CVERNOVKA hľadá kickstarterov

CVERNOVKA hľadá kickstarterov


Cvernovka za posledné roky dostatočne ukázala, že žije.

Stále je však príliš málo ľudí, ktorí vedia čo sa v tejto budove odohráva.

A ešte menej tých, ktorí sa zaujímajú o jej minulosť. Nechceme vás zahltiť faktami z histórie. Je totiž niečo, čo sa v Cvernovke odohráva tu a teraz.

Pekný začiatok jedného ateliéru a ešte krajší pre akýsi vyšší zmysel

Do spoločnej aktivity v nasledujúcich rokoch zapojí desiatky ľudí. V archíve sme odhalili ochranné známky, patentové listiny, vzorkovníky nití, agitačné plagáty, komunikačné listy. Neodmysliteľnou súčasťou sa stali spomienky ľudí, ktorí tu prežili desaťročia. Bývalých zamestnancov Bratislavskej Cvernovej Továrne.

V čase, keď mestom už dlhšie rezonuje téma záchrany industriálnych pamiatok a takmer rok po tom, ako developer zbúral najstaršiu časť areálu – bývalú farbiareň a kotolňu. V ateliéri si vážime kultúrne dedičstvo, v kolektíve naberala na sile potreba ukázať verejnosti, čo táto budova ukrýva – spraviť výstavu o Cvernovke.

Hlavní aktéri Vilo Csino a Martin Mistrík okolo seba nakumulovali pomoc z rád súčasných nájomníkov cvernovky a externých pomocníkov. Najväčším mozgom sa však stal pán Repaský, ktorý v Cvernovke pracuje už 45 rokov. Za ten čas si prešiel viacerými funkciami a pozná tak detaily výrobného procesu. Bol tou najpovolanejšou osobou na sprevádzanie návštevníkov počas komentovaných prehliadok.

Okrem tých boli súčasťou výstavy aj moderované diskusie, ktoré načreli do tématiky ne/zachovávania industriálneho dedičstva v Bratislave. Počas 3 týždňov projektu sme zažili veľa emócií a nečakaných vedľajších aspektov. Priebeh výstavy zachytáva na 100 stranách katalóg s názvom Včera predvčerom Cvernovka a jej príbehy.

Fotky z projektu Cvernovka

Počas vernisáže sa podarilo vyzbierať ďalšie kontakty na bývalých zamestnancov aj ich ochotná aktivita neodmysliteľne prispela k tomu, aby sa v roku 2014 naplnil vrchol projektu – nakrútenie filmového dokumentu a vydanie knihy. Dobrá správa je, že na oboch sa usilovne pracuje. Ako ochutnávka slúži krátky trailer z fotenia „ročenky“ na mieste bývalej farbiarne.

Cvernovka video dokument trailer

Výstava a jej „žltá linka“ prechádzali od založenia farbiky až po dnešné status quo.

Od neho sa odrazí aj obsah knihy. Okrem histórie chce ukázať aj súčasné aktivity jej obyvateľov. Málokto totiž vie, že je tu zastúpený kreatívny priemysel každého druhu. Tak ako v minulosti aj teraz je to samostatná fungujúca jednotka, kde si každý ide „svoj biznis“ a zároveň ich spájajú spoločné aktivity.

Reinštálácia výstavy na jeden deň pre Bratislava Dizajn Week

Nedávno sme v rámci podujatia Bratislava Dizajn Week na jeden večer reinštalovali časť výstavy a opäť sa nám potvrdilo, že záujem ľudí o fabriku existuje. Možno sa k nim iba nedostanú informácie. Čo je ďalší dôvod prečo vidíme zmysel v poukazovaní na dianie v Cvernovke. Veríme totiž, že podobné projekty prispejú k zvýšeniu povedomia a pamäti národa o spoločnej minulosti.

Potrebujeme pomoc! Hľadáme kickstarterov

Dôležitým faktorom na vydanie knihy je jej dofinancovanie a preto Cvernovka hľadá Kickstarterov. Pomoc z Ministerstva Kultúry bohužiaľ nepokryje ani polovicu sumy za tlač. Preto o podporu žiadame širokú verejnosť. Prispieť na dobrú vec – predplatiť si knihu, môžete podľa nižšie uvedeného kľúča. Ďakujeme!

Zbierka ukončená!


Viac informácií o zbierke + zoznam darcov nájdete na stránke vbavlne.com/kniha
Sledujte na facebooku ateliér BAVLNA a vydanie knihy určite neprehliadnete.

#vbavlne


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.