Fako: „Emsí je tu preto, prečo Dídžej“


Fako a Stanica Projekt to je rap Košice

Určite ho poznáte a ak nie jeho, tak určite jeho domovskú skupinu Stanica projekt. A ak nepoznáte ani tú tak ste určite z … Ale nie, keďže čítate artattack, tak ho proste určite poznáte a hotovo. Pred mesiacom mu vyšlo CD Rukopis a tak som sa ho popýtal, ako to s tým CD vlastne je, čo chystá, ako sa má a všeličo iné. Ak to chcete vedieť aj vy, tak čítajte. Nech sa páči, emsí Fako.

Ahoj Fako, ako sa ti darí?
FAKO: Zdravím, darí sa mi v celku dobre. Nesťažujem sa.

Začiatkom októbra ti vyšiel v limitovanej edícii na CD album Rukopis. Ja ale viem, že album s názvom Rukopis je vonku ako free download už skoro rok. Ako to teda je? Je to skutočne len limitovaná edícia pre fanúšikov, alebo je na CD verzii aj niečo navyše?
FAKO: Asi pred štyrmi rokmi som sa začal pohrávať s myšlienkou vydať nejaký sólový album, alebo nejaký projekt, keďže som mal ponahrávaný nejaký materiál, s ktorým neboli žiadne plány. Nebola to však pre mňa priorita a až neskôr som sa pustil do Rukopisu, ktorého podoba sa asi stokrát menila až nakoniec z toho vzniklo to čo sa dalo minulého roku voľne stiahnuť na nete. Pôvodný plán bol nech sa to len voľne šíri, ako to spomínam aj v prvom treku Sevas. Neskôr mi ponúkol Peťo Telepčák z Evolution studia, že mi to môže oficiálne vydať. S Dicem sme mali nahraté nejaké veci, ktoré mali byť pôvodne na druhom albume Stanice projekt, ale jeho sfinišovanie by ešte trvalo a niektoré veci už mali aj svoj vek. Takže sme sa dohodli že to všetko spojíme a spravíme Rukopis špeciálnu edíciu. Dalo sa nalisovať 500 kusov a oproti Rukopisu z minulého roku sú tam teda aj veci od Stanice projekt, donahrával som nejaké treky ako Zem, JedenMc, a spravili sa nejaké remixy.

Keď sa pozriem na tracklist, vidím že tam rapuje dosť veľa hostí zo zahraničia, ale z domácich je tu len posádka Stanice Projekt. Je to úmysel alebo náhoda? Alebo sa s nikým na Slovensku neoplatí spolupracovať?
FAKO: Nie je to naschvál. Štyri roky som fungoval v Dubline spolu s Hlavom a asi aj preto sme chceli skúsiť spraviť s ľuďmi z iných krajín. Vyrábali sme viac peňazí ako doma takže to bolo aj trocha reálnejšie. Niečo sa podarilo, niečo nie. Subkon sa ozval nám či niečo nespravíme, Zaden žije v Dubline takže s ním sme boli v kontakte. S Mood a Infamous sme komunikovali cez internet. S Afurom sme nahrali trek priamo v Ke, jeho riešili chalani z Po. Všetko to vznikalo viacmenej samo od seba. Nieje to vôbec preto, že sa s nikým na Slovensku nedá spolupracovať.

Celkovo keď počujem tvoj prejav, tak mi príde, že ako jeden z mála sa stále držíš starej školy (neuraz sa, to je skôr pochvala). Čo si myslíš o súčasnom rape, o spájaní žánrov, spievaných refrénoch a spoluprácach s popovými hviezdami?
FAKO: Každý má svoj štýl a predovšetkým sa držím svojho štýlu. Myslím, že spievané refrény nie sú v rape vôbec žiadnou novinkou a dobrý refrén vie skladbu oživiť a naopak. Tak isto to berem aj čo sa týka spájania žánrov či spolupráce s popovými hviezdami. Niečo môže trek oživiť a niečo pokaziť. Mne osobne tie spolupráce k šťastiu nechýbajú a už vôbec nie robiť veci účelovo, len aby to bolo to čo sa dnes „žerie“ a najlepšie predáva.

Ako sa teda zatiaľ predáva Rukopis? Sú čísla podľa tvojich očakávaní, alebo lepšie či horšie?
FAKO: Na čísla je ešte priskoro. Predávame ho predovšetkým na akciách a na nete. Niečo sa už dostáva do obchodov. Uvidíme. Nemám nejaké konkrétne očakávania.

Čo by si v rape chcel ešte skúsiť či zažiť?
FAKO: Mať funkčné naše štúdio, zlepšiť koncerty, počuť stále nejaké dobré veci, dobré podmazy, dobrý prejav, dobré texty. To je to čo rap robí rapom.

Vraj si v súčasnosti dosť zaneprázdnený človek. Makáš na nejakom ďalšom materiále, alebo sú to iné povinnosti?
FAKO: Hlavne tie súkromno-rodinné v poslednej dobe. So ženou čakáme prírastok, takže pripravujeme sa na jeho príchod. Okrem toho lóve nepadajú z neba, nejak zarobiť ich treba.

Bolo CD Rukopis len takou ojedinelou sólo lastovičkou, ktorá vznikla z pretlaku tvorby, alebo môžeme od teba čakať sólo projekty aj v budúcnosti?
FAKO: Niečo konkrétne zatiaľ neplánujem, ale ide sa ďalej takže verím, že sa v budúcnosti niečo podarí. Momentálne Dice pracuje na svojom sóle, kde budú nejaké treky Stanice projekt. Na jeden z nich, Reprezent ulica, už máme dotočné zábery, takže sa môžte tešiť aj na videoklip.

Aký je rozdiel v tom pracovať na sólo albume a na albume skupiny? Čo z toho ti lepšie sedelo?
FAKO: Tak keď riešiš sólo tak si tam dáš veci, ktoré si vybreš sám. Máš akú takú predstavu a je na tebe ako to cele vymyslíš. V skupine to riešite spolu. Rukopis je z dielne Stanice projekt takže všetci sme sa na ňom podieľali. Sedelo mi aj aj.

A DJi by sa spýtali, prečo v súčasnosti majú skreče na albumoch taký malý priestor a prečo zrovna Fako ich môže mať hneď v šiestich trackoch…
FAKO: “Emsí je tu preto, prečo Dídžej.“ Je to dj-ova sloha, jeho prejav. Patrí k hip-hopu ako ku raperovi mikrofón. Preto skreč. Rešpekt všetkým dídžejom. Keby som vedel skrečovať mám ho skoro v každej skladbe. Díkes Jazzymu, Vecovi, Nulovi a Tobemu za skreče na albume. A možno práve preto toľko skrečov aby sa na to nezabúdalo.

Aký je to pocit byť legendou alebo veteránom? Stretávaš sa s týmto označením?
FAKO: Nestretávam, lebo aj keby, tak sa za legendu ani veterána absolútne nepovažujem. Je to prehnané a ľudia zvyknú preháňať. Legendy žijú po smrti a až vtedy sa stávajú skutočne legendárnymi. Nie som ani legendárny a ani som toho toľko nespravil a nezažil, žeby som sám seba považoval za veterána.

Aký odkaz máš na odkazovači, prípadne aký by si si dal, keby si nejaký mal?
FAKO: Nikdy som nemal žiaden odkazovač na žiadnom telefóne. Takže ostal by som asi tomu naďalej verný a nedal by som si žiaden.

A čo by si chcel odkázať našim čitateľom? (a vďaka za rozhovor)
FAKO: Hlavne veľa dobrej muziky, kupujte Rukopis ak chcete. Mier všetkým čo nás počúvate a podporujete a aj všetkým čo nás nemusíte.

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.