Je umelecký rešpekt klišé?


S hlúpymi ľuďmi je jeden problém. Svojou hlúposťou často zničia prácu aj tých, ktorí sa hlúposť snažia naprávať. Najmä ak sa to týka vysvetľovania, širokej verejnosti a Slovenska.

Artattack je webportál, ktorý dáva priestor graffiti a streetartu. Priestor, ktorým tieto druhy súčasného výtvarného umenia v istom zmysle podporuje. Osobne už roky systematicky pracujem, aby bol tento výtvarný prejav braný nielen ako adrenalínový vandalizmus, ale aj ako aktuálne umenie, ktoré najlepšie zosobňuje kontext súčasnosti.

A potom príde ktosi, kto celú túto prácu ničí. Povedané expresívnejšie: „nájde sa nejaký idiot, ktorý potaguje obrazy počas výstavy fotografií.“

Kedysi existovalo pravidlo, že umenie nejde cez umenie. Keď však už niekto nemá rešpekt k umeleckej fotografii Oliviera Toscaniho, autora nespochybniteľnej kvality (stačí si prelistovať ktorékoľvek dejiny súčasného umenia), alebo rovnako nemá rešpekt k barokovej národnej kultúrnej pamiatke, o čom to celé je? Nebolo predovšetkým graffiti o nejakom rešpekte? Je pritom úplne jedno, či ten tag tam dal 12-ročný toy alebo 27-ročný chalan zo starej školy. V oboch prípadoch je to smutné a trápne.

Môžeme sa síce baviť o nejakej nespútanosti graffiti, ktoré sa neriadi pravidlami, môžeme sa baviť i o jeho chápaní ako športu s utekaním a preliezaním plotov, ale všetky slobody končia tam, kde začínajú slobody iných.

Je potom ťažké vysvetľovať verejnosti, že graffiti má svoje opodstatnenie. Aj keď sa to samotným writerom nemusí páčiť, a aj keď túto debatu považujú za zbytočnú či smiešnu, spoločnosť ju potrebuje.

Graffiti a streetart mám rád. Ale pre vyššie uvedené tvrdím, že ten, kto potaguje na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí Toscaniho fotku či ten, kto potaguje fasádu secesnej pamiatky, je primitívny blbec. Aj keď sa toto tvrdenie viacerým, trebárs priamo v Artattacku, nemusí páčiť (páči sa nám, Toscani je šéf – pozn.Zeleňáka).

ODPORÚČAME: Ísť si tie fotografie počas práve prebiehajúceho Mesiaca fotografie nielen v Bratislave pozrieť. Niektorým možno otvoria oči. A niektorým možno pripomenú našu nie až tak dávnu minulosť.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *