Vec a vinylové Domáce potreby EP

Vec a vinylové Domáce potreby EP


Vec a.k.a. Branči Kováč sa po dlhšej odmlke hlási s novým počinom Domáce potreby EP.

Dobrá správa prichádza pre všetkých fanúšikov kvalitnej slovenskej hudby, špeciálne hip hopu a ešte špeciálnejšie Veca. Po úspešnom albume Stereo Farbo Slepo, ktorý vyšiel ešte v roku 2012, prichádza Branči Kováč s ďalším počinom. Domáce potreby výjdu ako vinylová 10″ EP nahrávka. Spolu bude na platni naložených 6 skladieb, 5 je nových a 1 remix skladby Misia života.

Desina je akurát

S formátom EP sa stretávame pomenej. Je to obsahovo viac hudby ako má singel, no nie dosť aby sme to nazvali albumom. EP volí hudobník vtedy, ak už nemá potrebu tématicky formát dopĺňať, len aby to bol album.
Presne tak spravil aj Branči, Domáce potreby sú pre neho tématicky samostatnou kapitolou: „Pôvodná myšlienka bola urobiť album Domáce potreby, ale niektoré témy mi prišli mimo ten názov, tak som nahral len tie čo boli k veci.“

Bonusom je, že tak opäť prispel do našich končín niečím nevídaným, keďže na vinyl zvolil 10-palcový formát. „Prišiel mi ako adekvátny formát voči dĺžke trackov. 12″ bol too much a 7″ by určite nestačil, navyše mi desina príde velice šikovná, taká akurát do ruky a aj ako darček veľmi prijateľná veľkosť, žiadna opacha. A na Slovensku si nespomínam na vydaný 10-palec v našom žánri (v CZ si pamätám na 10″ Pio Squad) a ja rád robím veci, ktoré nikto iný nerobí :).“

Branči nevylučuje, že sa niektoré skladby v budúcnosti na nejakom cd objavia, no z tohto EP sa cd nosič nechystá. Vinyl a digitál sú teda zatiaľ jediné formáty, ako možno Domáce potreby počúvať.

vec-domace-potreby-clanok1

Domáce potreby ako následky rozmnožovania

Názov EP Domáce potreby dokonale vystihuje okruh tém, akými sa jednotlivé single zaoberajú. Vec už si totiž celkom ide rodinný život, čo jeho fanúšikov nijako neprekvapí. „Za posledné roky som hlavne vďaka rozmnožovaniu a jeho následkom trávil veľa času doma, veľa sme s rodinou navštevovali rodičov, ktorí sa vlastne pretransformovali na dedkov a babky a celé mi to prišlo, že tento názov je ten pravý pre tento nosič.“

Domáce potreby vychádzajú na Vecovom labeli Sam System a o výrobu vinylu sa postarali české Loděnice. Ochutnávku nám Vec posunul už v máji tohoto roku v podobe skladby Misia života. Túto pohodovú skladbu produkčne zastrešil legendárny DJ Wich.
 

Vec – Misia života (prod. DJ Wich)

Vec – Holubí magnet + Zuzana Mikulcová (radio edit)

Druhý singel priniesol spoluprácu so speváčkou Zuzanou MikulcovouHolubí magnet.

Tretí singel – so srdcom na tanieri

Tretím singlom pred vydaním EP je singel Celý bez seba, kde Brančimu s hudbou pomohol FVLCRVM a príjemný refrén naspieval Šimon Švidraň.

 

Oslávte s Vecom Domáce potreby

Ak chcete vydanie vinylu osláviť spolu s Vecom, tak vedzte, že EP Domáce potreby bude mať 3 predajné release parties:

15.12. Sneaker barber/Garage store, Praha
20.12. Nu spirit bar, Bratislava + Bj Piggo, DJ Vec a Toochny DJ
21.12. Kabinet múz, Brno (CZ) + koncert Vec & Škrupo

Cover z priestorov Slovenského múzea dizajnu

Vec poňal cover-obal épečka Domáce potreby vtipne v retro štýle. Keďže nápis evokuje obchodné prevádzky, aké si (niektorí) pamätáme z detstva z obdobia 80-tych rokov, aj font je zvolený podobne, v štýle neónových nápisov na obchodoch. Na obale ho môžeme vidieť v teplákoch a tielku pri žehliacej doske a televízore z čias socializmu. Samozrejme nemôžu chýbať domáce retro papuče! Štýl úvodnej fotografie pripomína štýl fotiek z krabíc a katalógov domácich spotrebičov z dávnych socialistických čias.

Vec sa týmto nápadom okamžite ztotožnil a realizácia ho očividne bavila: „Idea je Milana Vagača. Fotil Adam Šakový v priestoroch Slovenského múzea dizajnu v BA. Boli sme v ich sklade nevystavených televizorov a mohol som si vybrať z asi 20 predpotopných ale krásnych teliek. Big up Maroš Schmidt.“
Domáce potreby majú snáď aj vtipne symbolizovať skutočnosť, že po narodení svojho syna sa Vec usadil. Doma s rodinou trávi viac času ako po baroch. 🙂

domace-potreby-cover_cisty-01

Tak aký má desina Domáce potreby tracklist?

Tracklist EP-čka Domáce potreby nám prezrádza ďalšie mená, ktoré budeme počuť na hosťovačkách. V pesničke Šapitó dopĺňa Veca majster rapovej lyriky Kato z Prago Union. Ďalej budeme počuť Juraja Benetina z Korben Dallas v pesničke Stále v hlavách. Juraj Benetin už v minulosti naspieval refrén na Vecov starší album Stereo Farbo Slepo z roku 2012 (skladby Placebo a Samotár).

Na skladbe Stále v hlavách sa podieľal aj skladateľ Matúš Široký. „Kata som na mojej nahrávke ešte nemal, stretli sme sa len na Idea Fatte albume a téma mi prišla ako šitá na neho-majstra slovných hračiek a zvratov a dal presne to, čo som očakával. Juro Benetin je na ponuré tracky majster a najlepšie dokáže vykresliť ich atmosféru svojim hlasiskom a hlavne, už ho považujem za kamaráta.“

Strana A
1. Holubí magnet + Zuzana Mikulcová
2. Celý bez seba + FVLCRVM a Šimon Švidraň
3. Šapitó + Kato

Strana B
4. Misia života + DJ Wich
5. Misia života (DEPHZAC remix)
6. Stále v hlavách + Juraj Benetin a Matúš Široký

EP Oficiálne vychádza 15.12. môžeš ho však predobjednať už dnes

Ak fandíš Vecovi a chceš podporiť jeho hudbu, alebo si vinyl junkie a proste iba zbieraš dosky, nenechaj si utiecť tento ďalší originálny kúsok z domácej produkcie. EP platňa Domáce potreby vychádza oficiálne 15.12.2016 na Vecovom vlastnom labeli Sam System. Sme úprimne radi, že nám zveril exkluzívny predpredaj, a tak si platňu môžeš predobjednať už dnes na ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.