Tina: Chcela by som spievať jazz a milujem Groove Armadu


13. novembra vyšiel pod značkou EMI Tinin druhý album s názvom „Chillin“. Obsahuje dvanásť pesničiek, z čoho 5 je naspievaných v angličtine. Album sa nahrával v štúdiách Crative Music House a produkovali ho Peter Graus, Tomáš Zubák, Maroš Kachút, Tina, Zoli Tóth, Čistychov a Johny M. Texty si prevažne písala Tina sama. Jej prvý singel z nového albumu „Viem, že povieš áno“ úspešne boduje na prvých priečkach hitparád a v minulom týždni bol najhranejší v slovenskom éteri. K tomuto úspešnému singlu Tina natočila videoklip, ktorý úspešne odprezentovala na svojom krste a už pár dní je tiež nasadený vo viacerých televíznych hitparádach…

Zdravím ťa Tina, so svojim prvým albumom si sa celkom slušne zapísala u ľudí a dala tak aj určitú laťku. Ako sa toto prejavilo na nahrávaní druhého albumu?

Takto som to moc neriešila. Možno budú viacerí sklamaní, že tam chýba hip hop. Nie je to ale zámer. Nejako sa to takto vyvŕbilo, že tam ten hip hop nebude, pretože som veľmi veľa spoluprác urobila v ostatnom období a chcela som si dať pauzu a povenovať sa svojej kariére a potom opäť nevylučujem žiadnu spoluprácu. Už dnes sa niečo chystá a tých pár mesiacov by som chcela byť iba Tina. Nie Tina+ Čistychov, Tina + H16 a pod.

Viac ti teda sedí, keď si sama a môžeš o všetkom rozhodovať a nerobiť kompromisy?

Určite. Každému sedí viac, keď sa sám môže rozhodnúť, aké to bude, ale nevylučujem nič. Baví ma to stále s rapermi a budem s nimi nahrávať, pretože mám pocit, že je tu málo speváčok a vokalistiek, vokalistov, ktorí by s nimi mohli spolupracovať. Zatiaľ si ten ohník udržujeme medzi sebou, ale snáď sa časom pridajú aj ostatní a potom sa už naozaj budem môcť venovať iba sama sebe. Som rada, že je o mňa záujem aj z tejto sféry a verím, že to bude pokračovať aj ďalej.

Páči sa mi tvoj hlas, ale to na dobrý track asi nestačí. Ako si vyberáš autorov hudby?

Ku mne sa snaží dostať strašne veľa producentov. Mala som doma zbierku asi 500 podkladov, z ktorých som mohla vyberať. Už mi z toho riadne šibalo, ale drvivá väčšina boli úplne nepoužiteľné veci. Niektoré sa mi tam nezmestili, niektoré sme nestihli spraviť, čo mi je dosť ľúto. Zostala teda zbierka takýchto dvanástich vecí a určite v budúcnosti využijem aj to, čo mám doma. Je toho naozaj neskutočne veľa. Bola som sama prekvapená, že niekto na koncerte príde s Cdčkom, na ktorom má meno, tel. číslo a email a povie mi, že sú to jeho hudby a chce byť producentom môjho albumu.

Kto je Johny M?

Janko z Novej Doby. Strašne šikovný producent, veľmi ho uznávam a želala som si, aby mi niečo urobil na album. Nakoniec to vyšlo a verím, že aj do budúcnosti bude nejaká spolupráca. Momentálne trochu skapal a nepracuje. Snáď sa prebudí, lebo je naozaj obrovský talent a zaslúži si, aby sa dostal do povedomia ľudí. Možno toho má veľa, lebo je mladý a chodí do školy. Jeho čas ešte určite príde.

Keď už sme pri hudbe, čo máš radšej samplovanie, alebo živú kapelu?

Živé nahrávanie stojí veľa peňazí a keď to nemá byť ocenené, tak to nemá zmysel. Na Slovensku to málokto ocení, ľuďom je jedno, či je to nahrávané naživo, alebo inak. Nevyznajú sa v tom. Zaujíma ich výsledný efekt a na koncerte je to zase o niečom inom. Samplovanie je ok. Potom je to trochu problém naživo, lebo to znie úplne inak. Pri nahrávaní albumu som sa spoliehala iba na nejaké basové linky, gitary a živé klávesy, ale inak je to celé programované. Aj bicie sú programované, lebo sa mi nechcelo ťahať do štúdia živé bicie.

Čo videoklip?

Už je nakrútený, takže to už nie je o mne, ale šikovnosti produkcie, ktorá to vyrába, aby to pekne zostrihali, nafarbili a aby som tam nebola tlsté prasa. Robili ho veľmi talentovaní chalani z Prešova, Imaginevision. Robili Kmeťoband, všetky posledné Rytmusove klipy, H16, teraz budú robiť Lúzu. Majú toho dosť. Oslovili ma, dostala som ich portfólio na dvdčkach. Povedala som si, že je to ok a som rada, že som spolupracovala práve s nimi. Že do toho išli so mnou a verím, že výsledok bude stáť zato.

Výber singla ma dosť prekvapil, pretože sú na albume podľa mňa aj lepšie veci. Bol výber tak trochu prvoplánový?

Áno nehambím sa zato, je to tak. Mohla by som sa vykrúcať donekonečna, ale robí sa to všade vo svete. RnB proste u nás nie je a vôbec si nemyslím, že niekedy bude. Keď sa pozrieme spätne na čom sa tu vyrastalo. Tie tipy ako Gombitová a Žbirka, Karol Duchoň a hocičo,vždy to bola nejaka popina, alebo rocková muzička a toto sa nezmení, pretože je to základ hudby na Slovensku. Tam to celé začalo.

Možno je tým pádom pre teba väčšia šanca preraziť vonku ?

Mám už niečo rozpracované v zahraničí. Sú to však veci, ku ktorým by som sa zatiaľ nechcela bližšie vyjadrovať, pretože z nich aj tak nič nebude a potom budem vyzerať ako debil, takže zatiaľ len toľko.

Odkiaľ pramení tvoj pozitívny vzťah k jazzu? Priviedli ťa k nemu rodičia, alebo … ?!

Moja mama počúva rádio a foter Deep Purple. Jazz je pre mňa najkrajšia hudba. Objavila som ju až tento rok. Vnímala som ho, vedela som, že existuje,ale nikdy som sa mu nejak bližšie nevenovala a zistila som, že nič krajšieho v hudbe jednoducho neexistuje. Najkrajšie aranžmá, spevácke výkony. Je to úžasné, ale ešte som na to príliš malá speváčka, aby som si mohla schuti zaspievať nejaký kvalitný štandart. Takže aj v tom sa musím vypracovať, aby som sa postavila na pódium a odspievala všetko možné.

A čo elektronika? Viem, že aj tento smer ti nie je úplne vzdialený.

Elektronika mi vôbec nevadí, práve naopak. Už dlho spolupracujem so skupinou B3, ktorí tvoria elektronickú hudbu a som fanúšikom tohoto druhu. Milujem Groove Armadu. Vypočujem si veľa hudby rôznych žánrov. Neodsudzujem však žiadnu hudbu okrem zlej. Zlý výraz, farbu hlasu, toto ja nemusím. Páči sa mi napr. aj drum n bass a vedela by som si predstaviť svoj vokál v nejakom drumáči :). Ak by mal niekto záujem, tak by som sa nato rada pozrela. Neviem,či by som to zvládla, ale mohlo by to byť dosť zaujímavé. Aj to je jeden zo smerov, ktorý ma láka. Alebo vokál house. Aj ten sa mi páči niektorý.

Slovensko je podľa mňa trochu choré v tom, že ľudia nevedia oceniť kvalitu.

Oni tu kvalitu nevedia ani rozlíšiť. Hlavne sú naučení nato, že treba počúvať to, čo je v rádiách. Je preto potrebné si urobiť nejaké meno. Keď má človek meno, tak môže nahrať 4 jazzové albumy po sebe, lebo budú vedieť, že by to mohlo byť dobré. Treba robiť kompromisy. Ja som najprv chcela ísť tvrdohlavo svojou cestou, ale postupne som zistila, že sa páčia aj iné veci ako RnB.

Môže u nás vôbec umelec ako ty žiť z hudby?

Tak nič iné nerobím a zvládam to. Mám sa lepšie ako pred piatimi rokmi, keď som bola na sociálke. Je to ale viac o firemných akciách. Keď prídeš zaspievať zopár pekných pesničiek a ja sa snažím. Z toho žije celý tento biznis.

Spievaš, píšeš si texty. Čo takto začať robiť vlastnú hudbu?

Netrúfam si. Veľa rokov dozadu som mala doma progam na amatérske produkovanie a vtedy som to aj robievala. Ale je to veľmi zlé. Nepustila by som to nikomu. Je to veľmi amatérske. Možno teraz keby som začala niečo robiť, tak by to bolo dobré. Možno sa časom nato namotám a prestanem spievať a budem len producent. Neovládam žiadny nástroj. Už som mala také chúťky, že sadnem za ten komp a skúsim niečo,ale vždy si dám facku. Možno by som aj mala. Veď treba to skúsiť.

Vieš si predstaviť, že by ti niekto, ako sa to bežne dodnes robí v pope, napísal všetky texty pre album?

Sú ľudia, ktorí ma poznajú a s ktorými som sa úplne stotožnila. Nechcela by som mať dvorného textára. Radšej si to napíšem sama a potom to znie ako naozaj prežité. Inak to zaspieva človek, ktorý si to prežil a inak ten, čo si to len prečítal. Vážim si, keď umelec dokáže prispieť k vytváraniu hudby.

Kto ťa vlastne priviedol k hudbe?

Prvotný impulz prišiel od rapera, ktorý si hovorí GIUSO a nežije už na Slovensku a potom od Helica. Nechcela som byť speváčka. Až keď ma priviedol GIUSO do štúdia sa to začalo a odvtedy spievam.

Niektoré pesničky spievaš v angličtine iné v slovenčine. Ako sa ti spieva ľahšie?

Už sa mi spieva dobre aj v slovenčine,ale v angličtine je to jednoduchšie. Je to taký alibizmus, ale je to jednoduchší jazyk na spievanie. Slovenčina má strikné pravidlá a keď sa porušia, je to trapas. Frázovanie a pod.

Na záver jedno klišé, ktorý z trackov na novom albume máš najradšej?

Tiché prázno. Tá vznikla za pol hodinu. V jednoduchosti je krása…

Ďakujem za rozhovor

Text: Dropbase

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *