. With Voices featuring Lil Sci
7. Drum Riders featuring Brother J and Cut Chemist
8. Ropepe featuring Najite
9. Through The Pauses featuring Sach
10. Beautiful Flowers featuring Prince Po, Yusef Lateef and Dwight Trible
11. Earth’s Children featuring Mia Doi Todd
12. Sleep Stasis featuring Daedelus
13. Worth It featuring Abstract Rude
14. Love Needs No Destination To Have Made It featuring Imiuswi
15. Life Force Contact
16. One For Ayler

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *