AMO – Positive


Kedy ste si naposledy kúpili hudbu? Nie, vážne, sami pre seba si odpovedzte na nasledujúcu otázku: Kedy ste naposledy zaplatili za počúvanie muziky inde ako na koncerte?

Práve odpoveď na túto otázku je totiž dôvodom, prečo niektorí bývalí rapperi robia (dosť mizerný) pop, prečo o iných už nepočujete a prečo muzika dnes vyzerá tak, ako vlastne vyzerá. A tým ani náhodou nechcem povedať, že vyzerá horšie ako pred rokmi. Je jednoducho iná.

Iné sú potom aj kapely, ktoré pred rokmi túto muziku robili. Niektoré sa snažia (akýmkoľvek) spôsobom zarobiť na zvyškoch hudby, ktorá sa už zliala so šoubiznisom. Niektoré sa pokúšajú nájsť nové trhy a nových poslucháčov. A ďalšie rezignovali a robia hudbou pre pár kamarátov, facebookový fanklub a internetové pochvaly na sociálnych sieťach.

Myslite na toto všetko, keď si budete púšťať nový album od AMO. Líši sa od domáceho hiphopu, a vlastne sa líši aj od predchádzajúcich dvoch albumov AMO. Napriek tomu nie je horší, i keď smeruje k inému ako klasickému poslucháčovi rapu. Positive totiž môže pokojne znieť v ktoromkoľvek komerčnom rádiu a neurazí ani všetkých tých polohluchých fanúšikov pseudohudby, ktorú z veľkej miery na týchto staniciach hrajú.

Positive je často viac dancehall a postreggae než hip-hop. Je už aj podľa názvu viac zábavou, príjemným neriešením, než deprimujúcou sociologickou sondou. Je uvoľneným večierkom v bare a nie sebestredným, osamelým spíjaním sa (v tom istom bare).

Iste, pre mnohých môže byť tretie AMO povrchným, zbytočným počúvaním. Nebol by som však na takúto hudbu príliš prísny – navyše to nie je pravda. Ak vo vás hudba neuráža posledné zvyšky vkusu, ak vám nelezie na nervy, ani vám neprekáža, je vlastne fajn.

Pritom spojenie „vlastne fajn“ je asi najlepší spôsob, akým nové AMO opísať. Aj to dobré znie, aj sa to dobre počúva, aj to nie je zbytočne strávený čas. A po dopočúvaní to od vás nechce akési filozofické zamyslenie – čo je kladom aj záporom zároveň. Skladba Swing má jednoducho „grúv“, Nápad za milión je vtipným výstrelom (aj do vlastných) radov, Gramo Rokkaz fungujú a anglicky hovoriaci hostia naopak nie.

Nakoniec by bolo odo mňa fér priznať to: AMO je kapela, ktorú mám rád a ku ktorej ma viažu isté spomienky. Pamätám si, ako mi koncom deväťdesiatych či začiatkom nultých rokov Peťo alias (dnes známy) dídžej Kappa predával nahrávku Krakally. Pamätám si Marekove freestyles – napríklad legendárny duel s Delikom. Dnes exčlen Viktor bol môj spolužiak na výške, Milan bol a je jedným z najšikovnejších hudobníkov v domácom hiphope.

Ale áno, sú to už roky.

Tracklist

01. Headline
02. Spolu + Polemic
03. Swing
04. Nápad za milión + DJ Spinhandz
05. Fajn
06. Štýl + Gramo Rokkaz
07. Someone Else + U-Cee
08. Toľko rečí
09. Ex
10. Hej! + Tribuman, Gill’us & Mr.E
11. Nechám sa zviesť + Misha
12. Naozaj? + Ras Zacharri
13. Roky + DJ Miko

Album na recenziu poskytlo Gregor Agency.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.