Osma je aktívny človek z mesta pod Zoborom


Osma – rap z Nitry

Zdravím ťa. Rap z Nitry reprezentuje dlhodobo Kaidžas a tak by si mohol napísať ľuďom, ktorí ťa nepoznajú niečo viac o vašej/svojej histórii. Je to klišé na úvod avšak nie každý vie o Zlej Strave a tebe.
Nazdar, nie je problém. Pre tých čo ma nepoznajú, ja som OSMA dávam husté veci od roku 1999 a vyrastal som v zlatej ére Hip Hopu. Moja štvrť sú Párovce a som z Nitry. Moja skupina je Zlá strava, kde pôsobím spolu s producentom/raperom Labrakom a DJ IKONOM, ktorý skrečuje a točí platne. Spolu sme dodnes vydali neoficiálne 3 albumy a oficiálne 2 albumy. Ak chce niekto vedieť viac, históriu o nás nájde na stránke zlastrava.sk, alebo aktuálne info o mne cez facebook.com/osmaLVC.

To by sme mali … keď už som spomenul Kaja nedá sa mi neopýtať na vzťahy medzi vami ?! Málokto vie, že bol istý čas členom vašej kapely.
Som rád že Kajo stále dáva, dosť sa dostal do povedomia aj s Luccom a idú si svoje. Áno fungovali sme spolu aj sme dali dokopy za Zlú Stravu album „Nedá sa stráviť“. Boli to skvelé časy, pamätám si plné ihriská ľudí, zážitky, začiatky s rapom. Dnes by sa to javilo ako iný svet. Neskôr sme si každý išli svojou cestou a je to dobré, pretože nie sme jednotvárni. Keď hovoríme o odkaze koho hudba čo dá komu, tu to vidím už trocha odlišnejšie. Ja s Labrakom sme iné mentality pre nás je rap v prvom rade minister pravdy, inak povedané reálne texty zo života, hľadanie východísk, hodnôt cez osobné filozofie.

Pamätám si ako ste mi dali po vydaní kompilácie Vybrané z davu v roku 2002 vaše demo s tým Francúzom. Myslím, že sa volalo „Na východ od raja“ a už vtedy fungovalo. Povedz k tomu viac …
Fuu … bol to určite veľký zlom a zmena v našom myslení. Rumba nám vlastne ukázal, rozdiel medzi rapom Americkým a tým našim tu v Európe. Bol som s ním 2x vo Francúzku v Štrasburgu. Keď sme tam prišli, boli sme si bližší s prisťahovaleckými komunitami ako s väčšinovým obyvateľstvom, mali sme si toho veľa čo povedať, skoro stále sme prezentovali naše názory a boli konfrontovaní s ľuďmi okolo nás. Zlá Strava začala dýchať týmito zmenami. Cesty von nám v určitom smere otvorili oči. Prechádzali sme sa parkom a ja som si dával môj text do hudby spolu s rapermi od tade, niektorí z nich boli Moslimovia. Už vtedy som si uvedomil vplyv Islamu na ľudí, ktorí tam žili. Rozprával som sa o pomeroch medzi nimi, o ich problémoch a dával som si dokopy obraz ako žijeme doma a ako oni tam. Moja výhoda bola, že keď som bol malý, môj otec ma učil po Anglicky, takže som mal základy a mohol kecať s kadekým. Popri tomto všetkom sme písali a makali na albume „Na východ od raja“, chodili na párty, do školy, na koncerty, proste pecka život pre rapujúcich výrastkov.

Prejdime k tvojmu sólo albumu Logika Vyššieho Cieľu. Prečo vychádza 3 roky od debutu kapely? Potreboval si načerpať novú energiu, alebo si sa venoval iným činnostiam?
Neviem, ja žijem a píšem, čas ide tak ako má, nič nerobím nasilu. LVC je album, na ktorý musíš dozrieť. Menil som zamestnanie aj to ma zdržalo, musel som si riešiť svoje veci. Cestoval som po Európe a nakoniec v tomto roku v máji som dal aj New York. Takže som žil a tvoril. Ľudia stále chcú mať, hneď všetko naraz, myslia si, že za peniaze dostanú všetko, ale tak veci nefungujú, aspoň nie tie, ktoré prezentujem ja. Keby mám dávať malé reči tak nahrávam a predávam stále, ale pre mňa a tak isto i pre ľudí by to nemalo žiadnu hodnotu.

Napíš viac o albume, ako vznikal, akým kľúčom si vyberal hostí atď.
Hladal som v prvom rade nový koncept, niečo čo by ma napĺňalo a zároveň aj poskytovalo priestor pre vyjadrenie mojich názorov, pocitov a skúseností. Na Slovensku vznikali albumy, ktoré sa snažili hovoriť o revolúcii/revolte v nejakej forme protestu obnovy. To pre mňa nebolo reálne a strácalo sa to väčšinou v šume trendov. Rozhodol som sa pozrieť hlboko do seba a môj koncept začal naberať na živote. LVC je hľadanie ozajstných záchytných bodov v dnešnej neistej dobe. Nechcel som robiť album ako ostatní. Chcel som mať niečo ako príbeh, v ktorom sa odzrkadľuje môj život, hodnoty a názory. Ak si zoberiete LVC do ruky prvé skladby začínajú „poulične“ no v neskorších momentoch je vidno zápas filozofie, ktorá dosahuje vyššie vyjadrenia. Zaujímavé na tom bolo, že LVC mi dosť zmenilo život. Vo vnútri seba som dosiahol nové hranice, a začínal chápať určité súvislosti, o ktorých som pred tým nevedel. Dosť som sa zaujímal o staroveké kultúry, náboženské knihy a neskoršie spoznal ich symboliku, odkazy. Treba si uvedomiť, že dobre smerované texty majú tendenciu rozvíjať poznanie človeka, či už toho čo počúva, alebo toho čo rapuje. Tí čo stáli pri zrode Hip hopovej kultúry veľmi dobre vedeli ako spraviť ulicu rozumnejšiu. Čo sa týka hostí nebola to moja priorita, veci robím spontánne, dosť som dával so Skutkom pretože chodíme aj spolu ven a máme dosť podobný pohľad na veci. Labrak mi dosť pomohol, či už produkciou, alebo rapom. Stor, mladý producent od nás tiež šúpe pecky jednu za druhou atď. Veľké ĎAKUJEM všetkým čo mi pomohli. Títo ľudia tvoria jadro môjho úspechu.

Naposledy ste sa ako skupina objavili na albume Podľa vkusu. Hudbu od L-Kamu máš aj na vlastnom albume. Je ti z domácich kapiel najbližšie Gramo Rokkaz kvôli ich „pouličnému štýlu“?
L-kama je človek ako my, rozumieme si a robí TOP kvalitnú produkciu. Ak sa stretnú správni ľudia pokope tak sa dobre tvorí, funguje a tak to má byť. Posledná spolupráca nám vyšla veľmi dobre, treba vypočuť skladbu „Uvedom si posun“ tá človeka posadí do atmosféry hitového tru skuulu.

Viem o tebe, že ti je blízka aj „výtvarná výchova“. Priznaj sa…
Áno mám za sebou vysokú s výtvarným zameraním. Mal som šťastie pretože ma učili umelecké kapacity ako Benca, Barón, Žilík … týchto ľudí si vážim pre ich schopnosť inšpirovať ostatných. Nedá sa povedať, že stojím mimo toho, skorej som v tom, je to môj život. Venujem sa fotografii. Ešte sa možno na tomto poli spolu stretneme.

Zaujíma ma prečo sú na obale tvojho albumu odkazy na Egypt? Robil si si sám cover?
Hovoriť o človeku, vyšších veciach a nespomenúť Egypt je pre mňa nepredstaviteľné. Egypt je história celého ľudstva (aj Slovákov), je iba na tebe ako ďaleko do histórie vidíš a chápeš súvislosti. Egypt je niečo ako univerzálny sprievodca a učiteľ na ceste za poznaním. Cover mi robil kamarát z Káhiry menom Karim Galal. Už dopredu som vedel čo asi od neho chcem. Chcel som vizuálne dosiahnuť hranicu medzi starovekým a dnešným svetom, na ktorej by stál v strede človek. Ten by symbolicky vykročil za vyšším poznaním, naprieč svojmu osudu. Všetko má svoj význam, je to ako hra. Ja som hľadal, preto aj ostatní nech hľadajú v tom čo vidia. Znaky – symboly po stranách predstavujú učenie Bona Mens čo je filozofické združenie založené v roku 2011 v Nitre. Nie sú Egyptské.

Aký je tvoj vzťah ku gramofonizmu? Členom vašej kapely je predsa aj IKN (rozumej skrečer ako víno) a tak myslím logická otázka. Je to pre teba iba „čk čk ček 1 2“, alebo si túto športovú disciplínu niekedy sledoval aj viac?
Zastávam názor: „čo je to za rap formáciu bez DJa ?! taká nie je“. Ja počujem niekedy dopredu vo vlastnej veci skreče, ktoré by tam sedeli, takže moja hlava intuitívne ráta s tým, že sa niečo naškriabe. IKN dáva veci, ktoré sú kvalitné. Som mu veľmi vďačný, lebo doniesol do mojich skladieb tú dimenziu pravého zvuku. Som fanúšikom skrečovaného slovenského slova, nad to nie je. Viac sa tomu nevenujem. Ešte by som spomenul, že budujem a pomáham dávať dokopy zbierku obrovského množstva starých platní a prehováram producentov na to aby z nich samplovali. Pripadá mi, že tento spôsob získavania zvukov sa dnes dosť podceňuje. Predsa keď sa zvuk z platne preženie cez hardware (MPC) tak to musí zabíjať.

Čo ti Nitra dáva a čo ti naopak berie? Inými slovami ako sa žije v meste pod Zoborom?
Nitra mi dáva v prvom rade pocit, že viem z kade som a podieľa sa na mojej identite. Historicky ma nezastupiteľné miesto a na jej „genius loci“ sa dá nadviazať. Mám tu priateľov, rodinu a zázemie. Je tu určite menej možností sa presadiť a zarobiť ako možno inde no na Slovenské pomery to radím k štandardu. Keď som bol v Brne strašne sa mi páčilo, že parky sú tam plné ľudí ako u nás kedysi dávno. Aj starší občania prídu von a rozprávajú sa, nevidno žiadne extrémy. To čo mi naopak berie, je chuť, že sú na seba vzájomne ľudia ako psy a cítiť to všade, v rodinách, na ulici, vo vzťahoch i tých parkoch vonku. Niekedy nad tým dosť premýšľam, musíme to zmeniť, inak nás to zožerie a nebude sa to týkať iba teba, ale i tvojich potomkov. A myslím, že to nie je problém iba Nitry ale celého Slovenska.

Ako by si charakterizoval Obraz nás ?
Obraz nás RECORDS sú ľudia, ktorí by v tejto dobe nemali vôbec existovať pretože nikto z nás nemá vôbec peniaze na to čo robíme. Nám nikdy zadarmo nikto nič nedal, všetko čo máme je naša snaha a práca. Tvoríme dno Slovenského undergroundu. Každý máme prežité silné veci. No predsa existujeme a podporujeme sa navzájom pretože svet je aký je, ovplyvňujeme sa, vyvíjame sa spolu, hovoríme si vzájomne kritiky, pomáhame si navzájom v takých veciach, kde normálni ľudia troskotajú. Tiež sme ale iba ľudia a i my máme svoje chyby, takže je to aj o kompromisoch a pochopení. Snažíme sa hľadať každý svoju cestu k svojmu vyjadreniu, ktoré vypĺňa potrebu prejaviť sa. Je tu ohromné množstvo kreatívnej energie, talentu a možnosť zdokonalovať sa.

Máš už vlastnú rodinu – ženu, dieťa? Narážam na fakt, že už nie sme najmladší a tak by ma zaujímalo či sú tvoje príjmy z hudby, alebo pracuješ v zamestnaní a rapu sa venuješ v čase voľna ?!
Som slobodný, pracujem, lebo rapom sa neuživím a ani neviem či by som chcel. Som všestranne založený a fungujem na viacerých úrovniach. Rap patrí do mojich priorít, lebo vždy stál pri mne, pomáhal mi zdokonalovať sa, učil ma, dovolil mi cestovať, spoznávať ľudí a miesta, kde by som sa inak nedostal. Som rád ako to je a bude to len lepšie.

Na záver vždy necháme voľný priestor pre samotného interpreta. Môžeš povedať čo ti leží na srdci a neopýtali sme sa, alebo iba pozdraviť známych, ktorí si budú rozhovor čítať… uži si to.
Ďakujem za priestor, ktorý ste mi poskytli ako Artattack, lebo dnes je ťažké dať von také veci ako som dal. Chcem sa poďakovať za možnosti, ktoré v živote mám a vážim si to. Pozdravujem svoju rodinu, vonku aj vnútri, Labraka top človeka, Enklávu Soj!, Skutek vyššé poznáni, Hasan pozdrav do Brna, garáž 518 za to, že zrodila z ničoho niečo, Párovce a Štúrovú šetkých venku, L-kama a celé GR, Jazzy kooperácia, Stor, chystaj podklady na pecky, DJ IKON … ľudí, ktorí ma podporili i keď za to nedostali velké penáze a dali to kvôli tomu, že táto kultúra v nich žije. Ďakujem Všemohúcemu stvoriteľovi univerza, Bona Mens združenie hlbokej pravdy.

Foto: FXTR

Video Osma – Párovce Štúrová (semnu Skutek)

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.