DokeTV: Slovenský graffiti YouTuber

DokeTV: Slovenský graffiti YouTuber


DokeTV je graffiti umelec a video producent z Bratislavy, ktorý publikuje na YouTube vlogy s graffiti tématikou.

V článku sa dozviete, ako sa dostal ku graffiti, prečo vo svojich videách hovorí po anglicky a kto je jeho obľúbený YouTuber!

Ahoj Doke, ako si sa dostal k maľovaniu po stenách?

Pochytil som to od kamarátov okolo roku 2007. V škole s tým začalo pár spolužiakov a tak som sa k nim pridal. Moje úplne prvé spomienky na graffiti sa spájajú s mojou babkou, ktorá ich neskutočne neznášala.

Nuž… osud tak chcel, že som s nimi nakoniec začal a jej sa to veľmi nepáčilo. Nerobil som to však zo vzdoru. Proste som začal a tvrdil, že si kreslím iba na papier, čo nebola pravda. Začal som s tagovaním, všetko okolo mňa bolo v ohrození 🙂

Čo bol ten moment, kedy si si povedal WOW, tomuto umeniu sa chcem venovať?

Úprimne neviem. Na začiatku bol hnacím motorom super kolektív ľudí okolo mňa, ktorí sa o graffiti zaujímali. Vďaka graffiti som spoznal nových ľudí, tí sú do dnes mojimi priateľmi. Jednou z najlepších motivácií je progres. Ak človek vidí, že je pri každej maľbe lepší a lepší, je to skvelý pocit, pre ktorý sa to oplatí robiť. Veľkú úlohu zohral aj samotný ArtAttack.sk, ktorý bol pre nás v tej dobe veľkým zdrojom inšpirácie. Nikdy nezabudnem, ako som sa zúčastnil ArtAttack Graffiti Battlu v Bratislave, kde som skečoval s menami ako Cawaii či Dano.

Ako si začal s YouTube? Čo bol prvotný impulz, že to ideš skúsiť?

Pôvodne som začal s YouTube kvôli myšlienke zarábania peňazí na pirátskych videách, po vzore môjho kamaráta. Áno viem, znie to parádne 😀

V tej dobe by ma nenapadlo, že budem v budúcnosti točiť vlastný obsah. Ľudia okolo mňa však prestali mať o graffiti záujem. Ostali iba tí naozaj skalní. Už to nebolo také ako kedysi a preto som si založil Facebook stránku, kde som začal pridávať svoje práce. Konečne som znova mal komunitu ľudí, ktorá sa zaujímala o to čo robím.

Keby sa tak nestalo, pravdepodobne by som skončil nadobro. Popri FB som dostal nápad, že začnem znova s YouTubom. Tento krát však inak. V roku 2014 som začal točiť svoje prvé videá o graffiti, ktoré aj napriek otrasnej kvalite a strihu dosiahli celkom slušnú sledovanosť. A tak som pokračoval. Začiatky boli ťažké, naozaj veľmi ťažké. Úvodný záujem opadol a ja som musel riešiť ako svoj kanál naštartovať. Je naozaj frustrujúce, keď vaše video nedosiahne ani len 50 pozretí. Napokon som dnes tam, kde som a som za to nesmierne vďačný.

Ako dlho ti trvá namaľovať skeč/piece aj s postrihanim videa?

Záleží to od farebnosti a zložitosti. Niekedy som schopný stráviť pri stene aj 6 hodín. V poslednej dobe sa snažím robiť veci rýchlejšie. Maľovanie mi trvá dlhšie, vzhľadom na to, že musím sám seba natáčať. Myslím si však, že to zvládam celkom rýchlo. Čiže maľba zhruba 2-4 hodiny a následne strihanie taktiež trvá 2-4 hodiny.

Toto platí pri perfektných podmienkach. Veľa času mi taktiež zaberie vymýšľanie nápadov na videá, či písanie scenárov. Kedysi som video strihal aj 3 dni. Dnes, keď vydávam 3 videá týždenne to musím zvládať rýchlejšie. Môj kanál mi zaberá veľa času a často je ťažké skĺbiť ho s ostatnými aktivitami, kedže som zároveň študentom.

Čo si myslíš o legálnom vs. ilegálnom graffiti?

Večný boj. Graffiti vychádza z ilegálu, to všetci vieme. Treba si však uvedomiť, žijeme v roku 2016 a vďaka internetu máme možnosti ako nikdy predtým. Podľa mňa, každý by mal robiť v graffiti, čo uzná za vhodné a ostatní by ho za to nemali súdiť. Väčšinou je to tak, že tí ilegálny writeri nemajú v láske tých čisto legálnych.

Samozrejme majú svoj kus pravdy, nie každý však chce žiť ilegálny život plný adrenalínu a strachu. Zároveň však skvelých zážitkov. Snívam o tom, že tieto dva svety budú raz žiť v harmónií, ale to sa asi nestane. Ja som si zvolil legálnu cestu. Každopádne podporujem oba smery.

Bežní ľudia majú zväčša na graffiti negatívny pohľad a ja sa im vôbec nedivím. Často sa však stretávam na legálnych stenách aj so staršími ľuďmi, ktorým sa to páči. Raz za mnou prišli dve zhruba 80 ročné babičky. Samozrejme som očakával nejaký negatívny komentár. Ostal som však veľmi milo prekvapený, keď z ich úst zaznela pochvala 🙂

Tvoj názor na Slovensku graffiti scénu?

Myslím si, že po slabších rokoch, to tu začína znovu ožívať. Pre mňa sú korene slovenského graffiti v crews ako RCLS, Mutants či znovuzrodené PFK. Veľa ľudí zo starej školy dnes už maľuje iba legál a robia to naozaj parádne. Dokonca by som povedal, že to robia na úrovni, ktorá môže konkurovať najväčším svetovým menám. Nemôžeme sa porovnávať napríklad s Nemeckom, kde má graffiti úplne iné postavenie, ale myslím si, že sa nemusíme o Slovenské graffiti v najbližších rokoch báť. Pomohlo by nám viac legálnych stien a viac spoločných akcií pre komunitu.

Kto sú tvoje YouTube vzory, ktoré sú pre tvoju činnosť inšpiráciou?

Najradšej mam Caseyho Neistata. Ten človek je proste frajer. Naučil ma veľa o strihu videa, storytellingu, o motivácií a hlavne o tvrdej práci. Jeho videá pozerám každý jeden deň. Ďalej ani neviem. Zo Slovenska mám veľmi rád tvorbu PPPetera, no svojím vzorom ho nazvať nemôžem. Robí úplne iný obsah ako ja. Na slovenskej scéne rešpektujem viacero mien, nie sú to však moje vzory. Skôr sa orientujem na ľudí z graffiti komunity. Odtiaľ určite spomeniem mená ako Does, Madc alebo Slováci Kaisy, Chlor, Smart či Lepak.

Určite sa stretávaš s otázkou svojich divákov, hlavne zo SK+CZ, že prečo robíš vlogy po anglicky?

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Graffiti komunita u nás je malá a natáčanie videí po slovensky mi príde obmedzujúce. Prečo zahadzovať možnosť preraziť aj vo svete? Ďalší dôvod je samotný tréning prednesu a reči v jazyku, ktorý budem s istotou v živote potrebovať.

Čo plánuješ do budúcnosti ohľadom publikovania videí? Zabrdneš do hrania video hier alebo niečoho podobného?

Plánujem sa držať toho, čo robím momentálne. Rád by som svoj obsah obohatil vecami, ktoré sa netýkajú výhradne graffiti. Mojím cieľom nie je robiť videá čisto pre graffiti komunitu, skôr by som rád graffiti priblížil aj bežným ľudom.

Do hrania hier sa rozhodne miešať nebudem. Nie že by som hry nemal rád, ale moja prednosť je graffiti. To je dôvod prečo si ma drvivá väčšina mojich divákov našla. Do konca roka mám cieľ dosiahnuť 25.000 odberateľov na YouTube a pevne verím, že sa mi tento cieľ podarí naplniť. Potom budúci rok (2017) do začiatku leta by som chcel pokoriť hranicu 100.000 odberateľov. Uvidíme, či sa mi podarí splniť aj tento cieľ. Taktiež rozbieham projekt, ktorý sa bude týkať môjho e-shopu. Ten si však zatiaľ nechám pre seba 🙂

Doke, díky za rozhovor a tvoj čas 😀

Pomôž Dokemu splniť jeho cieľ, pridaj sa aj ty k sledovaniu jeho YouTube kanálu DokeTV.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.