FAREBNÁ SPRCHA SPOMIENOK


Originálny názov: Volver
Žáner : komédia/dobrodružný
Krajina pôvodu: Španielsko
Rok výroby: 2006
Oficiálna stránka: http://www.sonyclassics.com/volver
Réžia: Pedro Almodóvar
Scénar: Pedro Almodóvar
Hrajú: Penélope Cruz, Carmen Maura,Lola Dueňas, Yohana Cobo, Blanca Protilo

Pedro AlmodóvarEurópska režisérka špička Pedro Almodóvar sa vracia. A práve návrat je motívom jeho nového filmu Volver, ktorý v preklade znamená – Vrátiť sa. Rodený Španiel známy svojím citom pre správne zvolenie farieb, navodenie atmosféry, reálnym zobrazením života obyčajných ľudí., je pre mnohých divákov neznámym pojmom. S citom nepristupuje iba k samotnému filmu, veľkú pozornosť venuje pre diváka často prehliadnuteľnej časti akou sú titulky. Kto by sa nenadchol pestrofarebnosťou, ktorá z nich priam vyletuje do vašich očí a zmyslových kanálikov? Ak aj vy patríte k tejto skupine ľudí, je pravý čas spoznať ho. Jeho filmy síce nelámu rekordy v návštevnosti amerických kín, no podstatné a dôležitejšie sú jeho výsledky.

Pre človeka je veľmi dôležité vedomie alebo akási istota, že sa má kam vrátiť. Je jedno kam alebo ku komu, dôležité je mať svoj vlastný „prístav“. Pre Almodóvara je takýmto miestom rodný kraj La Mancha, oblasť povestná silným vetrom, ktorý šíri požiare a mätie ľudské mysle. Práve požiar ma na svedomí smrť rodičov Raimundy a Sole. Sestrier, povahovo veľmi odlišných. Temperamentná Raimunda v podaní Penelope Cruz má naozaj trpký život, ktorý napriek všetkému zvláda s noblesou a pokojom. Vychováva dospievajúcu dcéru, lenivého a (ako sa pri začiatku filmu dozvieme) nezamestnaného manžela.

Jedného dňa, keď sa Raimunda ako obvykle vracia unavená z práce, nájde svoju dcéru stáť v daždi. Zisťuje, že v sebaobrane zabila svojho otca, ktorý sa ju pokúsil znásilniť. Pomyslíte si, že v tomto okamihu sa Raimunda psychicky položí a od žiaľu a bezmocnosti nebude zo seba môcť vydať ani hlásku. Práve naopak. S kľudom a rozvážnosťou, poutiera krvavé mláky spod svojho manžela, zabalí ho do vreca a za asistencie mladučkej dcérky ho odvlečú do neďalekej reštaurácie, o ktorú sa dočasne stará. Keby sme mali všetci nervy zo železa : ) Vyzerá to, že sa schyľuje na zlé časy, ale nikdy neviete, čo vám osud nadelí.

Nie sú slzy, nie je plač. Raimunda sa vie obracať a bojovať so životom. Podnikavé dievča sa nezaprie, a tak využije dôveru majiteľa reštaurácie, ktorú jej zveril do dočasnej opatery a rozbieha v nej svoje obchody. Pre filmový štáb, ktorý sa zastavil v meste pravidelne pripravuje obedy a postará sa aj o ich rozlúčkový večierok. Všetci sa bavia a nikto ani len netuší, kto sa už pár dní mrazí v starej chladničke. Na druhej strane príbehu sa odohráva niečo mystické. Mŕtva matka sa zjavuje ako duch. Je to však naozaj tak ako sa na prvý pohľad zdá? Sole má tu česť zvítať sa s matkou, ktorú pár rokov považovali za mŕtvu. Sama však nevie, či nemá halucinácie a či sa nerozpráva iba s duchom. No ducha nemožno objať a tak všetky pochybnosti pominú.

Ženy v Almodóvarových filmoch nie sú načančané princezné. Každá prežíva svoje trápenie, s ktorým sa vyrovnáva sama a po svojom. Neuvidíme ani jednu z nich plakať na ramene priateľky a sťažovať sa na svoj osud. Dôležité je zaťať zuby a pobiť sa so životom, pretože na konci napriek všetkému budeme šťastní. Záhady, mystickosť, krása, čierny humor, originalita. Aj tie najväčšie tajomstvá jedného dňa vyjdú na povrch. A ako sami uvidíte, všetko sa dá odpustiť, aj keď zabudnúť je najťažšie.

Film nie je určený feministkám, ako by sa niekomu mohlo zdať. Myslím, že si ho obľúbia (alebo aspoň radi pozrú) rôzne kategórie divákov. Ženy prídu na to, že ten ich nakoniec vôbec nie je najhorší chlap na svete a páni ak nič viac, tak sa minimálne pokochajú pohľadom na bujné poprsie Penelopy Cruz. Určite sa je načo pozerať. Ak máte radi príbehy, ktoré môže napísať len sám život, nebudete sklamaní. Koniec koncov, nič krajšie ako život nepoznáme…

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.