OSTROV 4 GRAFFITI


Veľmi dlho očakávaná akcia, v podstate prvá svojho druhu na slovensku. Takže niečo o nej. Plán akcie bol veľmi rozsiahli, počnúc malovaním, rôznymi besedami s writermi, koncertami a premietaním filmov končiac. Pozvaní writeri boli z rôznych kútov sveta, z Nemecka, Anglicka, Čiech, Slovenska, Rakúska, Francúzka, Maďarska, Usa.

Ja som síce nebol pozvaný, ale aj tak som si nechcel nechať utiecť na Slovensku graffiti udalosť roka. Vyrazil som v piatok poobede vlakom smerom do Žiliny, spiatočný lístok ma stál okolo 350.-Sk, čo sa mi zdalo dosť veľa, nakoľko som sa viezol ako dobytok v beznádejne preplnenom vlaku, v ktorom sa nedalo ani pohnúť. Šťastie v nešťastí bolo, že som stál hneď pri záchode, ktorý síce smrdel, ale keď som potreboval nemusel som sa predierať cez tú masu ľudí. Klincom tejto cesty bolo, že za Trenčínom začalo pršať a pretože som stál pri dverách trochu zatekalo aj na mňa. Kvalitný Slovenský komfort za rozumnú cenu. Zaujímalo by ma kam idú peniaze z cestovného, ktoré zaplatím.

Po príchode do Žiliny som chvíľu čakal na môj domáci kontakt. Ten ma doviedol do Považskej galérie umenia, ktorá mala nad celou akciou patronát. Stretol som tam pár známych, tak sme pokecali čo a ako. Začalo sa maľovať na múr galérie…..veľmi ma sklamal Desmoid, nebudem opisovať prečo, to musí každý vidieť. Okrem toho tam bol nejaký break dance, výstava fotiek a internet, tagovať sa mohlo na kartóny nalepené na stenách. Ubytovanie som našiel vďaka môjmu kontaktu, za čo som mu veľmi vďačný. Ďakujem aj jeho mamine. Po zotmení som sa dostavil do Guru klubu kde prebiehali koncerty a premietania filmov. Miestnymi writermi som bol veľmi milo prijatý čo ma potešilo. Trochu som sa zabával, čas ubiehal rýchlo a tak som sa ponáhľal spať nakoľko som chcel byť na druhý deň svieži.

Po výdatných raňajkach som sa presunul pod Rondel, na miesto, kde sa mal konať jam. Hneď od rána lialo ako z krhly, čo mi až tak moc neprekážalo nakoľko som bol krytý mostom nado mňou. Začal som si v pohodičke maľovať. Časom prichádzali ďalší a ďalší ľudia, a tiež zopár ľudí z Bratislavy, čo ma veľmi potešilo, pretože som sa už necítil taký osamelý…..hehe. Najväčším prekvapením pre mňa bolo stretnutie môjho homeboya v zelenej uniforme, ktorý si tu odkrúca vojnu, o čom som naozaj nevedel. Po domaľovaní som sa ešte hodnú chvíľu poflakoval pod Rondelom, čo bola inak veľmi veľká plocha. Obzeral som si práce ostatných writerov. Najviac ma zaujali asi zahraniční hostia, pretože bolo vidno, že to už robia nejaký ten piatok, takže som ich sledoval ako orol a snažil sa niečo pochytiť.

Večer som sa znova presunul do Guru, kde mali koncert Názov stavby od nás, Severná strana zo Žiliny a Naše věc z Brna. Akcia prebiehala, ako by jeden nemenovaný writer povedal „v klíííídku“. Stretol som nejakých známych z Trnavy, k tomu sa pripájali Žilinčania, takže……..Na akcií sa dali stretnúť ľudia zo všetkých kútov Slovenska, čo som pokladal za veľmi pozitívne. Severnú stranu som nezastihol, ale vystúpenie Naše věc sa mi páčilo, bolo také dynamické, teda aspoň podľa môjho názoru. Ľudia pri tom skákali, takže to asi bolo aj pre nich v poriadku. Asi po pól hodine ladenia začal predskokan Názov stavby Rytmus. Predviedol pohodový beat box. Samotný koncert NS podľa mňa veľa ľudí, čo NS nepoznajú nepochopilo, takže boli asi sklamaný. Po koncerte sa debatovalo pri pive, takže nálada neupadala. Keď som mal toho akurát dosť, pobral som sa spať. Zo Žiliny som odcestoval asi okolo obeda.

Táto akcia určite stála zato, aj keď ževraj bola stratová na plnej čiare. Dúfam, že sa aj na budúci rok uskutoční niečo podobné a nebol by som vôbec proti, keby to bolo v Bratislave. A nakoniec staré známe, kto bol, ten sa radoval, kto nebol, ten ľutoval.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *