Zážitkovosť.
Koľko autorov dostane päť z piatich hviezdičiek v hodnotení britského Observer Music Monthly? Nie, až tak veľa ich nie je. Ale znamená to čosi relevantné? Áno i nie – áno napríklad v Londýne, ale nerobme si ilúzie o vplyvu na Slovensku. A nerobme si ilúzie o Roots Manuvovi, ktorý svojou hudbou bude ľudí rovnako dobre rozdeľovať aj spájať. Vtedy je totiž hudba zaujímavá, vplyvná a osobitá.
Tvrdohlavosť.
Keď si pustíte Manuvu namiesto Wileyho alebo Kana, hľadáte istotu. Kým Rascal a líder Roll Deep poskakujú v hitparádach so vzkriesenou variáciou na 2 step či nurapové euro disco s tralala vokálmi o rolexkách či tancovačke, kým Kano sa vydal skoro až na folkovú dráhu a DaSafo to skúša s americko-senegalským kamarádičkom Akonom v USA, pri Rodney Smithovi si môžete byť istí, že dostanete to, za čo ste zaplatili. Aj keby to v istom zmysle malo znamenať urban spiatočníctvo a šprint hlavou proti múru.
Nadväzovanie.
Je to klad i zápor. Album Slime and Reason začína niekde tam, kde Awfully Deep skončil a priaznivcov Manuvu to poteší. Je v ale tom jedno „ale“, medzi tými albumami sú tri roky. Možno toto je jediná skutočná výhrada ku šiestej Rodneyho štúdiovke – stojí na mieste. Lenže na tom mieste Manuva stojí pevne, krúti hlavou a ostatným ukazuje prostredník. V jeho prípade asi prenesene i doslova.
Originalita.
Ten album je znovu nezaraditeľná kombinácia britského rapového frázovania, elektroniky, dubu i garážových vplyvov. Ale nie je to hip-hop, ako ho poznajú jeho bežní konzumenti, nie je to grime, nie sú to ani stále populárnejší eurocrunk, bhangra či glitch. Je to ich kombinácia a Manuva, ktorý už rezignoval na veľkú kariéru v USA, na rebríčkové top ten songs alebo na obálku magazínu People. Zakopnete oňho jedine na stranách, ktoré sa zaoberajú hudbou a nie všetkým tým, čo sa okolo hudby deje
Predpoklady.
Do Manuvových albumov sa poslucháč dostáva trochu ťažšie. Niežeby vyžadoval poučeného poslucháča odchovaného hudobnou teóriou či dejinami hudby dvadsiateho storočia – čo je občas prípad viacerých vecí z rôznych alternatívnych vydavateľstiev. Rodney to tam, kde sa to dá urobiť jednoducho a páčivo, urobí jednoducho a páčivo a v okamihu, keď sa chcete na tej naivite zasmiať, tam prihodí prvok, ktorý vás prinúti uznať, že Slime and Reason je jeden z najpríjemnejších „hiphopových“ albumov tohto roka. So všetkým tým pre a proti, ktoré si musíte absolvovať ešte predtým, ako si nového Manuvu vôbec pustíte.
Album na recenziu poskytol Wegart
Tracklist k CD Slime & Reason (Banana Clan / Big Dada – 2008)
1. Again And Again
2. CRUFF
3. Do Nah Bodda Mi
4. Let The Spirit
5. Kick Up Ya Foot
6. Man’s Talk
7. Buff Nuff
8. It’s Me Oh Lord
9. 2 Much 2 Soon
10. Do 4 Self
11. Show Must Go On
12. I’m A New Man
13. Well Alright
14. Struggle