RED BULL MUSIC ACADEMY 2004


Termín I: 3. – 15. október 2004

Termín II: 24. október – 5. november 2004

Akadémia je jedinečným podujatím, ktoré nadchne každého, kto sa ho zúčastní, od populárnych producentov drum´n´bass až po šesťdesiatročných veteránov reggae. Tieto dva týždne budú nezabudnuteľným a emocionálnym zážitkom pre účastníkov, ktorý neskončí, keď akadémia zavrie dvere. Priateľstvá a získané vedomosti pretrvajú a budú zaznievať v hudobných prejavoch v budúcnosti.

Boj skončil víťazstvom, ale púť iba začína. Porota Red Bull Music Academy splnila svoju čestnú úlohu vyhodnotiť asi 2000 uchádzačov z približne 70 krajín. Počas niekoľkých týždňov mala porota plné ruky práce s hudobnými ukážkami svedčiacimi o najrôznejších vášniach a talentoch.

Po dôkladnom uvážení boli vybraté dve skupiny 30 producentov, dídžejov a hudobníkov. O dva mesiace ich lietadlá privezú z celej Európy, Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu a susedných ostrovov južného Pacifiku ako aj Afriky na jedno miesto: do Ríma v Taliansku. Každý účastník bude kultúrnym atašé svojej domovskej scény. V posledných rokoch medzi účastníkov patril filipínsky dídžej, ktorý vyhľadáva vzácne single v Bronxe, kolumbijský básnik, hráč na basovú gitaru a experimentálny producent, ako aj tanečník, klubový promotér a budúci džezový dídžej z Fínska (ktorý vedie klub so saunou). Rozmanitosť ideológií a zručností vytvára maximálne nabité prostredie, kde sa účastníci učia ako jeden od druhého tak aj od našich vynikajúcich hosťujúcich lektorov.

Ktoré mesto by mohlo byť lepším hostiteľom tohtoročnej akadémie než Rím? Hlavné mesto, miesto, kde sa stretáva celý rad rozmanitých regionálnych vplyvov, ktoré vytvárajú moderné Taliansko. Je to miesto, kde sú ľudia takí rozliční, akí sú plní nadšenia a kde sú pestré historické tradície rovnakou súčasťou spoločenskej štruktúry, akou je najnovšia technológia výroby závodných automobilov. Taliansko, predovšetkým pôvodný domov “renesančného človeka” alebo “uomo universale”, inšpirovaného tvorcu s rozmanitými talentami a záujmami – model, ktorý rozhodne sedí mnohým účastníkom akadémie!

Na každej kameňom vydláždenej ulici tohto rušného veľkomesta ležia historické poklady a pamiatky na takmer 3000 rokov jeho osídlenia. Taliansko sa zjednotilo a jestvuje ako jeden štát iba jedno storočie a jeho mladosť mu dodáva dynamičnosť, ktorá sa prejavuje aj vo vášnivých diskusiách o identite krajine nad šálkou raňajšieho kapučína. Podobne je mesto plné aj starej a novej hudby. V spoločných viacposchodových výstavných priestoroch tvoria móda a umenie kulisu futuristickým zvukom talianskej disko hudby alebo domácim talianskym dancehall štýlom – zatiaľ čo hudba talianskych skladateľov od Verdiho po Ennia Morriconeho romanticky zaznieva v reštauráciách, ktoré lemujú ulice.

K tejto scéne si primyslite našich účastníkov akadémie a prednášajúcich, ktorí budú vystupovať v mestských kluboch a budú hrať spolu so svojimi talianskymi kolegami. Oni a všetci, ktorí budú sledovať podujatia na webovskej stránke, budú mať príležitosť spoznať modernú taliansku tanečnú kultúru skrz-naskrz. Vo večnom meste sa zas budú konať niektoré verejné dielne, ktoré prispejú k nadväzovaniu priateľstiev a väzieb medzi domácimi a ich zahraničnými kolegami.

Od 3. októbra do 5. novembra 2004 budú na adrese www.redbullmusicacademy.com denne zverejňované najdôležitejšie udalosti a streamové sekvencie z dielní, s cieľom umožniť bezprostredný prístup verejnosti po celom svete. Tieto ukážky z dielní obohatia rozsiahly archív webovskej stránky, ktorý vznikol počas predchádzajúcich siedmich akadémií a obsahuje rozhovory a postrehy minulých lektorov ako Beat Junkies, Robert Owens, Carl Craig, Storm, A-trak, Gilberto Gil, Bob Moog, Michael Reinboth a Prince Paul.

Cieľom Red Bull Music Academy je pomôcť tým, ktorí svoje predstavy, nájsť potrebnú inšpiráciu a s odvahou ísť za splnením svojich snov; umožniť ľuďom, ktorí žijú a dýchajú hudbou, sa stretnúť s podobnými dušami z najrôznejších kultúr a zistiť, že melódia a rytmus môžu skutočne niesť univerzálne posolstvo. Akadémia vytvára priestor, kde sú pravidlá takzvaného priemyslu na smiech, kde nie je dôležitý váš účes ani čo stálo vaše vybavenie. V tomto otvorenom prostredí majú účastníci možnosť prístupu k najaktuálnejším a najcennejším informáciám, ktoré existujú o novátorskej hudobnej tvorbe a o prežití sa na trhu. Ako to komentoval priekopník syntetizátorovej hudby Bob Moog, keď sa zúčastnil jednej prednášky: “Máte šťastie, že sa dostanete k takýmto informáciám, pretože to sa nikdy nedočítate v žiadnom hudobnom časopise.”

Fotky: Brotha

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *